Anasayfa EĞİTİM MEB, lisede geriye sardı

MEB, lisede geriye sardı

Ortaöğretimde yapılan yeni düzenlemeyle 17 yıllık AKP iktidarı döneminde eğitim sisteminde yapılan değişiklik sayısı 15’e ulaştı. Öğrencilerin istediği dersleri seçmesine olanak sağlayan değişiklikle 1990’lı yıllarda uygulanan ancak başarısızlıkla sonuçlandığı için vazgeçilen “Kredi sistemi”nin bir benzeri hayata geçiriliyor

Birbiri ardında yapılan değişikliklerle yazboz tahtasına dönen ve AKP döneminde hiçbir öğrencinin başladığı sistemle okulunu bitiremediği eğitimde yeni bir değişikliğe daha gidildi. Finladiya’da ilkokulda ve okulöncesinde uygulanan modelin kötü bir kopyası olan düzenlemeyle eğitim sisteminde son 17 yılda yapılan değişiklik sayısı 15’e ulaştı.

Bir süredir Bakanlığın gündeminde olan, “Esnek ve modüler eğitim sistemi”ne ilişkin ilk adım atıldı. “2019-2023 Stratejik Planı”na göre, beş yıl içinde eğitimin tüm kademelerini dönüştürmeye hazırlanan MEB, ilk değişikliği ortaöğretimde yaptı. Türkiye’de 1990’lı yıllarda uygulanan ancak okulların fiziki altyapısı ve ülkenin sosyoekonomik yapısı uygun olmadığı için başarısızlıkla sonuçlanan sistemin benzeri liseler için yeniden gündeme getirildi.

ÖĞRENCİ İSTEDİĞİ DERSİ SEÇECEK

Buna göre, her öğrenci üniversitedeki gibi alanı ile ilgili kendi istediği dersleri seçebilecek. Liseler bünyesinde, “Kariyer Ofisleri” kurmayı planlayan Bakanlık, yeni sistemi, “Yaparak, uygulayarak öğrenme modeli” şeklinde özetledi. Bu çerçevede, özellikle 12’nci sınıflar için “Değişik” ve “Yenilikçi” dersler öngörüldü. İlk edinilen bilgilere göre, liselerde ders sayısı azaltılarak “Bilgi Kuramı” zorunlu ders haline getirildi. Bakanlık, ders saatlerinin azaltılmasıyla ortaya çıkan boşluğun 12’nci sınıflarda, “Sınava destek çalışmaları” ile doldurulacağını açıkladı.

İlginizi çekebilir:  Diyanet çocukları kuşatmaya hazırlanıyor

KADEMELİ GEÇİLECEK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un detaylarını bugün İstanbul’da düzenlenecek toplantıda açıklayacağı yeni lise sistemi ilk olarak 2020-2021 eğitim öğretim yılında uygulanacak. İlk etapta dokuzuncu sınıfları kapsayacak yeni sistem kademeli olarak diğer sınıflara da yayılacak.

Eğitimde mevcut yapısal sorunların devam ettiğini anımsatan eğitimciler, Türkiye’nin PISA araştırmalarında 72 ülke arasında 50’nci sırada yer aldığına vurgu yaparak “Değişik” ve “Yenilikçi” dersler için gerekli altyapının hazır olmadığına dikkat çekti.

EŞİTSİZLİK ORTAYA ÇIKACAK

Eğitim Sen Genel Yükseköğretim ve Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan, yeni sistemle eğitimin daha da ticarileştirilmesinin önünün açılacağını savunarak, “Altyapısı hazır olmayan bu sistem, öğretmenler arasında rekabeti artıracak ve iş barışını bozacaktır” dedi. Bozdoğan, her öğrencinin kendi ders çizelgesini oluşturması ve ders saatlerinin azaltılması planının Türkiye koşullarında uygulanamayacağını belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Çocuklar, zaman geçirebilecekleri kütüphanelerin, sanat atölyelerin olmadığı bir Türkiye’de boş zamanlarını okuldan başka yerlerde geçirecek. 1990’lı yıllarda da uygulanan kredili sistem başarılı olmadı. Her öğretmenin kendi dersliğinin olduğu kredili sistemde öğrenciler, öğretmenlerin dersliklerine gidecek. Bu durum, bölgeler arası ekonomik farklılıklar nedeniyle eşitsizlik ortaya çıkaracak.”

Modüler öğretim programlarının dersler arasındaki ilişkiyi ortadan kaldıracağını söyleyen Bozdoğan, yeni sistemle okullar arasında ders farklılıkları oluşacağını vurguladı. Bozdoğan, Bakanlığın kurguladığı yeni modelin liseleri okul olmaktan çıkaracağı uyarısında bulundu.

‘İKTİDARIN EN BAŞARISIZ OLDUĞU ALAN EĞİTİM’

Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım da AKP iktidarları döneminde eğitim alanında yapılan değişiklikleri, “Kaç olduğunu saymayı bıraktık” sözleriyle eleştirdi. Yeni modeli, “Üç beş bürokratın masa başında yaptığı değişiklik” olarak nitelendiren Yıldırım, “Bu iktidarın en başarısız olduğu alan eğitimdir” ifadesini kullandı. Yıldırım, çocukların hak ettiği bir eğitim sistemi için akademisyenler, bilim insanları, eğitim sendikaları ile ortak bir çalışma yürütülmesi gerektiğini ifade etti.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,670AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İmamoğlu’ndan Sayıştay raporlarına dair açıklama: Sayıştay’ın web sitesinde rapor halen bulunmaktadır

CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım'ın katıldığı...

Boeing, havayolu şirketlerinden ve hayatını kaybedenlerin ailelerinden özür diledi

Boeing, 737 MAX tipi uçaklarının, Endonezya ve Etiyopya'daki kazalarla gündeme gelmesi üzerine, havayolu şirketlerinden ve...

ÖDP’den BirGün’e dayanışma ziyareti

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İstanbul İl Yöneticileri gazetemize ziyarette bulundu.

Bir Bakışta BirGün

MAK Danışmanlık’tan ‘ortak yayın’ sonrası ilk anket

MAK Danışmanlık’tan ‘ortak yayın’ sonrası ilk anket

MAK Danışmanlık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkan adayları AKP'li Binali Yıldırım ile...

UEFA Süper Kupa biletleri satışa çıkıyor

Beşiktaş'ın sahası Vodafone Park'ın 14 Ağustos'ta ev sahipliği yapacağı UEFA Süper Kupa maçının biletleri yarın satışa...

TİBAŞ Parkı’nda keşif yapıldı: ‘Cemaat yurdu değil, park istiyoruz’

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin alana ‘kültür merkezi’ yapılacağını söylediği ancak Aziz Mahmut Hüdai...

Haftanın en güzel Fujifilm X Club Türkiye fotoğrafları

Fujifilm X Club Türkiye’nin Facebook grubu ve BirGün dayanışmasıyla gerçekleştirilen Haftanın En...

Oy ve Ötesi’nden ’23 Haziran’ kararı

Oy ve Ötesi, tekrarlanan İstanbul seçiminde teyit ettiği tutanakları seçim gecesi canlı...

Avcılar’da BirGün Okur Buluşması: İstanbul seçimleri neden önemli?

Gazetemiz BirGün'ün okur buluşmaları Avcılar'da düzenlenecek etkinlikle devam ediyor.

Sonraki haber