Anasayfa ARŞİV Mektubun peşinde 21 yıl...

Mektubun peşinde 21 yıl…

“Ağabeyimin hikâyesi, 1992’de Newroz’a katılmakla başladı. Onun da içinde bulunduğu kitleye ateş açıldı, sadece Van’da 27 kişi, toplam 94 kişi öldürüldü. O Newroz ağabeyimin kırılma noktası oldu. O yıl Kilis Meslek Yüksekokulu’nu kazanmıştı, bir yıl sonra gönderdiği mektubunda ise bana ‘Aileye sahip çık’ diyordu. Dağa çıkmıştı. Ben lise ikinci sınıftayken, 1994’te bu kez Dersim Eyalet Komutanlığı’ndan bir mektup aldık. Yılmaz Güney kod adlı ağabeyimin 20 Mart’ta Munzur çayının yanında düştüğünü bildiren bir mektup. Mektup, ağabeyimin nerede, ne zaman hayatını kaybettiğine ilişkin bilgiler de içeriyordu. Elimize ulaşmasından bir saat sonra da Van Edremit Jandarma Komutanlığı’ndan askerler evimizi bastı. Bu, ileride yapacakları onlarca baskının ilkiydi. Mektubu alıp gittiler. Birkaç gün sonra yine geldiler, beni, babamı ve büyük ağabeyimi alıp gittiler. Karakolda, paramparça edilmiş gerilla cesetlerini göstererek ağabeyimi teşhis etmemizi istediler. Edemedik. Yine geldiler. Defalarca geldiler.  Teşhise götürüyoruz diye parçalanmış cesetleri göstererek bize de ayrı bir işkence uygulanıyordu. Sürekli parçalanmış cesetlere bakıyorduk. Zaman geçtikçe bizi artık sadece fotoğrafları ağabeyime benzeyen kişiler için götürmeye başladılar, böyle 2-3 ay sürdü. Bir gün çok kalabalık geldiler, evi panzerlerle sardılar. Annem ve kız kardeşim de dahil tüm aileye ellerindeki fotoğrafı gösterdiler. Ağabeyimi sol gözünün altındaki beninden tanıdık. Ama işkence bitmedi. Sadece mektuplarını değil ağabeyime ait olduğunu düşündükleri fotoğrafları, kitapları, şiir defterlerini, tüm kişisel eşyalarını da aldılar. 21 yıl geçti. Ne cenazesini ne mektuplarını verdiler.”

Avukat Turan Ece, “Benim ağabeyim çok yakışıklıydı, narindi…” diyerek başladı söze, bunları anlattı. Vanlı avukat Ece, hâlâ 21 yıl önce Dersim’de öldürülen kardeşi Özcan Ece’nin mezarını arıyor. Kemiklerini. Bir de mektuplarını.

Avukat Ece, ağabeyinin cenazesini ve mektuplarını geri almak için İçişleri Bakanlığı’na dilekçe verdi: “Teşhis işlemine müteakip cenazemiz tarafımıza teslim edilmediği gibi nereye gömüldüğü hususunda da bilgi verilmedi. Aradan 20 yıldan fazla bir zaman geçti ve ben halen ağabeyimin mezarının nerede olduğu hakkında bilgi sahibi değilim. Hiç olmasa mezarının yerini bilmek istiyorum. Bir de benim için manevi değeri olan mektuplarını geri istiyorum.”

Turan Ece sadece kendi ağabeyinin değil, Çatak’ta öldürülen 27 gerillanın daha mezarını arıyor. 12 Ekim 1998’de Van Çatak’a bağlı Kayaboğazı Köyü Görentaş yaylasında TSK ile PKK arasında çıkan çatışmada resmi kaynaklara göre 22, PKK’ye göre 27 gerilla yaşamını yitirdi. Gerillaların cenazeleri ailelerine teslim edilmedi. Turan Ece, ölenlerin ailelerinin avukatlığını yapıyor, ailelerle birlikte toplu mezara konulan yakınlarını almak için dört yıldır hukuk mücadelesi veriyor. Olayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşımasının ardından Çatak Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açılabildi. Dava dosyasına sunulan, Kayaboğazı Jandarma Karakol Komutanlığı Uzman Jandarma Kıdemli Çavuş F.Ö. imzalı belgede, bölgede yapılan operasyon sonucu 22 kişinin “ölü ele geçirildiği” ifade edildi. Yani öldürüp cenazeleri “kaybettiklerini” kabul ettiler. Mahkeme kararıyla 21 Ağustos 2014’te bölgede keşif yapıldı, bazı kemiklere ulaşıldı. Elde edilen bulgular kimlik tespiti için Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Turan Ece’nin ağabeyinin cenazesini ve mektuplarını almak için verdiği mücadele ise sürüyor. Devletin mektuplara tuttuğu kin ne zaman biter bilinmez ama o da vazgeçmeye niyetli değil.

SON HABERLER

İzmir Newrozu’nda 16 gözaltı

İzmir'de HDP il örgütünce organize edilen Newroz kutlamalarında "Abdullah Öcalan lehine slogan...

Facebook, kullanıcılarının şifrelerini ‘düz metin’ olarak saklıyormuş

Sosyal medya platformu Facebook, kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığını açıkladı.

UEFA’dan Ronaldo’ya ‘gol sevinci’ cezası

UEFA, Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Atletico Madrid maçındaki gol sevinci nedeniyle Juventus'un Portekizli...

İstanbul Valiliği, Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı

İstanbul Valiliği, 27 Mart Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı. Gerekçe olarak "seçim öncesi...

Trump: İsrail’in Golan Tepeleri’ndeki egemenliğini tanımanın zamanı geldi

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail işgali altındaki Suriye toprağı Golan Tepeleri için...

Yozgat’ta preslenmiş varil içerisinde cansız beden bulundu

Yozgat'ta preslenmiş varil içerisinde erkek cesedi bulundu. Kent...

Avustralya’da kıyıya 1,8 metrelik güneş balığı vurdu

Avustralya'nın güneyinde, kıyıya vurmuş güneş balığı fotoğrafı internette viral oldu.

‘Brexit iptal edilsin’ dilekçesine 1 milyondan fazla imza

İngiliz hükümetine Brexit’i iptal çağrısı yapan dilekçedeki imza sayısı 1 milyonu geçerken,...

Facebook: Yapay zekâmız Yeni Zelanda saldırısının canlı yayınını yakalayamadı

Facebook'tan yapılan yazılı açıklamada, Christchurch kentinde 50 kişinin yaşamını kaybettiği saldırı anlarının...

ABD Genelkurmay Başkanı’ndan ‘S-400’ çıkışı: Zor bir mesele

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, ABD ve Türkiye arasında tartışma yaratan Rusya'dan...