Anasayfa GÜNCEL Medyanın yüzde 95’i iktidarın kontrolünde

Medyanın yüzde 95’i iktidarın kontrolünde

CHP Bilim Platformu’nca hazırlanan politika notları, medyadaki tekelleşmeyi ve basın özgürlüğüne vurulan darbeyi gözler önüne serdi. Raporda, 2019 itibariyle 150’ye yakın gazetecinin cezaevinde olduğu ve AKP’nin medyanın yüzde 95’ini kontrol ettiği vurgulandı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel yönetimindeki Bilim Platformu’nun hazırladığı, “Otoriterleşen Türkiye’nin Çölleşen Medyası” başlıklı politika notunda, AKP iktidarları döneminde medya kurumları ve gazeteciler üzerindeki baskının arttığına vurgu yapıldı. Politika notunda, ekonomik krizin medya kurumları üzerinde yarattığı sorunlar da gözler önüne serildi.

Raporda, Türkiye’nin Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde son 17 yılda 99’unculuktan 157’nciliğe gerilediği bildirildi. Her beş yurttaştan üçünün Türkiye’de basın özgürlüğünün olmadığını düşündüğü aktarılarak “Bu yurttaşlar medyadaki haberlere güvenmemektedir” denildi. Bilim Platformu’nun çalışmasında, Türkiye’nin, “Haberlere güvenme” açısından Dünya ülkeleri arasında ikinci sırada bulunduğu kaydedildi. AKP iktidarının medyayı kontrol etme oranının yüzde 95’lere kadar yaklaştığının altı çizildi.

İKİ AYDA 34 YAYIN YASAĞI

RTÜK’ün iktidar eliyle, “Bedel ödetme kurumu”na dönüştürüldüğüne dikkati çeken CHP Bilim Platformu, 2018 yılının son üç ayında TV kuruluşlarına 23 kez program durdurma ve 37 kez de para cezası verildiğini belirtti. 2018’ün son üç aylık döneminde TV kanallarının ödediği para cezasının 5milyon 200 bin TL’nin üzerine çıktığı ifade edildi. 2011-2018 yılları arasında 468 habere yayın yasağı getirildiğinin altını çizen raporda, “2019 yılının ilk iki ayında 34 yayın yasağı kararı verildi” ifadesi kullanıldı.

150 GAZETECİ CEZAEVİNDE

Raporda, cezaevlerindeki gazetecilere ilişkin çarpıcı veriler de paylaşıldı. Rapora göre, 2019 yılı itibarıyla cezaevlerindeki gazetecilerin sayısı 150’ye yaklaştı ve Recep TayyipErdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği tarihten itibaren 53 gazeteci, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan mahkum edildi. 2018 yılında 80’e yakın gazeteci, Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamında gazetecilik faaliyetlerinden ötürü hüküm giydi. AKP iktidarları döneminde özgürlüğe ilişkin yaşanan gerilemeden en çok basının etkilendiğini savunan CHP’li Fethi Açıkel, konuya dair şu değerlendirmelerde bulundu: “AKP’nin otoriter politikaları sonucunca Türkiye, basın özgürlüğünde dünyanın en itibarsız ülkeleriyle birlikte anılmıştır. Gazeteciler üzerindeki baskılar, bağımsız medya faaliyetini yapılamaz noktaya sürüklemiştir. Saray rejimi, medyada büyük bir tekelleşme yaratmış, kamu kurum ve kaynaklarını da kendi propagandası için adeta seferber etmiştir. CHP olarak, hakça temsil ve gerçeklere erişim için demokratik bir medya iklimi yaratacağız.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,646AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: 2020 başkanlık seçimlerini kazanamazsam piyasa çöker

Sosyal medyadan yaptığı sansasyonel açıklamalarla sürekli gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump,...

Yeşil alana trafo yapımına tek başına engel oldu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir kadın, yeşil alana yapılması planlanan trafonun tehlikeli olabileceği...

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü sırasında yaşadıklarını anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT, Tele 1, Cem TV...

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda şampiyon Ukrayna

Polonya'nın ev sahipliğindeki FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın şampiyonu, Güney Kore'yi...

‘La Diva Turca Leyla Gencer’ belgeseli İzmir Festivali’nde

33. Uluslararası İzmir Festivali, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü 21.00’de Elhamra Sahnesi’nde...

İzmir Torbalı’da geri dönüşüm fabrikasında yangın

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan geri dönüşüm fabrikasında yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1,5 saatlik...

Akşener: İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekrem İmamoğlu'nu yeniden, bu defa daha...

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Marmara'nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve...

Fenerbahçe seriyi eşitledi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin dördüncü maçında Anadolu Efes'i 82-73...

İmamoğlu-Yıldırım canlı yayın tartışmasının detayları

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde AKP'nin adayı...

Sonraki haber