MESAM'ın görevden alınan yönetimi: Kurum zarara uğratılacak
06.03.2018 13:23 GÜNCEL
Cahit Berkay, MESAM'a kayyum atanmasının ardından görevden alınan yönetim kurulu başkanı, usta sanatçı Arif Sağ'ın üzüntüye bağlı olarak fenalaştığını söyledi. Sağ'ın oğlu Tolga Sağ ise sanatçının durumunun iyi olduğunu, evde dinlendiğini belirtti.

Görevden alınan MESAM yönetim kurulu üyelerinden Cahit Berkay, usta sanatçı Arif Sağ'ın fenalaştığını duyurdu. Berkay, Sağ'ın "ciddi anlamda rahatsızlandığını" ifade etti. MESAM'ın görevden alınan yöneticileri, Arif Sağ'ı ziyaret edecek.

Sağ'ın oğlu Tolga Sağ ise "Babamın fenalaşarak hastaneye kaldırıldığı haberi doğru değildir. Bugün yapılan MESAM basın açıklamasında rutin sağlık kontrolleri sebebiyle yer alamamıştır. Kamuoyunun bilgisine... Babamın şu anda durumu iyi, evde dinleniyor. Bu kadar can sıkan olaylara rağmen de en önemli şey sağlıklı bir şekilde dimdik ayakta durabilmektir. Tüm MESAM Yönetim Kurulu üyeleri de dimdik ve onurlu bir şekilde yollarına devam edeceklerdir." açıklamasında bulundu.

MESAM'ın eski yönetimi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca MESAM'a yeni bir yönetim atanmasının hukuk dışı olduğunu belirterek, karara itiraz edeceklerini belirtti.

"HUKUK DIŞI BİR YAPTIRIM"

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yaptığı incelemeler neticesinde Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği'ne (MESAM) yeni bir yönetim atadı. Arif Sağ'ın başkanlığını yaptığı eski MESAM yönetim kurulunun üyeleri, bugün konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Arif Sağ rahatsızlığı nedeniyle açıklamaya katılamadı. Grup adına konuşan MESAM eski Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cahit Berkay, "Kendi yazılı talebimiz doğrultusunda MESAM'da yapılan inceleme ve teftiş sonuçlanmadan, ne gibi olumsuz bir tespit yapıldığına dair herhangi bir bilgi verilmeksizin, mevcut yönetim kurulunun tedbiren işten el çektirilerek yerine geçici bir yönetim kurulu atanması ve olağan genel kurulumuzun ileri bir tarihe ertelenmesi, öncelikli olarak anayasal savunma hakkımızı engelleyen hukuk dışı bir yaptırımdır" dedi.

Cahit Berkay sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu şekilde geçici bir yönetim atanmasına dair bakanlıkça uygulanan usul, MESAM'ın bağlı bulunduğu 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile ilgili mevzuata tamamen aykırıdır. Mevcut yönetim,kurulumuza bir yaptırım olarak uygulanan görevden el çektirme ve geçici yönetim atanmasına dair idari işlem tamamen yasal mevzuata aykırı şekilde işletilmiştir. Ayrıca yine kanun ve tüm yasal mevzuatla belirlenen gelen kurulun yapılmasına yönelik hukuki prosedür gereğince 2 yılda bir, Mart ayının sonuna kadar yapılması mecburiyet arz eden genel kurul tarihinin bu şekilde ertelenmesi, MESAM'ı maddi ve manevi açıdan telafisi mümkün olmayan bir şekilde zarara uğratacaktır."

Kararın kendilerine bugün tebliğ edildiğini belirten MESAM eski Yönetim Kurulu Üyesi Ali Haydar Timisi de "Dilekçelerimiz hazır. Fikri ve Sınai Hukuk Mahkemesi'ne tedbir kararı için başvuracağız. Onun ardından da Bölge İdare Mahkemesi'ne yürütmenin durdurulmasıyla ilgili bir başvurumuz olacak" ifadesini kullandı.

arif-sag-hastaneye-kaldirildi-435806-1.

MESAM Yönetim Kurulu Başkanıyken, Kültür Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Arif Sağ ve ekibi yerine Yavuz Bingöl, Recep Ergül, Polat Yağcı, İpek Açar, Turhan Taşan, Fuat Güner ve Coşkun Sabah'tan oluşan yeni yönetim kurulu atanmıştı.

MESAM'a kayyum; Saray'a çıkan Yavuz Bingöl atandı! MESAM'a kayyum; Saray'a çıkan Yavuz Bingöl atandı!