Anasayfa GÜNCEL Milliyetçi Cephe savaşıyor

Milliyetçi Cephe savaşıyor

Sahi bir “ileri demokrasi” vardı ne oldu ona? AKP’den hiç kimse ağzına alamıyor…

Hani bedava süt dağıtıyordunuz, her öğrenciye bir el bilgisayarı verecektiniz? Kanal İstanbul ne oldu? Hani sağlık hizmetleri artık bedavaydı?

Vaatlerini sanki yapılmış gibi sattılar bezirgânlar… Şimdi tezgâh bomboş, şimdi sadece kanamalı hasta halleriyle acele kan arıyorlar, kana kana kan içiyorlar.

Önce Askeriye, sonra Cemaat ile tek kale maç oynamışlardı, atılan her gol hanelerine yazılmaktaydı, o maç 7 Haziran’da bitti, AKP şimdi inkıtaları oynuyor.

Ama seçimlere rağmen diktatörlükleri bitemedi ve düşük hükümet faşizm sopasıyla ayakta kalmaya çalışıyor. 1975’lerdeki tipik Milliyetçi Cephe saldırganlığıyla AKP ve MHP zaten koalisyonlaştılar. Koalisyon konusunda kararsızlar ama kararsız olduklarından da pek emin değiller… Kararlı oldukları tek hadise şudur ki; fırsat bu fırsat, Gezi’de oluşan özgüveni de yok etme peşindeler. Kürtlere ve herkese saldırıyorlar; Alevi topluluğunun önde gelen kişilerini kurşunlatıyorlar.

Hayat ile ölüm iç içe, toplum bir yandan maç seyrediyor bir yandan ölümleri…

PKK’nin misillemelerinin aşırılığı Kürt siyasetince de eleştiriliyor. Gezi sürecinde ve sonra seçim döneminde yakalanan kardeşlik ve dayanışma duygusu köreltiliyor. Yine cennet ile cinnet arasındaki fark tek harfle ortadan kaldırılıyor, cinnet yoluyla cennet yerine cehenneme gidişat zorlanıyor.

Oysa bir süredir hatırlattığım üzere, sistem içinde çözülebilir Kürt sorunu yerini hızla çözülmesi daha karmaşık bir Kürdistan sorununa terk ediyor. Dün Hürriyet’te Tolga Tanış’ın yazdığına göre ABD Dışişleri Sözcüsü Mark Toner, Ankara’nın PKK’ye yönelik hava saldırılarının Suriye’deki YPG güçlerini kapsamaması gerektiğini belirtirken, “Bu kuvvetlere zarar verilmemeli ya da ateş açılmamalı. Bunu Türk Hükümeti de açıkça kabul etti” demiş. Yani bir bakıma, PKK Kandil’de kalırsa Türkiye’nin hedefi olacak ama Suriye’ye geçerse saldırılardan korunacakmış. Zaten ABD önce YPG üzerinden Türkiye’yi IŞİD ile savaşa katılmaya mecbur bırakmıştı; şimdi de Türkiye bombardımanlarıyla PKK’yi Suriye’ye geçmeye zorluyor olabilirmiş, maksadı da IŞİD’e karşı cepheyi orada güçlendirmek. “Ayrıca” diyor Tanış, “Belki de Kuzey Irak Yönetimi’nin egemenliğini tehdit eden Kandil’deki fiili durumu da bu sayede sonlandırmanın iyi olabileceğini düşünüyorlar.”

Zaten son günlerde KDP ile PKK arasındaki gerginlik tırmanmaktaydı. Kürdistan bahsi olduğunda ABD elbette Öcalan yerine Barzani’yi tercih eder. Ama bu arada Barzani’ye alternatif bir Rojava da kalıcı hale gelmez mi?

Geçen hafta ABD ve CB’nin kadiri mutlak olmadığını anlatmaya çalışmıştım. Ne Ortadoğu hep ABD’nin istediği gibi olmaya, ne Türkiye CB’nin saltanatını sürmesine mahkûm.

Zor oyunu bozar, öyleyse zorlamak, direnmek şart.

•••

Basın’ın da direnmesi şart:

Basının iki temel görevi, haberleriyle kamu adına her tür iktidarı denetlemek ve gerçeğe ulaşmak için her türlü görüş ve sesin kamuya ulaşmasını sağlamaktır. Bu görevlerden biri sınırlamaya uğrarsa ülkede basın ve ifade özgürlüğü, dolayısıyla demokrasiden söz etmek imkânsız hale gelir. Bugün gazetelere, haber ajanslarına, televizyon ve internet sitelerine getirilen sansür, kısıtlama ve baskılar özgür medyanın işlevini hedef almaktadır.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,989AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

Roboski katliamında kardeşini kaybeden Encü tutuklandı

Roboski katliamında kardeşini ve yakınlarını kaybeden Veli Encü ile Kumçatı Belediyesi eski...

Fransa’da bombalı paket patladı: Yaralılar var

Fransa’nın Lyon kentinde bir bombalı paketin patlaması neticesinde biri çocuk, en az...

Trump, Ortadoğu’ya bin 500 ilave asker gönderilmesini onayladı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ortadoğu'ya yaklaşık bin 500 ilave asker gönderilmesini onayladığı...

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Reuters’a tepki

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Reuters'ta yer alan habere tepki gösterdi.

Kadın eylemciyi cinsel saldırıya maruz bırakan polisin 5 yıla kadar hapsi isteniyor

Ankara'da Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği’nin (TAYAD) tutuklu avukatların serbest...

Beylerbeyi’nde yol çöktü

Beylerbeyi Mahallesi, Beylerbeyi Çamlıca Caddesi'nde yol yağışı nedeniyle çöktü.

Hindistan’da yangın çıkan eğitim merkezinde öğrenciler camdan atladı

Hindistan’da bulunan bir eğitim merkezinde yangın çıktı. En az 18 kişinin hayatını...

Asrın Hukuk Bürosu: Vakit kaybetmeden görüşmenin içeriğini paylaşacağız

Asrın Hukuk Bürosu, müvekkilleri Abdullah Öcalan’la yapılan görüşmenin detaylarına ilişkin kısa süre...

İstanbul Anadolu Adliyesi’ne girişte el konulan eşyalar sergilendi: Samuray kılıcı ve motorlu testere de var

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı girişlerindeki aramalarda el konulan ve aralarında samuray kılıcı...

Brüksel’de iklim krizi protestosu

Belçika'nın başkenti Brüksel'de merkez tren istasyonu (Gare Central) önünde toplanan binlerce...

Sonraki haber