Meclis’in ‘teamülünde’ Kürtçe yok

Kartvizitinin bir yüzünün Kürtçe olması istemi Meclis tarafından reddedilen HDP milletvekiline, Meclis Başkanvekili Şentop, “Basımevine gelen farklı dilde kartvizit basım talebi, teamüller çerçevesinde ele alınmaktadır” yanıtı verdi

AKP Milletvekili Kenan Sofuoğlu’nun milletvekili kartvizitine görevini “senatör” olarak yazdırması sonrasında HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede’nin, “Kartvizitimin bir yüzü Kürtçe hazırlansın” talebi Meclis tarafından kabul edilmedi.

Dede, TBMM Basımevi’ne yaptığı “Kürtçe ve Türkçe kartvizit basım talebi” gerekçe gösterilmeden reddedildi. Meclis İçtüzüğü’nde bunu engelleyen bir hüküm bulunmadığını bildiren Dede, konu ile ilgili bir soru önergesi hazırladı. Dede, TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde, İngilizce ve Fransızca kartvizitlerin basılabildiğini hatırlatarak, Kürtçe basım talebinin reddedilme nedeninin açıklanmasını istedi.

“Zaman zaman talepler geliyor”

Dede’nin önergesine, Meclis Başkanvekili Mustafa Şentop, “tek cümlelik” bir yanıt verdi. Meclis İçtüzüğü’ne ve TBMM Basımevi Hizmetleri’ne ilişkin bir değerlendirmede bulunmayan Şentop, “teamül böyle” dedi. Şentop yanıtında, “Başkanlığımız Basımevine zaman zaman farklı dillerde gelen kartvizit basım talepleri teamüller çerçevesinde ele alınmaktadır” demekle yetindi.

Yok sayma anlamındadır

Şentop’un yanıtını değerlendiren HDP’li Dede, “Kürtçe kartvizit basılmaması, tek tipleştirici uygulamaların bir devamıdır” dedi. Dede ayrıca, “Tarihsel hafıza bize ‘teamüller’ ifadesinden, rejimin Türkçe dışında bu topraklardaki her dili ve kimliği yok saydığını, önyargı, niyet okuma ile dönemin siyasal konjonktürüne göre iktidarın pozisyon aldığını anlamamız gerektiğini salık veriyor” dedi.

BİZİ TAKİP EDİN

360,147BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,354TakipçiTakip Et
7,985AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL