MMO’da yeni yönetim belli oluyor
14.01.2018 11:11 ÇALIŞMA YAŞAMI
TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şube 26. Olağan Genel Kurulu, şölen havasında gerçekleştiriliyor. Mücadeleyle geçen 2 yılın ardından bugün yapılacak seçimler sonucunda Oda’nın yeni Yönetim Kurulu belirlenecek

BirGün ANKARA

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Ankara Şube 26. Olağan Genel Kurulu, İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Toplantı Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

MMO Ankara Şube 26. Olağan Genel Kurulu’nun açılış konuşmaları, MMO Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Varlık Özerciyes, MMO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından yapıldı.

Mesleğin onurunu savunduk
15 bin 702 üyeli MMO Ankara Şube Genel Kuruluna katılan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, “TMMOB olarak geçtiğimiz iki yıllık çalışma dönemimiz, tek adam rejimine karşı mücadele etmek ve AKP’nin yıkım politikalarına karşı ülkemizi, mesleğimizi ve meslektaşlarımızı savunmakla geçti” dedi.

Koramaz, hukuki, mesleki ve toplumsal alanda bütünlüklü olarak yürütülen bu mücadelenin, hem kendi örgütlülüklerine hem de emek ve demokrasi güçlerine büyük bir umut kaynağı olduğunu belirtti.

Koramaz, “Örgütlülüğümüze ve meslektaşlarımıza yönelik tüm bu saldırılara rağmen bizler hiç boyun eğmeden, hiçbir üyemizin boynunu eğdirmeden mücadele etmeye devam ettik, bundan sonra devam edeceğiz. Bu inanç ve kararlılıkla, Türkiye’nin içinden geçtiği bu karanlık dönemde, ülkemize, mesleğimize ve değerlerimize sahip çıkmak konusunda en ufak bir tereddüt yaşamadan mücadele eden tüm arkadaşlarımızı dostlukla kucaklıyorum” diye konuştu.

Yaşanabilecek bir dünya için ısrar
MMO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar ise, TMMOB’nin geleneksel cumhuriyetçi, demokratik, laik, yurtsever, barışçı, eşitlikçi, özgürlükçü, kamu-toplum yararı eksenli çizgisini hassasiyetle koruyacak bir şekilde yola devam ettiklerini vurguladı. “Halk, kamu, ülke yararı ilkesini ana eksen olarak kabul eden; mesleki ve demokratik mücadeleyi, birini diğerinin önüne koymadan bütünlüklü bir şekilde yürüten çalışma anlayışımızın sürekliliğini sağladık” diyen Çakar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler her zaman barıştan, demokrasiden, eşitlikten, özgürlükten, bilimden, çevreden yana tutum aldık. Bu uğurdaki mücadelemizden vazgeçmedik. Koşullar ne olursa olsun, bu temel değerlerden asla vazgeçmeyeceğiz! Ülkemizde yaratılmak istenen karanlık atmosfere, OHAL uygulamalarına karşı inadına demokrasi, inadına yaşam demeye devam edeceğiz. Gelecek kuşaklara yaşanabilecek bir dünya bırakma mücadelemizde ısrarcı olacağız.”

Elimizden geleni yapıyoruz
“Bizden sonraki dönemde de MMO ailesine karşı kendimizi sorumlu hissediyoruz” diyerek söze başlayan MMO Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Varlık Özerciyes de, “Kamusal sorumluluğumuz gereği görev bildiğimiz mesleki denetim ve periyodik kontrolleri, mesleğimiz ve meslektaşlarımız için gerçekleştirdiğimiz eğitimleri, mesleğimizin itibarsızlaştırılmasına karşı meslek alanlarımızı korumak ve geliştirmek üzere yürüttüğümüz mücadeleyi, şubemiz bünyesinde, üniversitelerde, tüm hizmet alanlarımızdaki çalışmaları içeren iki yıllık dönemimizi geride bıraktık. Tüm bu çalışmaların hepsinde değerli üyelerimizin emeği var” dedi.

Şube olarak, bu zamana kadar, meslek ve meslektaş sorunlarının ülke ve toplum sorunlarından ayrılmayacağı temel ilkesiyle hareket ettiklerini belirten Özerciyes, “Ülkemizde yaşanan sorunlara, bizleri temelden etkileyen dönüşümlere sessiz kalmamız mümkün değildi. Karanlığın içinden aydınlık bir gelecek inşa etmenin mücadelesini her koşulda, kararlılıkla sürdüren Birliğime, Odama, Ankara Şube’nin Komisyon ve de Çalışma Gruplarında görev alan arkadaşlarıma, iki yıllık bu dönem boyunca aklını, yüreğini, emeğini ortay koyan şubemiz çalışanlarının her birisine, Şube Yönetim Kurulunda görev alarak çok zor bir dönemde elinden geleni yapmaya çalışan Kurul arkadaşlarıma ve de tüm meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

MMO Ankara Şube 26. Olağan Genel Kurulu’nun ardından bugün yapılacak seçimlerde yeni Yönetim Kurulu belirlenecek.