Anasayfa ÖZEL Meclis devre dışı kaldı

Meclis devre dışı kaldı

Yerel seçim AKP’nin itirazları nedeniyle sonuçlanmayınca neredeyse 2 aydır kapalı olan Meclis’in açılışı bir kez daha ertelendi. “Rejim Meclis’i işlevsiz kılar” endişesi gerçek oldu. TBMM 10 ayda sadece 4 ay açık kaldı. Erdoğan’ın kararnameyle yönetimine muhalefetten tepki var

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’ni yerel seçimde kaybeden ve bu nedenle birbiri ardına itirazlarını YSK’ye ileten AKP, Meclis’in planlanan faaliyetlerini de aksatıyor. 9 Nisan Salı günü açılması planlanan TBMM’nin açılış tarihi önce 16 Nisan’a ardından 23 Nisan’a ertelendi. Bu süreçte, seçim sonrasında görüşülmesi beklenen yeni Askerlik Kanunu, Hal Yasa Tasarısı, ek gösterge ve nafaka düzenlemeleri rafa kaldırıldı.

YENİ SİSTEMİN SONUCU

16 Nisan 2017’deki referandumla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilirken “Meclis’in işlevsizleştirileceğine” yönelik uyarılar da gerçek oldu. 24 Haziran seçimlerinin ardından TBMM mesaiden çok tatil yaptı. 24 Haziran’ın ardından yemin töreniyle açılan Meclis, temmuz ayındaki kısa süreli mesainin ardından 1 Ekim’e kadar tatile girdi. Ekim ayında önce Suriye, Irak tezkeresi kabul edilirken ardından muhalefetin tüm itirazlarına rağmen Meclis İçtüzüğü değiştirildi. Muhalefetin “Meclis’in sesi kısılacağı” gerekçesiyle karşı çıktığı bu düzenlemenin ardından çalışmalara yeniden ara verildi. Aralık ayında yeni yılın bütçe görüşmeleri yapıldıktan hemen sonra tatile girildi. Meclis çalışmaları yeni yılda da aksadı. 24 Şubat’a kadar çalışmalarına iki kez ara veren TBMM, yerel seçimler nedeniyle yeniden tatile girdi.

İlginizi çekebilir:  TBMM’nin 1 yıllık faaliyetleri yayımlandı: Yasama yetkisi atıl hale geldi

TBMM, 10 ayda yaklaşık dört ay mesai yaparken tatilde olduğu dönemde Cumhurbaşkanı kararnameleri birbiri ardına Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Erdoğan’ın imza attığı değişiklikler arasında Cumhurbaşkanlığı teşkilatının yeni sisteme uydurulmasına dönük düzenlemeler, bakanlıklara yeni kadrolar açan değişiklikler, acele kamulaştırma kararları ve devlet memurlarına ödenecek zam ve tazminatlara ilişkin kararlar gibi çok sayıda önemli düzenleme yer aldı.

“YASAMA YETKİSİ BİR KİŞİDE”

16 Nisan referandumu ile rejim değişikliğine gidildiğini, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “23 Nisan 1920’de TBMM’ye verilen yasama yetkisine Cumhurbaşkanı tarafından el konuldu” dedi.

Ülke yönetiminin Cumhurbaşkanı kararnameleriyle şekillendirildiğine dikkati çeken Özel, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı, yasama konusunda ‘gri alanlar’ oluşturarak Meclis’in alanına müdahale ediyor. Anayasa Mahkemesi’ne bu konuda yaptığımız itirazlar reddedilerek Cumhurbaşkanı’nın etkinliği artırılıyor. Seçimlerden önce AKP, ‘Güçlü Meclis’ sloganını kullanarak çalışma yapıyordu. Oysa 24 Haziran’dan sonra yasama yetkisini Meclis değil sarayda oturan bir kişi devraldı. Meclis ise her fırsatta kapanıyor” diye konuştu.

Yerel seçimlerde yurttaşların bu duruma tepki olarak da CHP’ye yöneldiğini ve büyükşehirlerin yönetimini AKP’nin elinden aldığını vurgulayan Özel, “AKP, halkın sandıkta verdiği mesajı iyi anlamalı. Yapılması gereken TBMM’nin yeniden işlevli hale getirilerek halkın beklentisine yanıt verilmesidir” ifadelerini kullandı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,539AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

IMF büyüme tahminlerini aşağı çekti

Uluslararası Para Fonu, Washington'daki merkezinde açıkladığı Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nda ABD ve...

ABD: İran’a ait ikinci bir insansız hava aracı düşürmüş olabiliriz

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Kenneth McKenzie, bir savaş gemisinin geçtiğimiz...

’30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil’ diyen AKP’li belediye başkanından geri adım

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı toplantısı ikinci oturumu gerçekleşti. AKP'li Alinur...

Hakan Atilla Türkiye’ye gönderiliyor

Eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, Türkiye'ye gönderilecek.

Hasankeyf için çağrı yapıldı

BERKAY SAĞOLİzmir Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi...

5 ayda 724 bin kişi icralık oldu

Kredi kartı ve tüketici kredisi borcunu zamanında ödeyemediği için icralık olanların sayısının...

ABD Savunma Bakanı belli oldu

ABD Kongresi, ABD Savunma Bakanlığı'na ABD Başkanı Donald Trump tarafından aday gösterilen...

Çankırı’da ‘Boris Johnson’ sevinci: ‘Buradaki sülalesine Sarıoğlangiller derler’

İngiltere Başbakanı Theresa May'in, 7 Haziran’da partisinin liderliğinden...

CHP’li gençlerden hunili eylem

AYCAN KARADAĞCHP Konak Gençlik Kolları, Konak Kemeraltı...

Kaçak içki ölümleri dünya basınında: En az 23 kişi yaşamını yitirdi

Türkiye'de son dönemde yaşanan kaçak içki bağlantılı ölümler dünya medyasına da konu...

Sonraki haber