Anasayfa EĞİTİM Milli Eğitim Bakanı Selçuk, özeleştiri ile başladı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, özeleştiri ile başladı

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) koltuğuna oturduktan sonra ilk basın toplantısını Ankara’da düzenleyen Milli Eğitim Bakanı Selçuk, iki ay içinde üç yıllık eğitim programını açıklayacağını duyurdu. Selçuk, eğitimin hangi alanlarında değişiklik yapılacağının kısa zaman içerisinde kamuoyuna duyurulacağını, hiçbir öğrencinin sürprizle karşılaşmayacağını bildiren Selçuk, “Oyunun ortasında kural değiştirmeyeceğiz” diye konuştu. Eğitimdeki sorunların çözümüne ilişkin yol haritasını henüz paylaşmayan Selçuk, “Bizim ekibimiz hazır. Yıllardır çalıştığımız birçok arkadaşımız var. Toplumda nasıl bir talep ve heyecan olduğunu fark ediyorum. Bu beklentiyi karşılamanın riskini de biliyorum. Bu beklentiyi karşılamak bir Süpermen işi. Biz Süpermen değiliz” ifadelerini kullandı.


“Paydaşlarla paylaşacağız”

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Selçuk, AKP iktidarları döneminde eğitimle ilgili alınan kararlarda eğitim uzmanlarının görüşünün alınmadığı eleştirilerini anımsatan bir gazeteciye şu karşılığı verdi:

“Sorumluluğu tüm paydaşlarla paylaşmalıyız. Sizleri de ekibin bir parçası olarak görüyoruz. Sizin davanız, bu meseleyi yükseltmek olmalı diye bakıyorum. Sizlerle sadece heyecanımı paylaşıyorum. Herhangi bir maddi katkı gerekmeksizin sadece mevcut şartları düzeltebiliriz. Bunu çok kısa bir sürede yapabilmek mümkün. Bu tür çalışmalarımızı bir kere değil, ara ara yaparsak daha iyi olacak diye düşünüyorum. Biz bir masadaki tuzluğun yerini değiştirerek sistem değiştirdiğimizi söylemeyeceğiz, masayı yeniden inşa etmeye çalışacağız. Bunu bir bürokrat ya da bakan olarak yapmayacağız, bu ülkenin bir evladı olarak yapacağız.”

“Sistem şu anda yürüyor”

Selçuk, son 16 yılda 14 defa değişen eğitim sisteminde bir değişiklik daha yapılıp yapılmayacağı yönündeki soruları da yanıtladı. Sınav değişikliklerinin sistem değişikliği anlamına gelmediğini savunan Selçuk, “Eğitim dilinde öyle bir karmaşa var ki bir uygulamada yapılan değişikliği toplum ister istemez sistem değişikliği olarak algılıyor. Bu sistem şu anda yürüyor. Dolayısıyla biz bu gemi yürürken bir tamirat içerisinde olacağız” dedi.

Cemaat sorusu yanıtsız kaldı

Dini vakıf ve cemaatlerle MEB arasında imzalanan işbirliği anlaşmalarının sürdürülüp sürdürülmeyeceği yönündeki soruya yanıt vermeyen Selçuk, “Eğitim dışı unsurların bakanlıktan temizlenecek mi?” sorusunu da aynı şekilde yanıtsız bıraktı.

Şeffaflık vurgusu

Bakanlığı süresince dezavantajlı çocukların önceliği olacağını söyleyen Selçuk, veriye dayalı bir politika üretileceğini vurguladı. Yapay zeka konusunda çalışmalar yürütüleceğini de ifade eden Selçuk, şunları kaydetti:

“Ana konularla ilgili vizyon belgeleri hazırlıyoruz ve bunların tamamını paylaşacağız. Bu belgeler uluslararası kuruluşların ölçülebilir parametreleri üzerinden şekillenecek ama bu coğrafyadan çıkacak. Eğitim ihraç edilebilir ama ithal edilemez bir şeydir. İthal ettiğinizde bu, kopya olur. Bir başka ilkemiz şeffaf olmak. Ne kadar şeffaf olabiliriz bilmiyorum ama birbirimizden bir şey sakladığımızda çocukların çok yararına olmadığı açık.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,709AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Dalyan Kanalı ve Köyceğiz Gölü’nden 20 traktör atık çıkarıldı

Muğla'nın Ortaca ilçesindeki Dalyan Kanalı ve Köyceğiz Gölü'nden dalgıçlar tarafından 20 traktör...

Sala’nın ölümüyle ilgili İngiltere’de bir kişi gözaltına alındı

Arjantinli futbolcu Emiliano Sala'nın uçak kazasında hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak İngiltere'de bir...

Ümraniye’deki İmamoğlu mitingine AKP’lilerden saldırı girişimi

İmamoğlu'nun Ümraniye'deki seçim mitingi için toplanan yurttaşlara AKP'li bir grup saldırı girişiminde...

BM’nin ‘Kaşıkçı’ raporunda cinayete dair yeni detaylar ortaya çıktı

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard'ın Suudi...

Akşener’den Erdoğan’ın ‘yargı’ tehdidine ilişkin açıklama

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Pazar günü ya Sisi diyecekmişiz ya...

Fed, faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası Fed, piyasaların merakla beklediği faiz kararını duyurdu. Fed faizi...

Ankara Üniversitesi DTCF’de faşist saldırı

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde (DTCF) öğrencilere faşistler saldırdı.

Erdoğan: Bu milletin valisine ‘it’ diyen bir insandan siyasetçi olmaz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimlerinde...

TRT’de silah skandalı sonrası 2 memur açığa alındı

AYCAN KARADAĞGeçtiğimiz günlerde, TRT İzmir Bölge Müdürlüğü...

Mehmet Metiner, Gökçek’in Gülen’i savunduğu tweet’ini “İmamoğlu attı” diye okudu

Eski AKP'li milletvekili ve Star yazarı Mehmet Metiner, Haber Global'de katıldığı programda,...

Sonraki haber