Anasayfa GÜNCEL ‘Meşru değilsiniz’ eylemine polis saldırdı

‘Meşru değilsiniz’ eylemine polis saldırdı

ZEYNEP KURAY

İstanbul Hayır Meclislerinin başkanlığa ilk adım olan AKP 3. Olağanüstü kongresini protesto etmek için “Meşru değilsiniz” şiarıyla Kadıköy’de gerçekleştirdiği yürüyüşe polis saldırdı. Tüm engellere rağmen Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na kadar yürüyen kitle, tek adamlık sisteme geçit vermeyeceklerini vurguladılar.


Referandumun şaibeli sonuçlarına rağmen gerçekleştirilen AKP 3. Olağanüstü kongresi Kadıköy’de protesto eden İstanbul Hayır Meclislerine polis saldırdı. Süreyya Operası önünde bir araya gelen yüzlerce kişi “ Meşru değilsiniz” sloganıyla başkanlık sistemine geçit vermeyeceklerini vurguladılar. HDP Kadıköy İlçe Eşbaşkanı Ercan Demir, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, Liseli gençler destek verdiği eylemde, “Meşru değilsiniz” yazılı pankart ile dövizlerin taşındı. “Hayır kazandık”, “AKP başkanı Cumhurun değil”, “Susma haykır başkanlığa hayır”, “Direne direne kazanacağız” sloganı eşliğinde yürüyüşe geçen kitleye polis içi toz biber olan plastik mermilerle saldırdı. Kısa süreli bir koşuşturma yaşandığı Kadıköy sokaklarına Barlar Sokağında bir kafe ‘de oturan ve polise tepki gösteren bir gencin darp edildiği öğrenildi. Müdahale sonrası tekrar bir araya gelen kitle, tüm engellemelere rağmen Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na sloganlar eşliğinde yürüdü. Parkta İstanbul Hayır Meclisleri adına açıklamayı Şeyda Gümüşay okudu.

TEK ADAM REJİMİNE KARŞI MÜCADELEYİ BÜYÜTME ÇAĞRISI

“Sokak sokak çalışarak kazandığımız Hayır’ımız 16 Nisan akşamı hileyle gasp edildi” diyerek sözlerine başlayan Gümüşay, yurttaşların silahların gölgesinde oy kullanmaya gittiği ve 2,5 milyon mühürsüz oy pusulasının geçerli sayıldığı referandumun meşru olmadığını vurguladı. On binlerce insanın hukuksuz bir biçimde işlerinden eden KHK’larla; tutuklanan gazeteciler ve milletvekilleriyle, belediyelere atanan kayyımlarla kurumsallaşmış OHAL düzenin meşru olmadığını hatırlatan Gümüşay, kaybettiklerinin farkında olanların demokrasi ve tarafsızlık iddialarıyla hızlıca kongre düzenleyerek meşru olmayan bir başkanlık sisteminin ilk adamını atmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti. Tek adam rejimi dayatmasına karşı mücadeleyi büyütme çağrısında bulunan Gümüşay, “Gelin, hileyle dayatılan tek adam rejimine “Meşru değilsiniz” sözünü daha da güçlü haykıralım, Gelin, demokratik bir ülke için Hayır Meclislerini hep beraber büyütelim, Hayır bitmedi mücadeleye devam” dedi.

mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290024-1.mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290025-1.mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290026-1.mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290027-1.mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290028-1.mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290029-1.mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290030-1.mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290031-1.mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290032-1.mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290033-1.mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290034-1.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,968AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Marmara’da sağanak uyarısı

Trakya, İstanbul, Marmara Bölgesi'nin doğusu ile çevrelerinde yarın sağanak ve gök gürültülü sağanak...

Murat Yetkin: Erdoğan, Japonlarla Sinop nükleer santral projesinin durdurulduğunu açıkladı

Murat Yetkin'in yetkinreport.com bloğunda yer alan yazısına göre Erdoğan, 28-29 Haziran tarihlerinde...

Erdoğan ile yardımcısı arasında ‘İmamoğlu’ gerginliği

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile...

İzmir Büyükşehir’de toplu sözleşme masası kuruldu

AYCAN KARADAĞİzmir Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Bel-Sen,...

Sultangazi’de temizlik işçisine baltalı saldırı

Sultangazi'de belediye temizlik işçisi, hurdacının baltalı saldırısına uğradı. O anlar ise güvenlik...

Siliviri’de hastane yakınındaki yangın panik yarattı

Silivri'de  özel bir hastanenin yanında bulunan tarla yandı. Çok sayıda itfaiye ekibinin müdahale...

Yağmalanan Uzel fabrikasında sopalı nöbet

Türkiye'nin en büyük traktör fabrikasıyken kapısına kilit vurulan sonra da günlerce yağmalanan Uzel...

Nesli tükenmekte olan yaralı porsuk tedavi edilerek doğaya bırakıldı

Siirt’in Tillo ilçesi Taşbalta köyünde köylüler tarafından nesli tükenmekte olan yaralı porsuk...

Sulama kanalına düşen inek, kurtarıldı

Konya'nın Beyşehir ilçesinde sulama kanalına düşen inek, itfaiye ekipleri tarafından başına bağlanan...

‘Seni Seviyorum Türkiye’ sezonu Datça’da kapatıyor

Bakırköy Belediye Tiyatroları’nın 21. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında prömiyer yapan oyunu ‘Seni...

Sonraki haber