Meksika'daki deprem antik tapınağı ortaya çıkardı
13.07.2018 14:50 DÜNYA

Geçen yıl Eylül ayında Orta Meksika'yı vuran 7.1 büyüklüğündeki yıkıcı deprem, arkeolojik bir kalıntının ortaya çıkmasına neden oldu. Meksika'da 19 Eylül 2017'de yaşanan depremden sonra Aztek piramidinde yapılan restorasyonlar sırasında yağmur tanrısı tapınağının kalıntıları fark edildi.

Tapınak, Meksiko’nun 70 km güneyinde, Morelos eyaletinde bulunan Teopanzolco piramidi içine yerleştirilmiş olarak bulundu.

Tapınağın, MS 1150 yılına tarihlendiği ve Orta Meksika’da yaşayan Aztek halklarından biri olan Tlahuica kültürüne ait olduğu ve Aztek yağmur tanrısı Tláloc’a adandığı düşünülüyor.

meksika-daki-deprem-antik-tapinagi-ortaya-cikardi-486634-1.

6 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğinde olan tapınak alanında, seramik kalıntıları ve Tlahuica kültürüne ait bir tütsü çubuğu bulundu.

Tapınak, Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’nden (INAH) bilim insanlarının, Cuernavaca’daki Teopanzolco piramidi için yapısal bir hasarı olup olmadığını kontrol ederken kullandıkları bir radar taramasında ortaya çıktı.

Arkeolog Barbara Koniecza, Eylül ayında Meksika’yı sarsan 7.1 büyüklüğündeki depremin, özellikle iki tapınak olmak üzere Teopanzolco’ya büyük zarar verdiğini, piramit, yapısının çekirdeğinin önemli ölçüde yer değiştirmesine maruz kaldığını söyledi.

Araştırmaya göre, Tlahuica kültürü insanlarının, günümüzün Morelos eyaleti bölgesinde düzinelerce küçük şehir devletinde yaşadığını görülüyor.

Teopanzolco'nun arkeolojik sahasındaki ana yapıların 13. yüzyıla kadar uzandığı düşünülmekte, bu da yeni keşfedilen tapınağın daha eski olduğu anlamına geliyor.

(BBC)