MHK da hakemler de diken üstünde

Mustafa Çulcu ve arkadaşları bu kadar dar ve sınırlı bir hakem kadrosu ile bu çekişmeli ligi götürebîliyorsa başarılı sayılır. Sahada teraziyi elinde bulunduran kişilere adalet dağıtmak öyle kolay iş değil. Hakemlere maç verirken eşit davranırsanız orada adaletsizlik doğar. Futbol hakemliği nasıl zanaat değil de sanatsa hakem yöneticiliği de öyledir. Atama yaparken pek çok kriteri değerlendirmek zorundasınız. MHK. Son haftaya kadar büyük çekişme ve gerilim içinde geçen maçları kırmadan dökmeden geride bıraktı.


Çulcu’nun en büyük avantajı hangi hakemin hangi maçı kaldırabileceğini bilmesiydi. Eleştirilecek tek yanı ise tekeğlciliğe gidip, merkeziyetçi davranmasıydı. Şampiyonluk, UEFA’ya katılma ve ligte kalma mücadeleleri ile geçecek son haftada hata kaldırmaz kritik maçları yöneteceklerin sahaya “hakem şanslar ile çıkmalarını dilerim. CEMİL ŞENÖZ (Sivasspor;Ankaragücü): Lig A’nın aşama gösteren hakemlerinden olan Cemil Şenöz önümüzdeki sezon Süper Ligte yer bulabilmek için şans yakaladı. Takımların vereceği bu prestij mücadelesinde başarılı olursa kendisi gibi MHK’da kazanır. ABDULLAH YILMAZ (Vestel Manisa-Konyas-por): Mustafa Çulcu önümüzdeki sezon için Süper Lige hakem arıyor. Abdullah Yılmaz Lig A’da yönettiği pek çok maçta dikkat çekmişti. Verilen bu fırsatı kullanacağını umuyorum. CEM PAPİLA (Samsun-Diyarbakır): Ligden düşen bu takımların sıradan yapacağı mücadele Cem Papila’nın mevcut geçmişine hiç yakışmadı. MHK bu atama ile Papila’yı kaybedebilir. Süper Lige emek ve hizmeti geçen müsabaka verilmeseydi daha uygun olurdu. Bu tayin Cem’e duyulan husumetin bir göstergesi. YUNUS YILDIRIM (Trabzonspor-Beşiktaş): Yunus kuşkusuz ligin en ciddî ve tutarlı hakemleri arasında. Kuralları eyyam yapmadan uyguluyor. Klasmanda üçüncülük adına önem taşıyan bu müsabakayı “Sahada hakem var”dedirterek başarıyla yönetir. SERDAR TATLI (G.Birliği-Ç.Rize): Tatlı, Sam-sunspor- Fenerbahçe maçında yaptığı penaltı yanılgısından sonra kendini bulamadı. Önceki haftalarda yönettiği maçlarda hata oranı fazlaydı. Bu müsabaka Başkent takımının üçüncülüğü adına önem taşıyor. Serdar’ın kondisyon zaafı olduğu biliniyor. Tecrübesiyle idare eder.


BÜLENT DEMİRLEK (G.Saray-Kayser): Çulcu’nun prensleri yine işbaşında. Artık MHK.’nın atamalarda garantiye gittiğini bilmeyen yok. Bu sezon pekçok maçı genelde olumlu yöneten Bülent zorluk seviyesi yüksek olan bu karşılaşmayı da çomak sokmadan idare eder. Maçın cereyanında Galatasaray skor dezavantajı yaşarsa Demirlek’in işi zorlaşır.


KUDDUSİ MÜFTÜOĞLU (Erciyesspor-Anka-raspor): Her atandığı maç öncesi futbol kamuoyunda tepki uyanıyor. Kuddusi bazı maçlarda başarılı oluyor, diğerlerini kırıp döküyor. İstikrarı yok. Oyuncu psikolojisini bilmiyor. Hakemlik yaşamı hep olaylı maçlarla dolu. Nitekim FİFA kokartını kaybetti. Haftanın en önemli maçlarından birini yönetecek Müftü-oğlu’na şans dilemekten başka elimizden bir şey gelmiyor.


SELÇUK DERELİ (Denizli-F.Bahçe): Dereli bu sezon Fenerbahçe maçlarında 7. kez düdük çalacak. Sarı-Lacivertli takımın her 5 maçından birini o yönetti. Bu tayin pek doğal ve doğru değil. Ancak Selçuk formunun zirvesinde. Fazla yadırganmamalı. Bu müsabakanın sonunda Dereli ya yılın hakemi yapılır, ya da sezonluk başarısı heder olur. VEDAT YÜKSEL (G.Antep-Malatya): İçelli Vedat Yüksel çok önemli bir sınava çıkıyor. Bu maçın sonunda ligten düşen takım belirlenebilir. Riskli bir atama. Ancak Vedat’a hakemlik yakışıyor. Yüksel bu sezon emsalleri arasında öne çıktı. Başarılı olması için disiplin cezası uygulamalarından ödün vermemeli.

BİZİ TAKİP EDİN

359,923BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,163TakipçiTakip Et
7,876AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL