Anasayfa KÜLTÜR SANAT Mikrofonun ucunda tiyatro şarkıları

Mikrofonun ucunda tiyatro şarkıları

BURAK ABATAY – @abatayburak

Son zamanlarda çıkan birçok deneysel ve aynı zamanda politik albümü gördük ve dinledik. Kimi uluslararası çapta çok iyiyken, kimi de bizi bize anlatan şarkıları içeriyordu. Bazı şarkılar dizilerde, oyunlarda, filmlerde kullanıldı, bazıları ise sinemayı, dizileri, tiyatroyu şarkılara taşıdı. Dizi, film ve tiyatro oyunlarında bildiğimiz şarkıları dinlemek bizim için çok sık şahit olabileceğimiz bir şeyken, artık uzunca bir süredir dost meclislerinde, “sevdiğimiz tiyatro ve sinema oyuncularını da şarkılarda dinledik!” deyebiliceğimiz bir albüm var: Tiyatro Şarkıları.
Serap Yağız imzalı bu albüm birbirinden kıymetli tiyatro ve sinema oyuncularını içinde barındırırken müzikal zenginliğiyle de dikkat çekiyor. Albümde Erkan Can, Tülay Günal, Çağlar Çorumlu, Cem Davran, Sacit Akel, Derya Alabora, Serkan Keskin ve Sema Moritz sesleriyle Serap Yağız şarkılarında yer alıyor. Üstelik Zilli Zarife, Keşanlı Ali Destanı, Azizname, Lüküs Hayat gibi çok sevilen oyunlardan şarkılarda.. Daha evvel âşık Veysel, Hatayi, Ruhi Su ve Ali Ekber Çiçek gibi ustaların eserlerini dinlediğimiz Serap Yağız’ın ilerleyen dönemlerde takibinde olmakta fayda var.

1. Diye Diye

Bir Aziz Nesin şiiri insanı her zaman mutlu etmez. Bir Aziz Nesin şiiri insanı her zaman rahatsız eder. Bu şarkı da öyle ve üstelik tüm hicviyle Erkan Can da mikrofonun bir ucundan tutmuş: “Avrupa almaz beni, topluluğa giremem/ Memlekette demokrasi kuzu kapanı kurt diye!”

2. Unutma Sözü

Sis ve Gece ile Asi dizisindeki rolleriyle de tanıdığımız Tülay Günal’ın eşlik ettiği bu şarkı da Azizname oyunundan aşina olduğumuz bir Aziz Nesin eseri. Taner Öngür’ün gitar solosu ise keşke daha uzun olsun dedirtir nitelikte.

3. Giden Ağam Gelen Paşam

Serap Yağız’a bu şarkıda yıllardır İstanbul Şehir Tiyatroları’nın en aktif oyuncularından birisi olan Çağlar Çorumlu davet olmuş. Ki kendisini de Gülgür Güldür Show’dan da yakınen biliyoruz. Şarkının sözleri Aziz Nesin’e ait. Hiciv yine bol keseden yiyenlere: “Girdim türlü kıyafete/ İstibdata hürriyete/ vatan için koştum durdum/ ziyafetten ziyafete.”

4. Perşembe’nin Gelişi

Azizname oyunun bir ürünü olan bu şarkı Serap Yağız’ın albümde solo olarak okuduğu tek şarkı. Ki Aziz Nesin hicvinin en güzel örneğinden şu cümleleriyle beraber Taner Öngür’ün gitarını, Serap Yağız’ın sesini duymak çok güzel: “Kıblesi para onun, ne Kabe ne Mekke’dir; Şapkanın altından görünen şey, takkedir”

5. Ah Berelim

Suna Pekuysal, Zihni Göktay ve Atacan Arseven’den ya da Nurhan Damcıoğlu’ndan daha önce dinlenebilecek en güzel halini dinlemiş kimseler için kimden olursa olsun çok büyük bir heyecan uyandırmayacak bu şarkı Lüküs Hayat oyununun hayatımıza kattığı bir eser. Buna rağmen Tiyatro Şarkıları albümünde ise Rock sound’u düzenlemeleriyle Cem Davran ile beraber hatırlayacağımız güzel bir Serap Yağız şarkısı olmuş. Sevda önde biz gidelim!

6. Yazıt

Yazıt şarkısında Serap Yağız’a eşlik eden ses sinema oyuncusu Sacit Ekel. Ölümüne işçilik teması, Aziz Nesin’in kaleminden yansımış şarkıya. Albümün genelinde hâkim olan hareketli, tempolu müzik sanırım bir tek bu şarkıya yakışmamış. Şarkının sözleriyle ritmi arasındaki uyumdan bahsetmek çok fazla mümkün değil.

7. Ne Söyle Ne İşit

“Mademki mümkün değil memnun etmek herkesi/ Kimse sormamalıdır bu nasıl demokrasi?” Aziz Nesin’in güzelliğinin Derya Alabora ve Serap Yağız ile ayağa kalkması, masaya yumruğunu vurması ne de güzel!

8. Dünya Senin Be Balkabak

Cem Davran’ın albümde yer alan ikinci şarkısı. Aynı zamanda Lüküs Hayat oyununda da yer alan diğer bir şarkı. Cem Davran’ın güler yüzü melodilerin arasında bir yerde, Yağız’ın sesinde. İkinci dinleyişte bizim yüzümüzde!

9. Sinekli Dağ

Sanıyorum ki Keşanlı Ali Destanı’nı izlemiş herkesin salon çıkışında dilinde olan bu şarkıyı bu kez Serap Yağız ile beraber Leyla ile Mecnun’un İsmail Abi’si Serkan Keskin söylüyor, Sinekli Dağ’a meydan okuyor. Albüm içerisinde açık ara favorim.

10. Biz Dünyaya Lazımız

Biz dünyaya lazımız. Kadınız ve lazımız. Eşcinseliz ve lazımız. Siyahız, Kürdüz, çocuğuz, hayvanız ve lazımız. İşçiyiz, ezileniz, ayrıştırılanız ve lazımız. Biz bu dünyaya lazımız! Serap Yağız ile beraber Sema Moritz’in seslendirdiği şarkı Haldun Taner’in Zilli Zarife’sinden. Kocaman seslerle tekrardan ne mutlu ki bu iki insan bu şarkıyı haykırıyor ve dünyaya söylenecekleri söylüyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,665AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Akşener’den ‘ortak yayın’ değerlendirmesi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar...

AKP ve Erdoğan propagandası yapan okul müdürü Meclis gündeminde

Mersin Toroslar İbni Sina Özel Eğitim Mesleki Lisesi Müdürü Levent Temel’in, sosyal...

Aydın’da jeotermale geçit yok: Köy halkı jeotermal alanını mühürledi

Aydın'da Pamukören-Değirmendere köyü halkı, zeytin bahçesinin içine jeotermal yapılması planlanan alanı mühürledi.

TCMB: Bankalara likidite imkânı kullandırılacak

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), bankalara açık piyasa işlemlerinde likidite imkânı sağladı.

İSPER çalışanları Yıldırım için sahaya sürüldü: “Mezar kazıcı ve gassallar AKP için oy istiyor”

Binali Yıldırım propagandası için İBB’ye bağlı İSPER çalışanları da sahaya sürüldü. Ellerine...

Menemen’in ilk ‘Organik Köy Pazarı’ açıldı

Menemen Belediyesi ve Göktepe Mahallesi Muhtarlığı ortaklığı ile hayata geçirilen  “Göktepe Organik...

Bornova Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi imzalandı

Bornova Belediyesi’ne ait İZBAŞ Şirketi ile Belediye İş Sendikası İzmir 6 No’lu...

Galatasaray yeni sezon formasını tanıttı

Galatasaray'ın yeni sezonda giyeceği klasik parçalı forması satışa çıktı.

Zehra Yılmaz’dan kick boksta iki önemli derece

Kick boksa 7 yıl önce başladığını söyleyen Zehra Yılmaz, "Küçükken biraz yaramaz...

“100 leylekten 6’sı ip ya da poşet dolanması sebebiyle ölüyor”

Leyleklerin göç yollarını, ölüm nedenlerini ve dağılım alanlarını inceleyen Ege Üniversitesi (EÜ) Fen...

Sonraki haber