Anasayfa EĞİTİM MEB niyetini açık etti: ‘Nitelikli’ okulların yarısı imam hatip ve meslek lisesi

MEB niyetini açık etti: ‘Nitelikli’ okulların yarısı imam hatip ve meslek lisesi

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2 Haziran’da gerçekleştirilecek liselere giriş sınavıyla öğrenci alacak okulların listesini yayımladı. “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu”nda, sınavla öğrenci alacak okulların yanı sıra okul kontenjanları da yer aldı. Bin 367 “nitelikli” lisenin yer aldığı kılavuza göre sınavla öğrenci alacak okulların 297’si imam hatip liseleri, 449’u meslek liseleri arasından belirlenirken yalnızca 302 fen lisesi, 93 sosyal bilimler lisesi ve 226 Anadolu lisesi “nitelikli okul” kapsamına alındı. Böylelikle, Bakan Yılmaz’ın “nitelikli” olarak tarif ettiği okulların yarısını imam hatip ve meslek liseleri oluşturdu.


Kılavuzda ilk dikkati çeken, İstanbul’daki fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ve Anadolu liseleri için ayrılan toplam kontenjan oldu. Sınava girecek 1 milyon 200 bin öğrenciden 120 bininin merkezi sınavla öğrenci alan okullara yerleşmesinin öngörülmesine karşın akademik eğitim veren okul türlerine İstanbul’da ayrılan kontenjan yalnızca 13 bin 530 ile sınırlı kaldı. İstanbul’un en büyük ilçelerinden olan Esenler’de, “nitelikli” okul kapsamına bir imam hatip lisesi alındı.

Benzer bir tablo Ankara ve İzmir’de de ortaya çıktı. Ankara’da yüzde 10’luk dilimden öğrenci alacak meslek lisesi ve imam hatip lisesi toplam sayısı 50 iken, fen, sosyal bilimler ve Anadolu liselerinin toplam sayısı 32’de kaldı. İzmir’de ise sınavla öğrenci alacak meslek ve imam hatip liselerinin toplam sayısı 37 olarak açıklandı. Akademik eğitim veren lise türlerinin toplam sayısı ise 25 olarak belirlendi. Toplam 315 bin nüfuslu İzmir Bayraklı’da iki meslek ve teknik Anadolu lisesi dışında sınavla öğrenci alacak başka türde bir okul yer almadı.

34 ilde Anadolu lisesi yok
Isparta, Çorum, Gümüşhane ve Edirne’nin de aralarında olduğu 34 ilde ise yüzde 10’luk dilime giren öğrenciler için bir tane dahi Anadolu lisesi belirlenmedi. Buna karşın Çorum’da iki meslek lisesi, iki tane de imam hatip lisesi “nitelikli okul” olarak sınıflandırıldı. Bir diğer örnek olan Aksaray’da ise yedi tane Anadolu lisesi olmasına rağmen, sadece Aksaray İmam Hatip Lisesi’nin yüzde 10’luk dilimden öğrenci alacağı belirtildi.

meb-niyetini-acik-etti-nitelikli-okullarin-yarisi-imam-hatip-ve-meslek-lisesi-450711-1.

İki ayrı sınav
Öte yandan kılavuzda teknik detaylara da yer verildi. Bunu göre, öğrenciler iki ayrı sınava girecek. Sınavlar 2 Haziran Cumartesi günü yapılacak. İlk sınav sözel alan olacak ve 9.30’da başlayacak. Sözel alanda Türkçeden 20 soru, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabancı Dil’den 10’ar soru sorulacak. 11.30’da başlayacak olan sayısal alanda ise Matematik ve Fen Bilimleri’nden 20’şer doru sorulacak. Sözel alan 50 soru ve 75 dakika, sayısal alan 40 soru ve 60 dakika olacak.

***

Her çocuk için kavgaya değer

meb-niyetini-acik-etti-nitelikli-okullarin-yarisi-imam-hatip-ve-meslek-lisesi-450650-1.

Eğitim Sen ile veli dernekleri Öv-Der ve Veli-Der yaptıkları ortak açıklamada kılavuza tepki gösterdi. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, sistemin temel amacının öğrencilerin imam hatip ve meslek liselerine gitmek zorunda bırakılması olduğu belirtti. Aydoğan, öğrencilerin geri dönülemez bir yola sokulmasını kabul etmediklerini vurgulayarak, “Her çocuk için kavga etmeye değer” diye konuştu. Aydoğan, ilgili yönetmelik ve yönergeyi yargıya taşıyacaklarını da ifade etti.

Birleşik Haziran Hareketi de kılavuza tepki gösterdi. Haziran’dan yapılan açıklamada, “İmam hatip seçtirme sistemine hayır!” denildi. Açıklamada, “AKP iktidarı bu son müdahaleyle, tüm eğitim sistemini İslamcılaştırmış ve piyasa için ara eleman haline gelmiş bir nesil yaratma projesi üzerine kurduğunu bir kez daha göstermiş oldu” ifadelerine yer verildi.

***

Derhal vazgeçilmeli

Kılavuzu, “MEB’in eğitim sistemini siyasallaştırma politikası” şeklinde değerlendiren CHP Bursa Milletvekili ve Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, köklü ve başarılı okulların kılavuzda yer almamasına dikkati çekti. Karabıyık, “Milli Eğitim Bakanı’nın deyimiyle, ‘nitelikli’ okullarda az öğrenci, ‘niteliksiz’ okullarda çok öğrenci eğitim görecektir. Eğitimde fırsat ve imkan eşitliğine aykırı bu modelden AKP hükümeti derhal vazgeçmelidir” diye konuştu.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,517AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Nijerya’da kaçırılan 4 Türk için operasyon başlatıldı

Nijerya’da 4 Türk vatandaşı Cumartesi gecesi kimliği belirsiz kişilerce fidye için kaçırıldı....

Babacan ekibi parti kurmak için temaslarını sürdürüyor

AKP’den kopup yeni parti kurma çalışmaları yapan Abdullah Gül’ün, Ali Babacan’ın ve...

İran: ABD ajanlarını gözaltına aldık

İran İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi, ülkede "ABD ve yabancı ülkeler adına casusluk...

Adana’da bir kişi daha metil alkol zehirlenmesinden yaşamını yitirdi: Toplam ölü sayısı 22 oldu

Kozan ilçesinde, geçen 14 Temmuz'da alkol içen A.D., fenalaşınca yakınları tarafından Kozan...

AKP’li vekilden hükümete eleştiri: Kanuna destek vermedim

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren düzenlemeler...

İran’dan İngiltere’ye: ABD sizi bataklığa çekmeye çalışıyor

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'u hedef...

Adam Peaty’den dünya rekoru: 57 saniyenin altına inen ilk sporcu

Adam Peaty, Güney Kore'de düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda erkekler 100 metre kurbağalamada dünya...

Didim’de deniz temizlendi, halı bile çıktı

Aydın'ın Didim ilçesinde, protokolün de katılımıyla dalgıçlar tarafından yaklaşık bir saat temizlik çalışması...

THK’den eski yöneticiler için suç duyurusu

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanlığınca, kurumun eski yöneticileri hakkında 'ihaleye fesat...

İzmir Film Festivali yarın başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ve Asitem destekleri ile...

Sonraki haber