Anasayfa DÜNYA Merkel, Avrupa sağının hedefinde

Merkel, Avrupa sağının hedefinde

Almanya’daki saldırıların ardından Avrupa’daki sağ popülist ve muhafazakâr partiler Avrupa’daki şiddet eylemlerinden Almanya’nın mülteci politikasının sorumlu olduğunu öne sürdü.

Dw Türkçe’de yer alan habere göre Hollandalı sağ popülist Geert Wilders, Başbakan Angela Merkel’i elleri kanlı halde gösteren foto montajlı tweetinde ‘Angela Merkel ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte gibi ‘ödlekler’ sayesinde sınırların halâ açık olduğunu vurgulayarak, ‘teröristlere kapılarını açtıkları için Angela ve Mark’a teşekkürler’ ifadesine yer verdi.

Büyük Britanya’daki Avrupa Birliği karşıtı Ukip partisinin eski genel başkanı Nigel Farage, Angela Merkel’in sınırları mültecilere açtırmasının, ‘1945 yılından sonra bir Avrupalı politikacının aldığı en kötü karar’ olduğunu söyledi. Farage bir radyoya verdiği demeçte, “Almanya’nın feci bir durumda olmasından ve hiçbir zaman eski haline dönmeyeceğinden endişe ediyorum”, dedi.

Fransa’daki Ulusal Cephe partisi de Ansbach’taki intihar saldırısından dolayı Almanya’yı eleştirdi. Partinin Başkan yardımcısı Florian Philippot ‘mülteci kabul etmenin çılgınlık olduğunu ve bunu her zaman hatırlattıklarını’, söyledi. Parti başkanı Marine Le Pen’in 26 yaşındaki yeğeni ve milletvekili Marion Marechal-Le Pen daha da ileri giderek, “Merkel’in bir milyon mültecisi arasında kaç terörist var? On mu, yüz mü, bin mi?. Bu ne sorumsuzluk?”, dedi.


Macaristan mülteci almamakta kararlı

Macaristan Başbakanı Victor Orban ‘göç ile terörizm arasında bağlantı olduğunun inkâr edilemeyeceğini’ ve mültecilerin Avrupa Birliği ülkeleri arasında paylaştırılmasının terörün Avrupa’ya yayılmasından başka bir şey olmayacağını, söyledi. 2 Ekim’de Macaristan’da mültecilerin paylaştırılmasıyla ilgili halkoylaması yapılacak. Orban’ın mülteci politikası sağ popülist Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) ile Almanya için Alternatif ve Avrupa’nın İslamlaştırılmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar (Pegida) hareketi tarafından destekleniyor.

FPÖ lideri Heinz Christian Strache Avrupa Birliği’nin iltica politikasından memnun olmamasının nedenlerini her gün Facebook üzerinden kendisini izleyen yüz binlerce taraftarı ile paylaşıyor. Son günlerdeki kanlı saldırılar üzerine Strache ‘kanunsuz kitle göçü ve tehlikeli hoş geldin kültüründen’ söz ederek, “Milleti uyutma politikasından artık vazgeçilsin. Radikal İslamcı gelişme karşısındaki uyarılarımız yıllardır dikkate alınmıyor”, dedi. Avrupa’nın yeniden güvenli bir yer olabilmesi için radikal politika değişikliğine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Avusturyalı politikacı, “Avrupa’daki terör, yabancılar politikasının değişmesi gerektiğini gösteriyor. Açık sınırlar politikasına ve sahte toleransa artık son verilmelidir”, dedi.

Polonya mülteci almamaktan memnun

Polonya’nın Hak ve Adalet Partili İçişleri Bakanı Mariusz Blaszczak ‘komşu ülkelerin karşılaştıkları problemlerin on yıllardır izlenen göç politikasının, çok kültürlülük politikasının ve Avrupa’nın toplum hayatına entegre olmayan Ortadoğulu ve Kuzey Afrikalı göçmenleri ülkeye kabul etme politikasının bir sonucu olduğunu’, dile getirdi. Polonya Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski de ‘politikacıların Avrupa’nın güvende olduğuna söylemeye haklarının bulunmadığını’ ifade etti.

Yunanistan’daki koalisyon hükümetinin sağ popülist ortağı, Savunma Bakanı Panos Kammenos liderliğindeki Bağımsız Yunanlar partisi ise eleştiri ve suçlamalardan kaçınıyor. Başbakan Merkel’in mülteci yükünün azaltılmasındaki katkısı Atina’yı memnun etmişe benziyor. Yunan güvenlik yetkilileri ‘2015 yılındaki göçmen akınını durdurmanın mümkün olmadığını’, belirtiyorlar.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,396AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Stephen King’den ‘Stranger Things’ yorumu: Gülmekten yerlere yattım

Edebiyatın usta ismi Stephen King, Netflix dizisi Stranger Things'in üçüncü sezonunda geçen...

Kadın Savunma Ağı’nın Dikili’deki yaz kampına jandarma yasağı

Kadın Savunma Ağı'nın bu yıl 3'üncüsünü düzenleyeceği Kadın Yaz Kampı İzmir Dikili...

Türk gemisine korsan saldırısı: 10 mürettebat rehin alındı

Gine Körfezi'nin Nijerya açıklarında Paksoy-1 adlı bir Türk gemisi korsanların saldırısına uğradı....

3 bin yıllık lahit kapağına spreyle yazı yazıldı

Bartın'ın Amasra ilçesinde, Roma Dönemi'ne ait lahit mezar ve mezar kapağına sprey...

“İstanbul Sözleşmesi’yle değil Okçular Vakfı’nızla uğraşın”

Halk Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında...

U20 Atletizm Milli Takımı Boras’ta

Avrupa U23 Şampiyonası'ndaki tarihi başarıların ardından gözler yine İsveç'te yapılacak Avrupa U20...

Parçalı ay tutulması bu gece gerçekleşecek

Çıplak gözle takip edilebilen az sayıdaki astronomi olaylarından, Ay Tutulması bugün saat...

Günde 20 saat çalıştırılan stajyer gemide ölü bulundu

Piri Reis Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği birinci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki...

Evrim-Ekin kardeşlerin ölümüne neden olan AKP’li Topal tahliye edildi

Mersin’de Evrim ve Ekin Çakmakçı kardeşleri aracıyla çarparak öldüren Ramazan Topal’ın yargılandığı...

La Liga’dan 1 milyar avroluk transfer rekoru

Transfer döneminin tamamlanmasına iki aya yakın bir zaman olmasına rağmen La Liga kulüpleri,...

Sonraki haber