Anasayfa ÖZEL Metin Göktepe 23 yıl önce katledildi: Mücadelesi hâlâ sürüyor

Metin Göktepe 23 yıl önce katledildi: Mücadelesi hâlâ sürüyor

Metin Göktepe, 23 yıl önce bugün haber takip ettiği sırada polisler tarafından işkence ile katledildi. Abla Meryem Göktepe, ‘Metin’in bedenini aramızdan alsalar da duruşunu ve değerlerini silemeyecekler’ dedi

8 Ocak 1996 tarihinde İstanbul Ümraniye Cezaevi’nde öldürülen tutukluların cenaze haberini takip etmek için gittiği Alibeyköy’de polislerce dövülerek katledilen Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe aramızdan ayrılalı 23 yıl oldu. Göktepe için bugün saat 11:00’de Atışalanı, Esenler Kemer Mezarlığı’nda anma düzenlenecek.

BirGün’e konuşan Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe, acılarının hâlâ taze olduğunu belirterek, o günden bugüne gazetecilere dair baskıların artarak devam ettiğini ifade etti.

İktidarlar değişse de baskı sürüyor

23 yıldır gazetecilere yönelik baskılara dair bir şeyin değişmediğini belirten Göktepe, “O dönem gazetecileri öldürüyorlardı, şimdi gazetecilerin çocuğu olan haberleri öldürüyorlar. Hâlâ baskı ortamı var, gazeteciler hala tehdit altında” dedi.

Gerçeğin karşısında duramazlar

Göktepe sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçen sene 8 Ocak akşamı eve geldiğimde gördüm. Bir mesaj gelmiş sosyal medyada ve kardeşimi ölümünden yargılanan polislerden birinin kızıydı. Bana sizin gibi düşünüyorum, bu acının içinde yaşıyorum dedi. O dönemde çocuk yaşlarda olsa da olan bitenin farkında olduğunu söylüyordu. Gerçeğin karşısında duramazlar. Aradan 23 yıl geçti, vicdanlarda hâlâ tazedir. Bugün de onu mezarı başında anacağız. Anma yeri bizim için artık 23 yılda neler oldu şeklinde buluşma yeri.”

Öldürmekle bitiremeyecekler

Bedenini katletseler de Metin’in gerçeğe olan tutkusu ve gazetecilik duruşunu bitiremediler diyen Göktepe, bugün de Metin’in yolundan giden onurlu gazeteciler olduğunu vurguladı. Göktepe son olarak şunları kaydetti: “Gazetecilik sarı basın kartı değil, gerçek neyse gidip onu korkusuzca ortaya çıkarma işi. Bugün Metin Göktepe gazeteciliği diye bir gerçek var. Halkın haber alma özgürlüğünü koruyan bir yerde duran meslek örgütü gazetecilik. Bugün yandaşlık, iktidarı koruma çabası gazetecilik değil. Göktepe gazeteciliği yapmak isteyen çocuklar var, yapan arkadaşlar var. Metin bizim onurumuz, duruşuyla örnekti. Aramızdan aldılar ama onun duruşu hep bir örnek teşkil etti. Öldürmekle bitiremeyeceklerini anlamaları gerek.”

***

Davada ne olmuştu?

Göktepe’nin öldürülmesiyle ilgili davada, 19 Mart 1998 günü karar açıklandı. Sanık 11 polisten 5’ine “kastı aşan fiil neticesinde ölüme neden olmak” suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi kararı bozmasının ardından dava yeniden görüldü.

6 Mayıs 1999’da yapılan karar duruşmasında, ilk davada ceza alan 5 polisin yanı sıra 1 polis daha 7 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edildi. Mahkemenin bu kararı Yargıtay tarafından onandı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,535AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Binali Yıldırım: Pozisyonun önemi yok

AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Amerikan-Türk İş Geliştirme Konseyi toplantısına katıldı.

Çalınan telefonunun hafıza kartı için hırsıza 500 lira verecek

Kocaeli'nin Başiskele ilçesine bağlı Kullar Mehmetağa Mahallesi Muhtarı İsmail Özkar'ın cep telefonu...

“Erdoğan, Elektrik Fabrikası’nın tahsisine neden onay vermiyor?”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, özelleştirilmek istenen Alsancak’taki Tarihi Elektrik Fabrikası’nı, ‘kamudan kamuya para ödemek’...

YouTube’da 1 milyardan fazla izlenen en eski şarkı: Bohemian Rhapsody

Efsanevi müzik grubu Queen'in ilk olarak 1975 yılında piyasaya çıkan Bohemian Rhapsody...

Tunç Soyer: İzmir demokrasiye odaklanacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın planlama öğrencileri...

Bir Bakışta BirGün

AKP ‘Kurucular Listesinden’ 14 kişiyi sildi

Festa 2200 Bisiklet Festivali yine Erciyes’te

Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce bisiklet sevdalısı Erciyes’te Festa 2200 Bisiklet Festivali’nde...

CHP’li Alban: İktidar medyası iftira atıyor

Hükümete yakınlığıyla bilinen bir yayın organı, CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban'ın kanser...

Almanya’da hükümet danışmanlık hizmetine 6 ayda 178 milyon euro harcamış

Almanya Maliye Bakanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre hükümet yılın ilk yarısında harici danışmanlık...

Japonya: Rusya ve Çin’e ait uçakları engelleyeceğiz

Güney Kore'nin Rusya'ya ait savaş uçağını hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle taciz...

Sonraki haber