-Reklam-
Anasayfa ÖZEL Merkez'de oyun üstüne oyun

Merkez’de oyun üstüne oyun

Merkez Bankası Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı, ancak yerine yenisi getirilmedi. Prof. Dr. Karatepe, "Büyük olasılıkla istedikleri kişileri istedikleri pozisyona atayacaklar, sonra da yeni yönetmeliği yayımlayacaklar" diyor

Siyasi iktidardan bağımsızlığı sık sık tartışma konusu olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) şimdi de Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı. Kaldırılan yönetmeliğin yerine yeni bir yönetmelik getirilmemesi, soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

‘TCMB Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik’ dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylece 27 Aralık 2014 tarihli ve 29218 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmış oldu. Yeni yönetmelik yayımlanıncaya kadar TCMB’de görevde yükselme ve unvan değişikliklerinin hangi kriterlere göre gerçekleştirileceği belirsiz.

Herhangi bir koşul kalmadı

Peki, bu karar ne anlama geliyor? Gazetemiz yazarlarından iktisatçı Prof. Dr. Yalçın Karatepe’nin değerlendirmesi şöyle:

Prof. Dr. Yalçın Karatepe

“Kurumların farklı konulardaki işleyişlerinin nasıl olacağına ilişkin yönetmelikler bulunur. Bu yönetmeliklerin belirlemiş olduğu koşullar ve kurallar çerçevesinde de kurumsal karar alma süreçleri işletilir ve kurumlar faaliyetlerini sürdürür.

Personele ilişkin yönetmelikler de bu gruba girer. Bir kişinin ilgili kurumda farklı görevlere nasıl gelebileceği, unvanlarını nasıl alabileceği ayrıntılı olarak ilgili yönetmelikte belirtilir. Personel atamalarına yönelik kurumların işleyişi, idarenin takdir yetkisini sınırlanması ve süreçlerin objektif bir biçimde işletilmesi açısından önemli bir düzenlemedir.

Dün Resmi Gazetede yayımlanan bir karar ile ‘Merkez Bankası Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’ yürürlükten kaldırıldı. Merkez Bankası gibi önemli ve büyük bir kurumun görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin bir yönetmeliğinin olmaması düşünülemez; ancak kaldırılan yönetmeliğin yerine yenisi ‘henüz’ getirilmedi. Dolayısıyla yeni yönetmelik yayımlanıncaya kadar görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin herhangi bir koşul da kalmadı.”

İstediklerini atayacaklar

Prof. Dr. Karatepe’ye göre, bu durum iki şekilde yorumlanabilir:

♦ Ocak ayında yapılacak olan olağanüstü genel kurulda Merkez Bankası’nın personel politikasına ilişkin çok köklü bir değişikliğe gidilecek. Bu kapsamda yeni yönetmelik yayımlanıncaya kadar Merkez Bankası’nda herhangi bir terfi ya da unvan değişikliği yapılmayacak.

♦ Bir düzenleme kalmadığı için istedikleri görevde yükseltmeleri ya da unvan değişikliğini herhangi bir koşula bağlı olmadan yapabilecekler.

Bunlardan hangisinin olacağının Merkez Bankası’nın uygulamasından ya da yapacağı bir açıklamadan öğrenilebileceğini belirten Karatepe, “Mevcut durumda bir düzenlemenin kalmamış olması şu anda bütün takdir yetkisinin Merkez Bankası’nın ilgili organlarına bırakıldığı anlamına gelir.

Acaba banka yönetimi yeni düzenleme yayımlanıncaya kadar istediği her tür atama ve yükselmeyi yapacak mıdır? Büyük olasılıkla istedikleri kişileri istedikleri pozisyona atayacakladır. Operasyon tamamlandıktan sonra da yeni yönetmeliği yayımlayacaklardır” ifadelerini kullanıyor.

- Reklam -

SON HABERLER

Ekrem İmamoğlu’ndan ilk talimat

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, mesaisinin ilk gününde belediye ve...

İBB Başkanı İmamoğlu, Erdoğan’ı karşıladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ilk mesai gününde “Erdoğan İstanbul'a gelecek....

Galatasaray’dan Göksel Gümüşdağ sert sözler

Galatasaray Kulübü, Medipol Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ'ın yaptığı açıklamaları sert sözlerle...

“Avukatlık can çekişiyor”

Antalya Barosu'na kayıtlı avukatlar, ekonomik ve mesleki sorunlarının çözülmesi için cübbelerini giyerek...

Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkarıldı

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkarıldı.Cumhurbaşkanlığı...

Kanseri yenen öğretmene öğrencilerinden sürpriz karşılama

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde Cemile Yeşil Anadolu Lisesi'nde görev yapan ve yakalandığı kanser...

İBB Başkanı İmamoğlu, Erdoğan’la bir araya geliyor

Yerel seçimlerin ardından 17 gün süren tartışmaların son bulmasıyla mazbatasını alan İstanbul...

HSK’den ‘Rabia Naz’ açıklaması

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkan Vekili ve İkinci Daire Başkanı Mehmet...

İBB Twitter hesabından ilk İmamoğlu paylaşımı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart seçiminden 17 gün...

Soma faciası davasında Can Gürkan’a tahliye

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin...

Sonraki haber