Anasayfa SİYASET Mesut Yılmaz: "Amerikalılar papaz serbest bırakılmasın diye böyle bir çıkış yaptılar"

Mesut Yılmaz: “Amerikalılar papaz serbest bırakılmasın diye böyle bir çıkış yaptılar”

Eski Başbakan Mesut Yılmaz, Rize’de babasının adına yapılmış olan Hasan Yılmaz İlkokulunun kapasite yükseltme çalışmaları için kente geldi.

Rize’de 53 Gazeteciler Derneği’ni ziyaret eden eski Başbakan Mesut Yılmaz, burada Rizeli hemşehrilerine oğlunun cenazesinde kendisinin acılarını paylaştığı için teşekkür etti. Yılmaz’a ziyaretinde AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, Rize eski Milletvekili Ahmet Kabil ve eski Anavatan Partililer eşlik etti.

Dernek ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan eski Başbakan Yılmaz, ABD’li papaz Andrew Brunson’un tutuklanması ile ilgili ABD’nin verdiği tepkinin yersiz olduğunu dile getirdi. Yılmaz, “Amerikalılar papaz serbest bırakılmasın diye böyle bir çıkış yaptılar çünkü bu şekilde bir tehditle değil Türkiye’ye, Afrika’daki küçük bir kabile devletine bile bugün ki dünyada istediğinizi yaptırmanız mümkün değil. Normal şartlarda belki de mahkemenin ilk duruşmasında beraat edecek bir kişiyi şimdi daha zor duruma soktular. Onun için bunun çok kötü bir diplomasi olduğunu düşünüyorum. Amerika’daki çok başlılığın açık bir tezahürü olduğunu düşünüyorum. Bir bakan ayrı konuşuyor bir başka bakan daha ayrı konuşuyor. Amerika çok ciddi bir yönetim krizi yaşıyor ve bu ister istemez ikili ilişkilerimizi etkiliyor” ifadelerini kullandı.


Mesut Özil’in Alman milli takımında futbol oynamama kararının doğru bir karar olduğunu dile getiren Yılmaz, “Adaşımın doğru yaptığını düşünüyorum. Almanya bu Dünya Kupası’nda iyi bir netice alamadı, bunun günah keçisi Mesut Özil’i yapmak istediler. O da buna karşı bir tepki koydu. Bence çok insani ve ahlaki bir tepki” diye konuştu.

Türkiye’nin kendi savunmasını ve güvenlik sistemlerini oluşturması için attığı adımların yerinde olduğunu sözlerine ekleyen Yılmaz, “Amerika ile Avrupa arasında şimdiye kadar tarihte hiç yaşanmamış ölçüde önemli bir görüş ayrılığı, farklı yaklaşımlar söz konusu. Hatta Amerika NATO’dan çıkmaktan bahsediyor. Dolayısıyla yeniden kurulan bir dünyada her ülke gibi Türkiye’de kendi güvenliğini savunmasını sağlama alacağı yeni arayışlar içerisinde olacaktır. Bu yeni başlayan bir şey de değildir. Benim gönlümden geçen Türkiye’nin bütün komşularıyla bütün büyük güçler ile en iyi işler içeresinde olmasıdır. Bunun aynı zamanda Türkiye’nin de menfaatine olduğuna inanıyorum” şeklinde konuştu. İHA

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,388AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Hem yalnız hem çaresiz: Bahtsız kaleciler

Geçen yazıda büyük umutlarla transfer edilmiş, sonrasında hüsranları yaşamış, yaşatmış golcüleri yazmıştım. Atamayanları bir...

Önce insan vardı

Önce doğa vardı. Canlı cansız bu âlemde yaşardı. Sonra 200-300 bin yıl...

Kapitalizm ve emperyalizm

Yunanistan’da Syriza’nın seçim yenilgisini ve Türkiye’nin S-400 füzesavar sistemi satın alması konularını...

Hain FETÖ Darbesi ve siyasiler!

Bir ilkokul öğrencisine sorulan bir soruya verdiği yanıt epey zamandır Sosyal Medyada...

Erdoğan savunma oynayamaz

AKP, kurulduğu günden bu yana gündemi, doğrultuyu belirleyen; kendi dışındaki tüm siyasal...

Nobel olmadı S-400 alalım

Cumhurbaşkanı pazar günü seçtiği yazar ve gazetecilerle bir araya geldi. 11:00’de başlayan görüşme...

Bir mozaik toplaşması

Geçen yıl Moda, Kayıkhane’deki konser haberini alınca ne kadar sevinmiştim. 1980 ve 90’ların...

Ne Rus ne ABD silahı!

Siyasal İslamcılar bir kez daha yanlış politikalarla neden oldukları krizi “milli beka”...

Adana’da metil alkol zehirlenmesi: Bir kişi daha yaşamını yitirdi

Adana'da rahatsızlanarak Yüreğir Devlet Hastanesi’ne kaldırılan V.Y. burada "metil alkol zehirlenmesi" şüphesiyle...

AKP belediyeyi kaybetti, borcun boyutu ortaya çıktı

AKP'li Hüseyin Boz'un Belediye başkanı olduğu Çankırı’da, yerel seçimleri MHP'li aday İsmail...

Sonraki haber