Meteorolojiden İstanbul ve 4 il için uyarı
11.01.2017 13:09 GÜNCEL
Meteoroloji'den Trakya için yoğun kar uyarısı geldi. İstanbul'da ise kar yağışı perşembe günü etkisini kaybediyor. Meteoroloji, İstanbul ve Marmara bölgesinde aşırı kar yükünden dolayı çatı çökmeleri ve kar erimelerine karşı uyardı.

Meteoroloji, İstanbul ve Marmara bölgesinde aşırı kar yükünden dolayı çatı çökmeleri ve kar erimelerine karşı uyardı.

Meteoroloji'den yapılan uyarıda "İstanbul’da bu gece yağmur şeklinde görülmesi beklenen yağışın; yarın (12.01.2017 Perşembe) sabah saatlerinde karla karışık yağmura, kentin yüksek kesimlerinde kar şekline dönmesi, ardından yağışın tekrar yağmura dönerek yarın öğleden sonra etkisini kaybedeceği tahmin edilmektedir" denildi.

Açıklamada "İstanbul ve Marmara bölgesinin güneyindeki illerde (Çanakkale, Balıkesir, Bursa ve Bilecik) mevcut yüksek miktardaki kar örtüsü üzerine yağmur ve karla karışık yağmurun meydana gelmesi beklendiğinden, özellikle çatılarda kar yükünü arttıracağı ve kar erimelerine sebep olacağından, vatandaşların ve ilgililerin meydana gelebilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir" ifadeleri yer aldı.


İstanbul günlerdir kar altında

BUGÜN

AKOM'dan alınan bilgilere göre, İstanbul bugün parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu ve karla karışık yağmurlu, yüksek kesimleri yer yer kar yağışlı.

Akşam saatlerine doğru hafif şekilde görülmesi beklenen yağışların gece saatlerinde kuvvetlenerek yükseklerde karla karışık yağmur ve kar, şehir merkezinde ise sulu kar ve yağmur şeklinde görüleceği ve perşembe akşam saatlerinden itibaren ise İstanbul'u terk edeceği tahmin ediliyor.

İstanbul'da yağışlar bugün ve yarın devam ediyor. Yağışlar karla karışık yağmur yer yer yağmur şeklinde olacak. En yüksek sıcaklıkların 5-6 derece civarında olması bekleniyor.

Marmara, Kıyı Ege, doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Orta Karadeniz'in iç kesimleri Manisa, Uşak ve Kütahya çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Kıyı Ege ve Akdeniz kıyıları ile Çanakkale ve Manisa çevrelerinde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların, Çanakkale çevrelerinde kuvvetli yağmur, Trakya kesiminde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

Trakya'da yoğun kar yağışları bekleniyor. Meteoroloji'den yapılan uyarı şöyle: Bugün öğleden sonra Trakya'da yeniden başlayacak olan kar yağışlarının, Edirne ve Kırklareli çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Yerde mevcut olan kar üzerine yeni ve taze kar olarak 20 cm. ve üzerinde yeni kar beklenmektedir. Kar yağışının etkisini yarın (Perşembe) sabah saatlerinden itibaren etkisini kaybedeceği beklenmektedir. Vatandaşların ve ilgililerin başta çatılarda biriken kar ve buz yükü olmak üzere yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

YARIN

Perşembe günü yağışlı sistemin doğu doğru hareket ettiği görülüyor. Daha önce kar görülen bölgelerde karla karışık yağmur ve yağmurların etkili olması bekleniyor.

Perşembe günü de kuvvetli yağış alanları var. Kütahya ve Bilecik çevrelerinde yağışlar yoğun kar şeklinde olacak. Karadeniz kıyılarında yağışlar etkisini devam ettirken, Akdeniz kıyılarında yağışlar kesilecek.

Cuma günü batı kesimlerde yağışlar yerini parçalı bulutlu bir havaya bırakacak.

Doğuya doğru giden hava kütlesi görülüyor. İç kesimlerde kar şeklinde görülen yağışlar kıyı kesimlerde yağmur şeklinde olacak.