Anasayfa ÖZEL Meclis devre dışı kaldı

Meclis devre dışı kaldı

Yerel seçim AKP’nin itirazları nedeniyle sonuçlanmayınca neredeyse 2 aydır kapalı olan Meclis’in açılışı bir kez daha ertelendi. “Rejim Meclis’i işlevsiz kılar” endişesi gerçek oldu. TBMM 10 ayda sadece 4 ay açık kaldı. Erdoğan’ın kararnameyle yönetimine muhalefetten tepki var

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’ni yerel seçimde kaybeden ve bu nedenle birbiri ardına itirazlarını YSK’ye ileten AKP, Meclis’in planlanan faaliyetlerini de aksatıyor. 9 Nisan Salı günü açılması planlanan TBMM’nin açılış tarihi önce 16 Nisan’a ardından 23 Nisan’a ertelendi. Bu süreçte, seçim sonrasında görüşülmesi beklenen yeni Askerlik Kanunu, Hal Yasa Tasarısı, ek gösterge ve nafaka düzenlemeleri rafa kaldırıldı.

YENİ SİSTEMİN SONUCU

16 Nisan 2017’deki referandumla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilirken “Meclis’in işlevsizleştirileceğine” yönelik uyarılar da gerçek oldu. 24 Haziran seçimlerinin ardından TBMM mesaiden çok tatil yaptı. 24 Haziran’ın ardından yemin töreniyle açılan Meclis, temmuz ayındaki kısa süreli mesainin ardından 1 Ekim’e kadar tatile girdi. Ekim ayında önce Suriye, Irak tezkeresi kabul edilirken ardından muhalefetin tüm itirazlarına rağmen Meclis İçtüzüğü değiştirildi. Muhalefetin “Meclis’in sesi kısılacağı” gerekçesiyle karşı çıktığı bu düzenlemenin ardından çalışmalara yeniden ara verildi. Aralık ayında yeni yılın bütçe görüşmeleri yapıldıktan hemen sonra tatile girildi. Meclis çalışmaları yeni yılda da aksadı. 24 Şubat’a kadar çalışmalarına iki kez ara veren TBMM, yerel seçimler nedeniyle yeniden tatile girdi.

İlginizi çekebilir:  CHP'li Öztrak: YSK, çalınanın oy değil mazbata olduğunu ilan etmiştir

TBMM, 10 ayda yaklaşık dört ay mesai yaparken tatilde olduğu dönemde Cumhurbaşkanı kararnameleri birbiri ardına Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Erdoğan’ın imza attığı değişiklikler arasında Cumhurbaşkanlığı teşkilatının yeni sisteme uydurulmasına dönük düzenlemeler, bakanlıklara yeni kadrolar açan değişiklikler, acele kamulaştırma kararları ve devlet memurlarına ödenecek zam ve tazminatlara ilişkin kararlar gibi çok sayıda önemli düzenleme yer aldı.

“YASAMA YETKİSİ BİR KİŞİDE”

16 Nisan referandumu ile rejim değişikliğine gidildiğini, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “23 Nisan 1920’de TBMM’ye verilen yasama yetkisine Cumhurbaşkanı tarafından el konuldu” dedi.

Ülke yönetiminin Cumhurbaşkanı kararnameleriyle şekillendirildiğine dikkati çeken Özel, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı, yasama konusunda ‘gri alanlar’ oluşturarak Meclis’in alanına müdahale ediyor. Anayasa Mahkemesi’ne bu konuda yaptığımız itirazlar reddedilerek Cumhurbaşkanı’nın etkinliği artırılıyor. Seçimlerden önce AKP, ‘Güçlü Meclis’ sloganını kullanarak çalışma yapıyordu. Oysa 24 Haziran’dan sonra yasama yetkisini Meclis değil sarayda oturan bir kişi devraldı. Meclis ise her fırsatta kapanıyor” diye konuştu.

Yerel seçimlerde yurttaşların bu duruma tepki olarak da CHP’ye yöneldiğini ve büyükşehirlerin yönetimini AKP’nin elinden aldığını vurgulayan Özel, “AKP, halkın sandıkta verdiği mesajı iyi anlamalı. Yapılması gereken TBMM’nin yeniden işlevli hale getirilerek halkın beklentisine yanıt verilmesidir” ifadelerini kullandı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,153AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Süper Lig’de küme düşen takımlar açıklandı

2018/2019 sezonunda Süper Lig’e veda eden son iki takım belli oldu. Akhisarspor’un...

Binali Yıldırım: CHP adayı mağdurmuş. Hadi oradan. Bir mağdur varsa benim

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "CHP adayı mağdurmuş. Hadi...

Antalya’da orman yangını

Antalya'nın Finike ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, yaklaşık 3 hektarlık alanda...

Trump’ı sosyal medyadan eleştiren yargıç görevden uzaklaştırıldı

ABD'nin Utah eyaletinde görevli bir yargıç ABD Başkanı Donald Trump'ı sosyal medyada...

Suriye ordusunun İdlib operasyonu sürüyor: Kritik kasaba geri alındı

Suriye ordusunun İdlib'in kuzeybatısına doğru ilerleyişinde kritik bir öneme sahip olan Kefr...

‘Erdoğan’a hakaret’ gözaltıları: Bir kişi daha sosyal medya paylaşımından ötürü gözaltına alındı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bir kişi sosyal medyadan Erdoğan'a yönelik hakaret içeren görseller...

Sancaktepe’de toprak kayması: Bina boşaltıldı

İstanbul Sancaktepe'de yan tarafta bulunan inşaat alanındaki toprak kayması dolayısıyla girişi kullanılamaz hale...

Bursa’da iş cinayeti: İki işçi düşerek yaşamını yitirdi

Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Panayır Mahallesi’nde bir otelin dış cephe temizliğini yapan...

Urfa’da tarlaya uçaksavar mühimmatı bağlı balon düştü

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde bir tarlaya ucunda uçaksavar mühimmatı bulunan ve misinayla birbirine...

Kaftancıoğlu: Devlet, ilçe seçim kurullarını da mağdur ediyor

Beykoz İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin 23 Haziran seçimleri için oluşturulan sandık kurullarındaki...

Sonraki haber