-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL Medrese para yutuyor

Medrese para yutuyor

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Hükümetin bir dönem sıkça propaganda malzemesi olarak kullandığı Fatih Medresesi’nin yeniden inşası projesi üç yıldır hayata geçirilemedi. Sayıştay raporunda, Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi’nin (ICOMOS) “İstanbul’un ‘Dünya Miras Alanları’ için ciddi bir risk ortaya çıkar” uyarısına karşın, medresenin yeniden inşa edilmesinde ısrarcı olan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, ICOMOS’un kaygılarını ortadan kaldırmak amacıyla başlattığı çalışmaları tamamlamadığı tespit edildi. 2014’te özel bir yükleniciye 6 milyon lira bedelle ihale edilen projenin üç yıldır tamamlanmaması nedeniyle firmaya 2 milyon lira ek ödeme yapıldı.


Üç yıldır sonuçlanmadı
Ayasofya Müzesi’nin avlusuna yapılması planlanan ve ICOMOS’un, “Sahte eski eser” ifadeleriyle tanımladığı Fatih Medresesi’ne ilişkin herhangi bir adım atılmadığı Sayıştay raporlarına yansıdı. ICOMOS’un, medrese tamamlandığında Ayasofya’nın Dünya Mirası listesinden çıkarılmasını n gündeme gelebileceği uyarısında bulunması üzerine ihalesi ertelenen ve konseyin belirlediği nitelikleri karşılamak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan “Miras Etki Değerlendirme Çalışması”nın aradan üç yıl geçmesine karşın henüz sonuçlanmadığı belirtildi.

2015’te bitmesi gerekiyordu
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 7 Haziran 2015 seçimlerinden önce gündemine aldığı “Ayasofya Müzesi Fatih Medresesi’nin yeniden yapımı yüklenici firmaya devredildi. UNESCO Dünya Mirası Merkezi’nin danışman kuruluşu ICOMOS’un “Proje, 1500 yıllık tarihi eserin ‘Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılmasını gündeme getirir” gerekçesiyle karşı çıktığı proje için ÇED raporu hazırlatılmasına karar veren Bakanlığın raporu tamamlamaması nedeniyle ihaleyi alan firmaya fiyat farkı ödemek zorunda kalındı. Sayıştay raporunda, “Mm Turizm ve Temizlik Sanayi ve Ticaret LTD” şirketine yapım işi için 2013 yılının sonunda 6 milyon lira bedelle yetki verildiği bilgisini içeren rapor, sözleşmeye göre işin bitim tarihini ise Mayıs 2015 olarak açıkladı.

2 milyon lira fark ödendi
Yükleniciye iş yeri teslimi yapılsa da “Miras Etki Değerlendirme Çalışması” sonuçlanmadığı için firmanın işe başlayamadığının altı çizilen raporda, şirkete ödenmesi gereken ücretin her geçen gün arttığı değerlendirmesinde bulunuldu. Bakanlığın yanıtında ise, “İstanbul Ayasofya Müzesi Fatih Medresesi Rekonstrüksiyon İnşaatı Yapılması İşi” için 2017 Yılı Yatırım Programından 2 milyon 120 bin TL ödenek gönderilmiş olup, çalışmalara başlanılması planlanmaktadır” denildi.


- Reklam -

SON HABERLER

YSK, MHP’nin İstanbul itirazını görüşecek

YSK, MHP’nin İstanbul seçimleri için gerçekleştirdiği olağanüstü itirazı bugün görüşecek. AKP'nin olağanüstü...

İnşaat maliyet endeksi geçen yıla oranla %27,22 arttı

İnşaat maliyet endeksi, şubatta bir önceki aya göre yüzde 0,91, geçen yılın...

Çiftçi kadınlardan sıfır atıkla üretim

Ankara'nın Bala ilçesindeki kadınlar, yöresel ürünleri sıfır atık prensibiyle kurdukları kooperatifle, minimum...

“19. Yüzyıl’da İzmir’de Sosyal Yaşam” konferansı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde düzenlenen “Kent Söyleşileri”ne...

Talan projesini 6 ilçeye yaydılar

Kardelen TatarÇevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün duyurduğu, Tanyeri...

Kılıçdaroğlu’nun saldırganına destek çıkan okul müdürü Meclis gündeminde

İzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan Selim Diniz İlkokulu’nun Müdürü Ayşe Çevik, Cumhuriyet Halk...

Sektörel güven inşaat ve perakendede düştü, hizmette arttı

Sektörel güven endeksleri, Nisan ayında hizmette yüzde 1.9 artarken, inşaatta yüzde 0.3...

Aynı köye ikinci maden!

Kazdağları’nın eşsiz doğasıyla bezeli olan Balıkesir’in Korucaoluk köyüne Demir Export A.Ş. tarafından...

İzmir’de öncelik yaşam tercihine saygı

Namık AlkanDokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi...

Oray’ın kimlik arayışı

Geçen şubat ayında Berlin Film Festivali’nde En İyi İlk Film ödülünü kazanan...

Sonraki haber