Anasayfa ÖZEL Mesleki eğitimde sermaye dönemi

Mesleki eğitimde sermaye dönemi

MEB ile TOBB arasında, protokol imzalandı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Mesleki eğitimde özel sektörün rolü artacak” dedi. Eğitim Sen Genel Başkanı Aydoğan, MEB’in sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmesini eleştirdi

Meslek liselerinin özel sektöre devri konusunda ilk somut adımı Mayıs 2018’de atan MEB, “İş garantili meslek liseleri” konusunda da çalışmalara başladı. Bakanlık ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında, “Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü” imzalandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’la birlikte imza törenine katılan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, protokolle mesleki eğitim ve reel sektörü birbirine entegre ettiklerini söyleyerek “81 ilde bulunan 81 meslek lisesi protokol kapsamına alındı” diye konuştu.

AKP iktidarların döneminde artan ve özel sektörün eğitim alanındaki etkinliğini genişleten uygulamalara bir yenisi daha eklendi. MEB’in TOBB ile imzaladığı işbirliği anlaşması çerçevesinde, meslek liselerinin özel sektörün ihtiyaçları doğrultusunda kurgulanmasının önü açıldı. Protokolle, özel sektör tarafından okullara atölyeler ve laboratuvarlar kurulacağı, öğretmenlere ise hizmet içi eğitim verileceği bildirildi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Öğrencilerimize, odalarımız bünyesinde staj ve işbaşı imkanı sağlayacağız. Mesleki eğitimde özel sektörün rolü artacak” dedi.

2023 HEDEFLERİ DOĞRULTUSUNDA…

TOBB ile yapılan protokolün mutluluk verici olduğunu kaydeden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise 2023 hedefleri doğrultusunda eğitimde kendilerine düşen görevi yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi. İş dünyasından beklentileri olduğunu sözlerine ekleyen Selçuk, şunları kaydetti:

“Almanya’da mesleki ve teknik okulların yüzde 80’i, özel sektörün desteklediği okullardır. Bizde bu oran, yüzde 4 civarında. Bugün bu çalışmaların bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Protokolün yükseköğretim ayağının olması, ne kadar mühim olduğunu gösteriyor. TOBB- ETÜ varlığı, bunun ortaöğretim seviyesinde yansıtılması bakımından önem taşıyor. Bunları sürdürürken mesleki ve teknik eğitimde yeni bir dönem başladığını, bunun sektörle iç içe olduğunu, buna bağlı olarak okullarda üretimin bir öğrenme yöntemi olduğunu rahatlıkla vurgulayabiliriz.”

***

Akp’nin hedefleriyle örtüşüyor

Vizyon Belgesi’nin temel omurgasının AKP’nin 24 Haziran seçim beyannamesinde yer alan eğitim hedefleriyle örtüştüğüne dikkati çeken Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Vizyon Belgesi, MEB’de dünden bugüne bir değişim olmadığının kanıtıdır” ifadesini kullandı. Aydoğan, AKP’nin seçim beyannamesinde ve Vizyon Belgesi’nde, meslek liselerinin sermayenin ihtiyacı doğrultusunda şekillendirileceğinin ve organize sanayi bölgelerinde meslek liseleri kurulacağının belirtildiğini anımsattı. Aydoğan, eğitim alanında öngörülen faaliyetlerin Vizyon Belgesi’nde, “Mesleki ve teknik eğitim okul yönetim modeline yerel yönetimlerin ve sektör temsilcilerinin katılımı sağlanacak, iş gücü piyasasındaki ve ekonomideki hızlı değişmeye cevap verebilecek esnek bir planlama yapılacak, özel sektörün rolü güçlendirilecek, odalar ve borsalara daha fazla sorumluluk verilecek” ifadeleriyle belirtildiğini söyledi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,893AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

THY’den ‘Boeing 737 MAX’ açıklaması: Uçuşlarda iptaller yaşanacak

Türk Hava Yolları(THY), uçuşlarını askıya aldığı 24 adet Boeing 737 MAX tipi...

Trump’tan İran’a yeni yaptırımlar: Hedef Hamaney

ABD Başkanı Trump, İran'a yeni yaptırımlar getiren kararnameyi imzaladığını açıkladı. Yeni yaptırımların...

Afyonkarahisar’da kayıp gencin cansız bedeni bulundu

 Afyonkarahisar'da 3 gün önce kaybolan gencin cansız bedeni bulundu.Akarçay'ın...

AKP MYK yarın ‘İstanbul’ gündemiyle toplanıyor

AKP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi gündemiyle yarın toplanıyor.

Motorine 23 kuruş zam

Motorinin litre fiyatına 23 kuruş zam yapıldı.AA muhabirinin...

Bitcoin’de son durum

Kripto para birimleri piyasalarındaki genel düşüş eğilimine rağmen piyasanın en yüksek...

Bakan Akar’dan CHP’ye ziyaret

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. 

AKP’li Yavuz’dan seçim sonucuna ilişkin açıklama

31 Mart seçim sonuçlarına ilişkin, "Sandıkta bir şeyler oldu" açıklamasıyla kamuoyunun ti'ye...

Ekrem İmamoğlu mazbatasını ne zaman alacak?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu mazbatasını yarın alması bekleniyor.

Camide üniversiteli kadını taciz eden erkek tutuklandı: “Şeytana uydum”

Konya'da 62 yaşındaki emekli erkek Mazhar O., namaz kılmak için camiye giren 20...

Sonraki haber