Anasayfa SPOR Medet ya Hu!

Medet ya Hu!

Her yıl ligin bir kilit haftası olur. O haftaya kadar elde fikstür ve puan tablosuyla sürekli hesap yapılır. Fisktür avantajı kimde, o bunu yenerse, biz buradan puansız dönersek, derbiyi alırsak diye diye yüksek matematiğin de yardımıyla takımımın kaderi belirlenir. Zaten futbol konusunda genel olarak talihsiz bir millet olduğumuzdan ne zaman milli maç olsa bir yandan kulaklarımız başka yerde olmak durumundadır. Kaderimiz hep başkalarının elinde, Almanlar yenilmese de biz de yenik sayılmasak diye hayıflanırız.

Klişe tabirle lig bir maraton ve her takım birbiriyle sıralı maçlar yapıyor. Her spor dalında olduğu gibi rakiplerimizin de başarı ve başarısızlıklarını takip ediyor; takımımızın lehine olabilecek hamleleri bekliyoruz başka takımlardan. Başka bir deyişle elbette şampiyonluk yolunda rakibim olan takımın yenilmesini umarım. Buraya kadar sıkıntı yok. Benim asıl derdimse daha önce de anlattığım ‘medet taraftarları.’ Kendi takımının çıkarımiçin rakibi destekleyen, çılgınca sevinenler.

Bu hafta da bu lig sezonun kilit haftasıydı. Galatasaray – Beşiktaş derbisi oynanacak; ertesi gün de Fenerbahçe Başakşehir ile karşı karşıya gelecekti. Sosyal medyada ve sohbetlerde konu hep aynı yere geldi : Galatasaray yatar! ‘Yatmak’ kelimesinin burada kullanılan sözlük anlamına bakarsak ‘bilerek yenilmek, şike yapmak’ olarak geçiyor. Şikenin anlamına bakarsak da “Bir spor karşılaşmasının sonucunu değiştirmek için maddi veya manevi bir çıkar karşılığı varılan anlaşma.” deniyor. Yani Galatasaray yatacak ve bundan bir çıkar elde edecek. Nedir? Fenerbahçe’nin şampiyon olmaması. Bir kulübün böyle bir ‘çıkar’ için futbolcularına “Çok asılmayın çocuklar, hatta yatın.” diyeceğine ihtimal veren var mı bilmiyorum. Varsa denecek bir şey yok. Fakat taraftarlar arasında hem bu tarz yargıların hem de ‘medet taraftarı’ olmanın zirvesi yaşandı.


Fakat hepsinden ilginci derbide ‘medet taraftarı’ durumu ilginç bir hal aldı. Bir tarafta Galatasaray’ın yenmesini isteyen Fenerbahçeliler, diğer tarafta Beşiktaş’ın yenmesini isteyen Galatasaraylılar! Gerçekten akıllara durgunluk verecek manzalar, yorumlar… Kendi takımının menfaati için rakibin yenilmesini istemek başka, bu uğurda başka bir rakibi desteklemek başka. Kendi başarın için başka takımdan medet ummak her zaman garip geliyor bana. Hele bir takım şampiyon olmasın diye kendi takımının yenilmesini istemek akıllara durgunluk verici. Allahtan Galatasaray neredeyse tüm sezon oynamadığı futbolu oynadı. Zirve ile arasında koskoca, utanç verici bir 30 puan olmasına rağmen Sabri, Podolski, Sneijder, Yasin ellerinden gelenin en iyisini yaptı da hiçbir şaibeye yer kalmadan tertemiz bir maç oldu.

Artık lig bitti sayılır. Beşiktaş şampiyonluk yolunda en avantajlı takım. Demek ki bu yıl onların yılıymış ya da tribünde dendiği gibi “Sene sanki Metin, Ali, Feyyaz.” Diğer takımlar da önlerindeki maça bakacaklar…

- Reklam -

SON HABERLER

“Seçmenin gerekçeli kararı da 23 Haziran’da”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “İstanbul seçmeninin iradesi YSK dalavereleriyle gasp...

Trabzon’da bulunan ayı yavrusu ‘Yogi’, Bursa’ya gönderildi

Trabzon’un Çaykara ilçesinde Yahya Gönlü'nün (50) evinin yakınında bulup sahip çıktığı ve...

Rusya’dan İdlib’de cihatçı yerleşkelerine hava saldırısı

Rusya'nın İdlib'de cihatçıların yerleşkelerine dönük hava saldırısına başladığı duyuruldu. Hava saldırısının İdlib'in...

Şeytan Deresi’ndeki balık ölümlerine soruşturma

Kırklareli'nin Şeytan Deresi'nde meydana gelen balık ölümleriyle ilgili bir fabrikadan dereye atık...

‘Her şey çok güzel olacak’ paylaşımı yapan A Spor yorumcusunun kovulduğu iddia ediliyor

A Spor yorumcusu ve Sabah gazetesi Spor Servisi Dış Haberler Sorumlusu Uğur...

ABD’den Körfez hamleleri: Pentagon 5 bin asker gönderebilir

ABD'nin Körfez'de gerilimi tırmandıracak hamlelerinden biri daha gündemde. Pentagon'un Orta Doğu'da 5...

Times: İngiltere Başbakanı Theresa May yarın istifa etmeye hazırlanıyor

The Times'ın haberine göre İngiltere Başbakanı Theresa May'in yarın istifa etmesi bekleniyor.

Fransa’nın Yemen’deki savaş suçuna ortak olduğunu ifşa eden gazeteciler baskı altında

Fransa'da bir gazeteci daha, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) satılan...

FETÖ’den tutuklanan eski futbolcu Zafer Biryol tahliye oldu

'FETÖ'nün futbol yapılanmasına ilişkin davada, eski milli futbolcu ve gol kralı Zafer...

Şampiyon transfer çalışmalarına başladı: Ryan Babel geliyor

Kardelen TatarSüper Lig’de şampiyonluğa ulaşan Galatasaray, gelecek...

Sonraki haber