-Reklam-
Anasayfa EĞİTİM MEB liseye geçişte sorumluluk almadı

MEB liseye geçişte sorumluluk almadı

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN [email protected]

Merkezi sınavla bir okula yerleşemeyen ya da yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için üçüncü nakil dönemi sürerken yeni sistemin yol açtığı problemlerle karşılaşan veliler muhatap bulamıyor. Liselere Geçiş Sınavı (LGS) puanıyla evinden 3.9 kilometre uzaklıktaki bir okula yerleştirilen, “Çözüm” olacağı söylenen ikinci nakil döneminde ise evine yakın tercih edebileceği okul bulamayan kızı için Bakanlığın kapısını çalan Mustafa Sert, yönlendirildiği üç farklı adreste de kızının mağduriyetini gideremedi.


Komşu kayıt alanı daha yakın
Ortaöğretimden 90 başarı puanıyla mezun olan kızının lise tercihleri için kayıt alanındaki okulları araştıran Mustafa Sert, evlerine en yakın okulun 2.2 kilometre mesafedeki Keçiören İbn-i Sina Meslek Anadolu Lisesi olduğunu öğrendi. Bir Anadolu Lisesi, üç Meslek Lisesi ve bir de İmam Hatip Lisesi’nden oluşan kayıt alanındaki okulların uzaklığı nedeniyle komşu kayıt alanındaki okullara yönelen Sert, komşu kayıt alanındaki okulların adresine daha yakın olduğunu fark etti. Kayıt alanındaki okulların adresine en uzak olanının 5.1 kilometre mesafede olmasına karşın komşu kayıt alanındaki en uzak okulun 2.5 kilometre mesafede olduğunu gören Sert, kızının tercihlerini komşu kayıt alanından yapmaya karar verdi.

Yanlış yönlendirildi
Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün oluşturduğu tercih danışma merkezine giden Sert’e görevliler tarafından, komşu kayıt alanından tercih yapabilmek için meslek lisesi seçmek zorunda olduğu söylendi. Yeni sisteme ilişkin kafa karışıklığı yaşadığını ve velilerin aydınlatılmadığını ifade eden Sert, görevlilerin yönlendirmesiyle üç tercihinin yanına Yenimahalle Zeynep-Salih Alp Meslek Lisesi’ni ekledi. Kızı zorunluluk nedeniyle yaptığı bu tercihe yerleştirdiğini belirten Sert, itiraz için MEB’in yolunu tuttu.

“Tercihleri zorunlu yapacağım”
Dönemin Milli Eğitim Bakanı olan İsmet Yılmaz’a itiraz dilekçesini sunan Sert’e Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü adres gösterildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yeni bir şikayet dilekçesi ileten Sert, “Bu nakiller hangi kriterlere göre, hangi birim ve birim yetkilisi tarafından yapılmaktadır?” diye sordu. Sert bu kez de “Sorumluluk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde” yanıtıyla ilçeye yönlendirildi. Sert’in Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ilettiği dilekçede özetle şunlar kaydedildi:
“Kayıt alanımdaki okullar bana yakın okullar değildir. Bana yakın olan okullar komşu kayıt alanında bulunmaktadır. Okul sıralamasının müracaat bitim tarihinden önce tarafınızca düzeltilmesini, komşu kayıt alanımdaki okulların kayıt alanıma aktarılmasını talep etmekteyim. Şu durumda yapacağım tercihleri zorunlu olarak yapacağım. Bunu da kabul etmeyeceğimi, yargı yoluna başvuracağımı tarafınıza bildiriyorum.”

“Yargı yoluna başvuracağım”
Sert’in bu girişimi de sonuçsuz kaldı. Ankara İl Müdürlüğü’ne 20 Ağustos’ta gönderdiği dilekçeye henüz yanıt alamayan Sert, kızını istemediği bir okula göndermeyeceğini söyleyerek mağduriyetlerinin giderilmemesi durumunda yargı yoluna başvuracağını belirtti.


- Reklam -

SON HABERLER

Baharın içindeki baharlar

31 Mart gecesinden bu yana coşku, sevinç ve kaygının iç içe geçerek...

Nefret talimatı karşılığını buldu

Hakkâri’de PKK’liler tarafından öldürülen Yener Kırıkcı için Ankara’nın Çubuk ilçesinde düzenlenen cenaze...

CHP’den Güneş gazetesine tepki

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, Hakkari'de 4 askerin yaşamını...

Fenerbahçe oyun kalitesini yükseltmeyi başaramıyor

Geçtiğimiz hafta Kadıköy’de Galatasaray ile berabere kalarak rakibine karşı yenilmezlik serisini sürdürmeyi başaran...

Ukrayna’da komedyen Zelenskiy açık ara farkla kazandı

Devlet başkanlığı seçiminin ikinci turuna giden Ukrayna'da sandık başı anketlerine göre komedyen...

Gebze Cezaevi önünde polis yine saldırdı

Açlık grevindeki çocuklarına destek vermek için Gebze Cezaevi’nin önünde nöbet tutmak isteyen...

Çukurca’da yıldırımın isabet ettiği ev yandı

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde yıldırımın isabet ettiği bir evde yangın çıktı.Yangın, itfaiye ekipleri...

Hayvanların öldürülmesini yürüyüşle protesto ettiler

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde toplu hayvan öldürülmelerini protesto etmek için Tekirdağ'daki hayvanseverler birlikte...

Bahçeli’den saldırıyı destekleyici açıklama

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Antalya dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bahçeli, CHP...

Musa, 1 puanı çağırdı

Başakşehir, ligin en iyi takımlarından birisini evinde konuk ettiği kritik maçta 1...

Sonraki haber