Anasayfa GÜNCEL Medyanın yüzde 95’i iktidarın kontrolünde

Medyanın yüzde 95’i iktidarın kontrolünde

CHP Bilim Platformu’nca hazırlanan politika notları, medyadaki tekelleşmeyi ve basın özgürlüğüne vurulan darbeyi gözler önüne serdi. Raporda, 2019 itibariyle 150’ye yakın gazetecinin cezaevinde olduğu ve AKP’nin medyanın yüzde 95’ini kontrol ettiği vurgulandı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel yönetimindeki Bilim Platformu’nun hazırladığı, “Otoriterleşen Türkiye’nin Çölleşen Medyası” başlıklı politika notunda, AKP iktidarları döneminde medya kurumları ve gazeteciler üzerindeki baskının arttığına vurgu yapıldı. Politika notunda, ekonomik krizin medya kurumları üzerinde yarattığı sorunlar da gözler önüne serildi.

Raporda, Türkiye’nin Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde son 17 yılda 99’unculuktan 157’nciliğe gerilediği bildirildi. Her beş yurttaştan üçünün Türkiye’de basın özgürlüğünün olmadığını düşündüğü aktarılarak “Bu yurttaşlar medyadaki haberlere güvenmemektedir” denildi. Bilim Platformu’nun çalışmasında, Türkiye’nin, “Haberlere güvenme” açısından Dünya ülkeleri arasında ikinci sırada bulunduğu kaydedildi. AKP iktidarının medyayı kontrol etme oranının yüzde 95’lere kadar yaklaştığının altı çizildi.

İKİ AYDA 34 YAYIN YASAĞI

RTÜK’ün iktidar eliyle, “Bedel ödetme kurumu”na dönüştürüldüğüne dikkati çeken CHP Bilim Platformu, 2018 yılının son üç ayında TV kuruluşlarına 23 kez program durdurma ve 37 kez de para cezası verildiğini belirtti. 2018’ün son üç aylık döneminde TV kanallarının ödediği para cezasının 5milyon 200 bin TL’nin üzerine çıktığı ifade edildi. 2011-2018 yılları arasında 468 habere yayın yasağı getirildiğinin altını çizen raporda, “2019 yılının ilk iki ayında 34 yayın yasağı kararı verildi” ifadesi kullanıldı.

150 GAZETECİ CEZAEVİNDE

Raporda, cezaevlerindeki gazetecilere ilişkin çarpıcı veriler de paylaşıldı. Rapora göre, 2019 yılı itibarıyla cezaevlerindeki gazetecilerin sayısı 150’ye yaklaştı ve Recep TayyipErdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği tarihten itibaren 53 gazeteci, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan mahkum edildi. 2018 yılında 80’e yakın gazeteci, Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamında gazetecilik faaliyetlerinden ötürü hüküm giydi. AKP iktidarları döneminde özgürlüğe ilişkin yaşanan gerilemeden en çok basının etkilendiğini savunan CHP’li Fethi Açıkel, konuya dair şu değerlendirmelerde bulundu: “AKP’nin otoriter politikaları sonucunca Türkiye, basın özgürlüğünde dünyanın en itibarsız ülkeleriyle birlikte anılmıştır. Gazeteciler üzerindeki baskılar, bağımsız medya faaliyetini yapılamaz noktaya sürüklemiştir. Saray rejimi, medyada büyük bir tekelleşme yaratmış, kamu kurum ve kaynaklarını da kendi propagandası için adeta seferber etmiştir. CHP olarak, hakça temsil ve gerçeklere erişim için demokratik bir medya iklimi yaratacağız.”

- Reklam -

SON HABERLER

AB’den Nike’a para cezası

AB, Nike'ı lisanslı ürünlerinin sınır ötesi satışlarını sınırlandırdığı gerekçesiyle 12.5 milyon avro...

Karlov suikastı davasına yarın devam edilecek

Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin Fetullah Gülen'in de aralarında...

Çin’de ‘518 milyon yıllık’ binlerce fosil bulundu

Bilim insanları, Çin'in Hubei eyaletinde bir nehir kıyısında yaklaşık 518 milyon yıllık...

Alper Taş aleyhine yalan dolu bildiriler dağıtan provokatörlerin eşkâli belirlendi

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın kazanma ihtimali güçlendikçe rakipleri kirli...

CHP: Adaylıklara onay verildi, söylenenler yargısız infaz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Başta AK Parti...

AKP’li Burhan Kuzu sahte bildiri paylaştı, sosyal medya dalga geçti

AKP'li Burhan Kuzu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) adına basılan sahte bildiriyi sosyal...

10 soruda sosyal güvenlik sisteminin gelir-gider dengesini kim bozdu?

Dr. Ergün Demir / Dr. Güray Kılıç Her...

Aracını otobanın kenarına çeken sürücü ölümden son anda kurtuldu

Çin'in Zhejiang bölgesinde şarjı biten elektirikli otomobilini yolun kenarına çeken 18 yaşındaki sürücü, ölümden...

Mansur Yavaş: 10 puandan fazla fark atacağız

Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında Yenimahalle'de bulunan Başkent Oto Sanayi ve Şaşmaz...

Güney Kore’de Mitsubishi’nin varlıklarına el koyma kararı

Japonya'nın Kore Yarımadası'ndaki sömürge yönetimi döneminde 'Koreli işçileri zorla çalıştırdığı' suçlamasıyla mahkum...