Mimar Sinan Konservatuvarı'nda şiddet iddiası: Okulda olan okulda kalır
22.11.2017 07:43 GÜNCEL
10’lu yaşlardaki bale öğrencileri, okulun bahçesinde bir lisans öğrencisi tarafından darp edildi. Okul yönetimi ise, “Okulda olan okulda kalır” dedi

MUSTAFA KÖMÜŞ

Mimar Sinan Üniversitesi’ne bağlı konservatuarın Orta Öğretim Bale Bölümü’nde dehşet verici bir olay yaşandığı öne sürüldü. İddiaya göre 15 Kasım günü, yaşları 10 ve 11 olan bale bölümü öğrencileri okul bahçesinde oynarken, lisans öğrencisi B.T. tarafından tokat atılarak bir odaya kapatıldı ve ardından kırbaçlanarak dövüldü.

İddiaya göre, olay sonrasında okul yönetimi şiddete uğrayan çocukları sınıfta toplayarak aileleri ile iletişime geçmelerini engellemeye çalıştı. Darp edilen öğrencilerin ilk fırsatta ailelerini aramaları üzerine veliler okula akın etti. Okula giren veliler, çocuklarını kırbaçla döven B.T.’nin hiçbir şey olmamış gibi 6. sınıf öğrencileri ile derse girmek üzere olduğunu görüp müdahale edince arbede yaşandı.

‘Güvenlik garantisi veremeyiz’
Okul yönetimi velilerin ısrarı üzerine ertesi gün bir toplantı düzenledi. Toplantıya 5. sınıf velilerinin yanı sıra, Bale Bölüm Başkanı Dilek M. Evgin, Okul Müdürü Özlem Noyan, Araştırma Görevlisi Gökçe Sönmemiş ve Müdür Yardımcısı Çiğdem Tekin katıldı. Toplantıda Bale Bölüm Başkanı Dilek M. Evgin’e ve Okul Müdürü Özlem Noyan’a “Çocuklarımız korku içinde, onların güvenliğini sağlayacak mısınız?” diye soran veliler, “Biz bunun garantisini veremeyiz” yanıtı aldıklarını belirtti.

Okul yönetiminden öğrencilere tehdit
Olayda şiddete uğradığı iddia edilen çocukların velileri BirGün’e konuştu. Çocuklarının şiddete bir kez daha uğramayacağına dair garanti verilmemesinin kabul edilemez olduğunu belirten veliler, “Güvenlik sorumuza ‘Böyle şeyler olur. Biz de küçükken böyle şeyler yaşadık’ gibi yanıtlar aldık. Okul yönetimi kendini dokunulmaz sanıyor. Sanatın disiplin işi olduğu bir gerçek ama şiddet kesinlikle kabul edilemez” dedi.

“Okula kayıt yaptırırken bir öğretmen ‘Ben olsam kesinlikle bu okula çocuk kaydettirmem’ dedi” ifadelerini kullanan veliler, şöyle devam etti:

“Adeta Nazi toplama kampı. Biz okuldan ayrıldıktan sonra okul yönetimi öğrencileri tehdit etmiş. ‘Okulda olan okulda kalır’ gibi bir ifadeler kullanmışlar. Bize söylememelerini istemişler. Okul yönetimi üst sınıflara çocukları emanet ediyor. Sonra da böyle olaylar gerçekleşiyor. Sıkıntılı olan durum bu. Okul yönetimi buna müsaade ettiği sürece bu olay devam edecek. Suç duyurusunda bulunduk, ama tehditler neticesinde bazı veliler vazgeçti. Şu an biz ve bir veli daha şikâyetçi konumda.”

‘İddiaları araştırıyoruz’
İddialar üzerine ulaştığımız okul yönetimi ise, “Okul konuyu araştırmaya devam ediyor. Şu an bilgi veremiyoruz” açıklamasında bulundu.