Merkez, faturayı enerjiye kesti

Son 14 yılın zirveni gören ağustos ayı enflasyonunun ardından gözlerin çevrildiği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) yapılan değerlendirmede enflasyondaki artışın ana sürükleyicilerinin temel mal ve enerji fiyatları olduğu belirtilerek, ithal içeriği yüksek temel mallarda yüksek oranlı fiyat artışlarının izlendiği bildirildi.

Görünüm bozuldu

Ağustos ayına ilişkin Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda şu noktalar öne çıktı:

»Gıda enflasyonu, işlenmiş gıda grubundaki olumsuz seyre bağlı olarak yükseldi.

»Enerji fiyatlarındaki güçlü artış eğiliminin eylül ayında da devam etmesi bekleniyor.

»Çekirdek enflasyon göstergelerinin ana eğiliminde belirgin bir bozulma izlendi.


»Yıllık enflasyon tüm alt gruplarda artış kaydetti.

»Genel enflasyon seviyesindeki yükselişe bağlı olarak kira enflasyonundaki yukarı yönlü eğilim ağustos ayında da devam etti.

»Mobilyadaki yüzde 6,58, otomobildeki yüzde 5,99 ve beyaz eşyadaki yüzde 5,17 yüksek fiyat artışları öne çıktı.

»Enerji fiyatları ağustosta yüzde 5,37 arttı. Akaryakıt fiyatları ise ÖTV düzenlemesine bağlı olarak yüzde 5,25 yükseldi. Böylelikle enerji grubu yıllık enflasyonu 3,85 puan artarak yüzde 21,34’e ulaştı.

Gıda ve alkolsüz içecekler yıllık enflasyonu ise ağustosta 0,35 puan artarak yüzde 19,75 oldu.

»Üretici fiyatlarındaki güçlü artışta Türk Lirası’ndaki değer kaybı belirleyici oldu. İmalat sanayi yıllık enflasyonu 8,01 puan artarak yüzde 33,29’a çıktı.

Maliyet artıyor

Raporda, ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde, tüm gruplarda güçlü fiyat artışları ve yıllık enflasyonlarda yükseliş izlendiği belirtilerek, “Bu dönemde dayanıklı tüketim malları fiyatları mobilya, ev aletleri ve tüketici elektroniği, dayanıksız tüketim malları fiyatları ise tüketici tekstili, giyim, gıda ürünleri ve basım hizmetleri öncülüğünde yükselmiştir. Sonuç olarak, ağustos ayında tüketici fiyatları üzerindeki üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskıları oldukça güçlenmiştir” denildi.

BİZİ TAKİP EDİN

358,939BeğenilerBeğen
54,849TakipçiTakip Et
1,080,049TakipçiTakip Et
7,381AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL