-Reklam-
Anasayfa YAŞAM Melez insanın bulunduğu mağarada yeni kemikler bulundu

Melez insanın bulunduğu mağarada yeni kemikler bulundu

Neandertal anneye ve Denisovalı babaya sahip insan melezinin bulunduğu mağarada dört farklı kemik daha bulundu.


Sibirya’daki bir mağarada bulunan küçük bir kemik parçasının, Neandertal annesi ve Denisovalı babası olan Denny adında bir insan melezine ait olduğu ortaya çıktıktan sonra büyük bir heyecan yaratmıştı. Şimdi ise, araştırmacılar aynı mağarada başka insan kemikleri ortaya çıkardı.

Bu keşifler, birçoğu müzelere ve araştırma enstitülerine ait depolarda toz tutmaya bırakılmış, binlerce tanımlanamayan hayvan kemiği ve erken hominin kemiklerini tanımlama araştırmasının bir parçası.

melez-insanin-bulundugu-magarada-yeni-kemikler-bulundu-513305-1.

Max Planck Enstitüsü’nden arkeolog Samantha Brown, “Hominin kemiklerini bulduğumuzda çok fazla heyecanlandık. Bulduğumuz her bir parça bile çok önemli. Her biri çok önemli katkı sağlıyor” dedi.

İskelet bulmacası

Arkeologlar, eski insan ve hayvanların kemikleri arasında ayrım yapmakta genellikle oldukça iyidir. Ama net özellikleri olmayan küçük, ufalanmış parçaları tanımlamak her zaman zordur.

Arkeolog Tom Higham, “Bu parçalar genellikle arkeolojik alanlarda bulunan kalıntıların önemli bir bölümünü oluştururlar” dedi

melez-insanin-bulundugu-magarada-yeni-kemikler-bulundu-513306-1.

Örneğin, Denisova Mağarası’ndaki çoğu kemikler sırtlan gibi hayvanlar tarafından zamanla parçalanmış, gözle anlaşılmayı imkansız kılmış. “Bu yüzden bu kemikler de onlarca yıldır hiçbir şeyde kullanılmadan depoda tutuluyor”

Ancak bu küçük kemik parçaları bile ait oldukları hayvan grubunu tanımlamak için kullanılabilecek moleküler sinyaller içeriyor.

Kitle spektrometresi ile zooarkeoloji olarak adlandırılan bir teknik kullanan araştırmacılar, kolajeni (bir bağ dokusu oluşturan sert, lifli bir protein) bir kemikten alıp peptidler olarak adlandırılan kurucu birimlerine parçalayabilirler. Daha sonra, bir hominin peptitlerini örneğin bir ayı veya mamut olanlardan ayırt eden karakteristik “parmak izlerini” ararlar.

Denny’ye ait kemik parçası, DNA’sı ayıklanmadan ve dizilendirilmeden önce, 2016 raporunda anlatılan ve bu tekniği kullanarak hominin olarak sınıflandırılan ilk kişiydi.

Ekip o zamandan beri yüzlerce kemiği inceledi ve şu anda analiz ettikleri dört başka hominin türünü belirledi.

Asya’yı kazmak

FINDER olarak adlandırılan bu projenin amacı, daha fazla hominin kalıntısı ortaya çıkarmak umuduyla, Asya’daki bölgelerde bulunan 40.000 kemik parçasını taramak.

melez-insanin-bulundugu-magarada-yeni-kemikler-bulundu-513307-1.

Ekip, şimdi bu kemiğin eski sahibi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bilgisayarlı tomografi taramalarını ve kemik parçasından DNA almayı planlıyor. Bu, araştırmacıların, kemiğin hangi hominin grubunun geldiğini belirleme ve Denisova Mağarası’ndan geri kazanılan diğer örneklerle nasıl bir ilişki olduğunu incelemelerini sağlayacak.

Her şeyin mümkün olduğunu belirten Higham, “Burada artık beni hiçbir şey şaşırtamaz” dedi.

Denisovalı rüyası

Bu sırada, Douka, Brown ve bir avuç gönüllü binlerce daha fazla kemik parçasını taramaya devam edecek.

Şimdiye kadar, bu kalıntılar arasında her 1000 hayvan kemiği için 1 tane hominin kemiği buldular. Bu oran devam ederse, 400 kadar hominin örneği bulabilirler. Araştırmacılar, şimdiye kadar sadece birkaç örnek bulunduğundan, daha fazla Denisovalı keşfetmeye oldukça istekliler.


Avusturalya ve Papua Yeni Gine gibi uzak yerlerdeki modern insanlar bile, genetiklerinde Denisovalı DNA’sının izlerini taşıyor ve bu da antik insanların Sibirya’dan çok daha ilerilere kadar ulaştığını gösteriyor. Araştırmacılar, başka bir bölgede Denisovalı bulmanın, araştırma için gerçek bir kazanç olacağı görüşünde.

Kopenhag Üniversitesi’nde palaeoproteomics uzmanı Enrico Cappellini, takımın bir araya getirdiği şeye hayran olduğunu söyledi. “Eski insan kalıntıları için bu kadar büyük miktarda malzemeyi çok hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde taramanın başka bir yolu yok.”

Londra’daki Doğal Tarih Müzesi’ndeki bir paleoantropolog olan Chris Stringer de aynı fikirde. “Çok sayıda kemik parçasının analiz edilmesi, Denny’nin de gösterdiği gibi ilginç sonuçlar doğuracaktır. Teknik daha yaygın olarak kullanıldığında ve daha fazla örnek ortaya çıktıkça, hem arkaik hem de modern insanların Asya üzerinden yayılması hakkında çok daha fazla şey öğrenebiliriz.”

“Bulmak istediğimiz şey, modern insan ile bir Neandertalin ya da modern insan ile Denisovalının ilk nesil melezi. Keşfedilmeyi bekleyenler orada olabilir.”

(Arkeofili)

- Reklam -

SON HABERLER

Prof. Dr. Taner Timur’dan yeni kitap: “İslam, Laiklik ve Aydınlanma Savaşı”

BirGün Pazar yazarı Prof. Dr. Taner Timur'un yeni kitabı "İslam, Laiklik ve...

TMSF Adularya Enerji’yi yeniden satışa çıkardı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) daha önce de satışa sunulan Adularya Enerji...

ÖTV indirimi işe yaramadı, beyaz eşya satışlarında düşüş sürüyor

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre beyaz eşya satışları, mart...

Kılıçdaroğlu’na saldıran Sarıgün, salıverildikten sonra elini öptürdü

Ankara Çubuk'taki asker cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırarak yumruk atan...

ÇOMÜ’de eş, dost, akraba sayısı 250’yi aştı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde (ÇOMÜ) 4 yıllık görev süresi sona eren rektör...

Albayrak: Konkordato gündemden çıkıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Dengelenme sürecinin etkisi ve bankalarımızın ...

Kim Jong-un, Putin ile görüşmek için Rusya’da

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek olan Kuzey Kore lideri Kim...

Portland son saniye basketiyle tur atladı

Amerikan Basketbol Ligi (NBA) play-off'larında Oklahoma City Thunder'ı 118-115 yenen Portland Trail Blazers,...

Ankara Barosu’ndan linç girişimine ilişkin suç duyurusu

Ankara Barosu Başkanlığı Ankara'nın Çubuk ilçesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na gerçekleştirilen...

Cumhurbaşkanlığı himayesindeki ‘geleneksel tıp’ kongresinde hacamat ve sülük propagandası

Cumhurbaşkanlığı himayesinde bugün başlayıp 27 Nisan tarihine kadar sürecek olan olan 'Geleneksel...

Sonraki haber