-Reklam-
Anasayfa ARŞİV Modern zamanların yorgunları

Modern zamanların yorgunları

Metroyu kullanmak için sabah işe gidiş, akşam işten çıkış saatlerini pek tercih etmiyorlar. İnsan yoğunluğunun az olduğu zamanlar, onlar için daha uygun oluyor. Tüm yolcularla birlikte, peronda yerlerini alıyorlar. Tren gelince önceliği inen yolculara verip kapılar kapanmadan trenin içine seke seke giriyorlar. İsveç metrosunun yeni kaçak yolcuları; güvercinler. Bir süredir, Stockholm metrosunun güneye uzanan yeşil hattının üç kolundan biri; Farsta Stand güzergâhını, kullanıyorlar. Metronun bu bölümü yerüstünden devam ediyor. Hattın son durağından metroya binen güvencinler, şehir merkezine doğru giden trenlerle bir durak yolculuk edip iniyorlar. İsveç metrosunu işleten Hong Konglu MTR şirketinin yetkilileri; insanlarla birlikte seyahat eden güvercinler için “Bu kuşların Farsta Stand’da yaşadığını ve sonraki istasyonumuz Farsta’ya karınlarını doyurmak için gittiklerini düşünüyoruz. Farsta meydanında güzel kafeteryalar ve pastaneler var, güvercinlerin hedefi oralar olmalı” diyorlar. Hong Konglu şirket, güvercinlerin kaçak yaptığı bu yolculuğa göz yumacaklarını, bunun kimse için bir tehlike oluşturmadığını açıkladı.

Havada uçan kuşun metroya binmeyi öğrendiği İsveç’te, 2011 yılının ekim ayında yapılan ve yenice duyurulan bir araştırmaya göre teknolojinin İsveçliyi strese soktuğu ortaya çıktı. Çalışanların iş yerindeki en büyük stres kaynağı bilişim teknolojileri olarak saptandı. İsveç’te her dört çalışandan biri, iş hayatında kullandığı bilişim teknolojisinden dolayı kaldıramayacağı bir stres altında. Bilişim stresini özellikle şef pozisyonundakiler ve yaşları 30 ila 49 arasında olan “genç” çalışanlar hissediyor. Araştırmayı, İsveç Özel Teşebbüs Kurumu’yla ülkenin en büyük sendikası L.O. birlikte yaptırmış. Açıklanan rapora göre, çalışma hayatındaki her on kişiden üçü, örneğin e-posta yoluyla işte çok fazla enformasyon aldığını ve bilgiyi kaldıramadığını söylüyor. Bilişim teknolojilerinden sıkıntılı kişi sayısı tüm çalışan toplumu göz önüne alınacak olursa 70 bin kişiyi buluyor. Teknolojinin yarattığı stres, çalışan İsveçli için önemli bir problem ve bu son raporda böylesi bir stresin kişilerin sağlığını zorladığı söyleniyor.

Kayıtlara göre, İsveç’te, halkın yüzde 97’sinin cep telefonu var, yüzde 90’ı internet kullanıyor. 16 ila 24 yaş arası genç nüfusun yüzde 90’ı facebook gibi çeşitli sosyal medyaları aktif olarak kullanıyor. Dahası vergi sitemindeki şirketlerin yarsının uzaktan çalışanları var. Bu insanlar, hiç işe gitmeden teknolojiyi kullanıp evlerinden işlerini işe gönderiyorlar. Bazı dallarda teknoloji ve finans gibi uzaktan çalışan oranı yüzde 80’i buluyor. Telefonu cebimize sokan, internet programı yazılımlarıyla dünyayı bir birine kavuşturan İsveçlilerin yeni ortaya çıkan “İletişim teknolojileri bende stres yapıyor” itirafı, üzerinde ciddi çalışma gerektiren bir işçi-çalışan sağlığı sorunu olarak gösteriliyor. İşgücünün yaşadığı bu stres, şirketlerin efektif çalışmasını önlüyormuş.
Araştırmanın İsveç iş dünyasını sevindirecek güzel bir sonucu da var. Bilişim teknolojilerindeki yenilikleri öğrenme beceresi yaşa bağlı değilmiş. Yeniliklere ve bilişim teknolojilerindeki gelişmelere ayak uydurmak konusunda yaş kategorilerindeki farklılıklar çok az. Değişime uyum konusunda belirleyici olan ilgi, kişinin yaşı değil.

- Reklam -

SON HABERLER

Financial Times: Türkiye, yatırımcıları sinirlendiriyor

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye'de mali piyasaların dün yine ağır bir darbe...

İnsanın doğayla uyumlu olmak dışında şansı yok

Ankara Uluslararası Film Festivali’nin dikkat çeken filmlerinden olan Nebula, bugün vizyona giriyor....

DGS başvuruları başladı

Dikey Geçiş Sınavı için geri sayım başladı. 30 Haziran 2019’da yapılacak sınavın...

Ritimler politiktir

Ritimleri işitiyor musunuz? Sadece makinelerin ritmik sesini mi? Ya da oturduğunuz mekânda...

“Dünya Dans Günü” İzmir’de kutlanacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi “Dünya Dans Günü”nü  27 ve 28 Nisan tarihlerinde kentin...

Korunan kumsala Çin’den termik santral

Adana’nın Yumurtalık ilçesi Sugözü Kumsalı’na yapılmak istenen Çin yatırımı Hunutlu Termik Santralı’na...

Dolar güne artışla başladı

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından saat 09.40 itibarıyla 5,9530 seviyesinden alıcı buluyor....

Haşim Kılıç’tan AKP’ye: Ne hukuk kuralları bıraktılar ne ahlak

Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı (AYM) Haşim Kılıç, iktidar partisi AKP'ye yönelik eleştirilerde bulundu. Kılıç,...

Yeme yüzde 10 zam: Süt krizi kapıda

Yem fiyatlarına yapılan yüzde 10’luk zammın süt fiyatlarını arttıracağını bildiren CHP Tarım...

Ankara’da son 5 yılda 624 bin 57 abonenin suyu faturalarını ödeyemediği için kesildi

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi Ankara’da borcundan dolayı suyu kesilen abone...

Sonraki haber