Mehmet Altan ve Şahin Alpay'ın tahliye talebi reddedildi
11.01.2018 16:42 GÜNCEL
AYM'nin hak ihlali kararı verdiği Şahin Alpay ve Mehmet Altan'ın tutukluluğunun devamına karar verildi.

Anayasa Mahkemesi, gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın bireysel başvurularına ilişkin "hak ihlali" olduğuna hükmederek emsal olacak bir karara imza attı.

Tutuklu gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay ile geçen Temmuz ayında tahliye olan Turhan Günay'ın bireysel başvurularını değerlendiren Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, hak ihlali olduğuna dair karar verdi.

AYM bugün verdiği kararda, yaklaşık 15 aydır Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay ile dokuz ay tutuklu kaldıktan sonra Temmuz 2016’da tahliye edilen Cumhuriyet Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay’ın bireysel başvurularını değerlendirerek 6'ya karşı 11 oyla hak ihlali olduğuna hükmetti.

Şahin Alpay'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi

Kapatılan Zaman gazetesi eski yazarı Şahin Alpay hakkında Anayasa Mahkemesinin verdiği hak ihlali kararını değerlendiren İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Alpay’ın tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Mehmet Altan'ın da tahliye talebi reddedildi

Gazeteci yazar Mehmet Altan hakkında Anayasa Mahkemesinin verdiği hak ihlali kararını değerlendiren İstanbul 26'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi, Altan'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Ilıcak'ın talebi de reddedildi

Aynı davanın tutuklu sanıkları Ahmet Hüsrev Altan ve Ayşe Nazlı Ilıcak hakkındaki tahliye talebini de aynı gerekçelerle oy birliğiyle reddetti.

Ret kararının gerekçesi

Mahkeme tahliyeye ret kararı gerekçesinde, AYM kararının Resmi Gazete'de yayınlanmaması ve AYM'nin gerekçeli kararının henüz mahkemeye ulaşmamış olmasını gösterdi.

AYM'den açıklama

13. ve 26. Ağır Ceza mahkemelerinin tahliyeye ret kararı sonrasında Anayasa mahkemesi'nin Twitter hesabından dikkat çeken tweetler atıldı. AYM mesajlarında Şahin Alpay ve Mehmet Altan kararlarının tam metinlerinin AYM'nin internet sitesinde yayınladığı duyuruldu. Tam metinler incelendiğinde Alpay kararının tam metninin 36, Altan kararının ise 51 sayfa olduğu görülüyor.