Mobbing davası açabilir miyim?

Merhabalar Hüseyin Bey,

Özel sektörde 3,5 yıldır elektrik şefi ( vardiya amiri ) olarak göreve başladım. Bordromda yerüstü grubu elektrik şefi 1 olarak gözüküyor. Çalışmaya başladıktan 5-6 ay sonradan elektrik şefliği görevimden hariç başka işlerde çalışma yapmam konusunda baskı yapılmaya başlandı. Ve sürekli sindirme politikası ile çeşitli hakaretlere uğratılıyorum. Aynı şey bana bağlı elektrik teknikerleri ve teknisyenleri içinde uygulanıyor. Ben kendi sorumluluk alanım dışındaki işlerde çalışma yapmak istemiyorum diyerek mobbing davası açabilir miyim? Mobbing davasında maddi ve manevi tazminat adı altında hakların olduğunu duydum. Manevi tazminat ortalama 2 bin TL alan bir işçi için tahmini ne olabilir? Ayrıca elektrik teknikeri ve teknisyen arkadaşlarda başka işlerde çalıştırılmak istediklerinde çalışmama hakları var mı? İşveren ile yazılı herhangi bir sözleşmemiz yok. Bu bizim dezavantajımız olur mu? Ve çalışırken dava açsam daha mı iyi olur bu konuda yardımlarını bekliyorum… İyi çalışmalar diliyorum…

Merhaba Sayın Okuyucumuz,

Mobbing konusu ile sizin kendi görev tanımınız dışında işlerde çalıştırılmanız farklı konular. Öncelikle sizin işe alınışınız esnasında hangi görev için işe alındığınızı kanıtlamanız gerekmektedir. Daha sonra esas göreviniz dışında görevin size yaptırılmak istenilmesi karşısında sizin itirazınız olmalı ve bu görevi kabul etmemelisiniz. Siz 3,5 yıldır bu işyerinde çalışmakta olduğunuzu ve neredeyse 3 yıldır sizin işiniz olmayan işlerin size yaptırıldığını belirtiyorsunuz. Burada siz 3 yıldır size verilen görevlerine yapıyor ve o işyerinde çalışmaya devam ediyorsanız sizin açınızdan örtülü bir kabul söz konusudur. Yapmanız gereken kendi pozisyonunuz dışında size verilen görevleri yerine getirmemek olmalıydı. Diğer taraftan Mobbing psikolojik taciz işçi bakımından kanıtlanmak koşuluyla haklı bir fesih sebebidir. Bu sebeple işten ayrılan işçi kıdem tazminatına da hak kazanır. Tüm bu konular için bir avukata danışmanız en yerinde davranış olacaktır.

İyi günler.

Bu yıl emekli olabilir miyim?

İyi günler Hüseyin Bey,

8 yıllık öğretmenim 57 yaşındayım. Öğretmenliğe başlamadan önce ücretli öğretmenlik yaptım .(1996 yılında bir sene kadar) bu durumumla ilgili hizmet birleştirmesi yaparak, bu sene emekli olabilir miyim? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba Sayın Okuyucumuz,

Farklı sosyal güvenlik kurumlarına tabi olarak geçen süreler hizmet birleştirmesi yoluyla son çalıştığınız kuruluşun Sosyal Güvenlik Kurumunda birleşir. Dolayısı ile son tabi olduğunuz sosyal güvenlik kurumunun emeklilik şartlarını yerine getirdi iseniz emekli olabilirsiniz. Bunun için ilgili kurumun web sayfasından ne zaman emekli olabileceğiniz sorgulayınız.

İyi günler,

Vergi indiriminden yararlanabilir miyim?

İyi çalışmalar Hüseyin Bey,

Ben özel sektörde ücretli bir çalışanım 3 yıldır da bir özel sağlık sigortası kuruluşundan sigortalıyım ve bu sigorta primlerimi kendim ödüyorum. Poliçe ve makbuzlarımı işverenime ibraz ettiğim takdirde vergi indirimi sağlatabilir ve bu indirimi maaşıma ilave ettirebilir miyim?

Merhaba Sayın okuyucumuz,

Özel sağlık sigortasına ödenen primler belirli ölçüde vergi indirimi sağlamaktadır. Bu da her ay aldığınız ücrete yansımaktadır. Sizin de belirttiğiniz gibi prim makbuzlarının bir nüshasını işyerinizin İnsan kaynakları bölümüne (veya muhasebe)  vermeniz bu konuda yeterli olacaktır. İyi günler.

BİZİ TAKİP EDİN

360,130BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,977TakipçiTakip Et
7,955AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL