Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
24.07.2018 14:04 EKONOMİ
Merkez Bankası, politika faizini yüzde 11.75 olarak sabit bıraktı. Kararın ardından dolar/TL kuru 4.91'e yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 11.75 olarak sabit bıraktı. İç talep koşullarının etkisinin azalacağının öngörüldüğü ve enflasyon ile enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyelerin fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam ettiğinin kaydedildiği Merkez Bankası açıklamasında, "Kurul, sıkı para politikasının uzun bir müddet korunmasının gerekebileceği değerlendirmesinde bulunmuştur" dendi.

"Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir" ifadesine yer verilen açıklamada, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasında sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği belirtildi.

TCMB’nin PPK toplantısı metni:

‘Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.
Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talebe dair yavaşlama sinyalleri artmaktadır.

Yakın dönemde maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarındaki oynaklık enflasyon üzerinde etkili olmuştur. Öte yandan, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarının etkisinin azalacağı öngörülmekle birlikte enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, sıkı para politikasının uzun bir müddet korunmasının gerekebileceği değerlendirmesinde bulunmuştur.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.’ (Investing Turkey)

DOLAR SERT YÜKSELDİ​, BORSA İSTANBUL GERİLEDİ

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından 4.76 seviyelerinde yer alan dolar/TL kuru, 4.9155 seviyesini aştı. Borsa İstanbul ise 95.000 seviyelerinden yüzde 3 düşüşle 93.000 seviyelerine geriledi.