MMO: Kanama durdurulamıyor, kriz derinleşiyor
15.08.2018 15:45 EKONOMİ
TMMOB Makina Mühendisleri Odası, iktisatçı Mustafa Sönmez’in katkısıyla her ay hazırlanan, “Sanayinin Sorunları ve Analizleri” bülteninin 40’ıncısını, “Kanama durdurulamıyor, kriz derinleşiyor” başlığıyla kamuoyunun erişimine açtı

BİRGÜN / ANKARA

Makine Mühendisleri Odası’nın (MMO) TÜİK, Merkez Bankası ve çeşitli bakanlık verilerini kullanarak yaptığı analizde Türkiye’nin, ABD ile yaşanan gerilimin de etkisiyle hızla kriz konjonktürüne girdiği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı sisteminin iç ve dış ekonomik aktörlere güven vermediğini, dış sermayenin ülkeden çıkışına neden olduğunu ve bu siyasi kostümle, mevcut ekonomik yapının didiştiğine dikkat çeken raporda, şunlar kaydedildi:

“24 Haziran seçimlerinden çıkan sonuç ve tek adam rejiminin iç ve dış ekonomik aktörlere güven vermemesine ek olarak ABD ile yaşanan gerilim, kırılgan göstergeleri iyice kötüleştirdi. Türk Lirasına olan güvenin hızla erimesi, buna karşılık Merkez Bankası’nın Saray’ın etkisi ile pasif kalması ve yükselen belirsizlikler, oldukça tahripkar kur artışlarına yol açtı. Özellikle Ağustos ayındaki büyük kayıplarla doların fiyatı yılbaşından 10 Ağustos’a yüzde 70, 1 ay öncesine göre yüzde 37, son haftada yüzde 27, Kara Cuma öncesi güne göre de yüzde 12 arttı. Dövizdeki artışı kısmen dengelemek için artırılmış ama yetersiz de kalsa TL faiz oranları, reel sektörü mengeneye sıkıştırdı ve reel sektör, büyük bilanço sarsıntıları yaşadı. Döviz açığı olan firmaların kur zararları firma dengelerini alt üst ederken, bankalar kredi dönüşlerinde büyük sorunlar yaşıyorlar. Bu durum, daha da içinden çıkılmaz bir hale doğru hızla yol alırken kanamanın nasıl durdurulacağı bilinmiyor. 217 milyar dolarlık borç, döviz borçlusu şirketlerin bilançolarını bozuyor ve borç geri ödemelerini artırıyor. Sadece Şubat-10 Ağustos döneminde dolar kurunun 3.70’den 6.45 TL’ye çıkması ile, net döviz açığı olan firmaların kur yükü ya da zararı 600 milyar TL’yi bulmuş görünüyor.”

Raporun tamamına www.mmo.org.tr sitesinin, Oda Bülten Ekleri bölümünden ulaşabilirsiniz.