Mola

1 yılı aşkındır Birgün’de köşe yazıyorum. Oldukça heyecanlı ve bir o kadar da meşakkatli bir iş yazı yazmak.  Hele ki ergenekon, kozmik, darbe vb ne yazarsanız bir yerinden tutturabileceğiniz bilgi değil fikir bazlı meselelere de değmiyorsanız işiniz daha da zor. Gündelik gazetelerin çoğu bu tür yazarlarla dolu.
Yazmaya başladığımdan beri bu yolu tutturmamaya çalıştım. Yeni orta sınıf, küreselleşmenin bu sınıf üzerindeki iktisadi ve sosyal etkisine önem verdim. Sadece yazıların değil hayatının ortasına da objektiviteyi koymayı hedef alan, rasyonel aklı ön plana çıkaran birisi olarak, bir tarafı seçmek şart ise ben bilginin tarafında yer aldım. Dünyayı ve Türkiye’yi anlamak için önce nesnel koşulları tespit etmek ve anlamak dünya görüşümüzü ise realitenin üzerine kurmanın gerekliliğine inandım.
Türkiye’de en önemli eksiklerden birisi bu bence. İnsanlarımızın çoğu her sabah uyandığında dünyanın değiştiğini anlamıyorlar. Fikri sabite kapılmanın onurlu bir duruş olduğuna inananlar, ya da bu değişimin bir kutuptan öteki kutupa güç verirken hayata dair neleri değiştirdiğini, dönüştüreceğini düşünmek istemiyorlar bundan kaçınıyorlar.
Şüphesiz dönüşümü anlamak da tek başına yetmiyor. Eğer bilginin yanında en az o kadar önemli olan evrensel ahlak ölçütleri eksikse savrulduğunuz yer tutarsızlık deryası oluyor. Ahlakı sadece kitaplardan okumak ya da bununla ilgili atıp tutmak da yetmiyor. Beraberinde vicdan olması gerekiyor.
İşte bu sebeplerden dolayı Birgün çok önemli bir mecra. Türkiye’de bütün zorluklara, imkansız koşullara rağmen bir avuç ahlaklı, vicdanlı ve her daim doğru bilginin peşinde koşan, dolduruşlara gelmeyen ve özde insanı savunan bir yer BirGün.
BirGün ailesinin bir ferdi olmaktan mutluyum. Birgün Türkiye için önemli. Ahlakı, vicdanı ve aklı anlatabilmek için önemli.
Okuyucular, yazarlar, muhabirler ve diğer basın emekçilerinden oluşan Birgün ailesinden bir süreliğine mola talep ediyorum. Gerek iş hayatı gerekse akademik dünyadaki mesaim nedeniyle bir süreliğine ara vermek istiyorum yazılarıma. Tüm ailemin bana anlayış göstereceğini umud ediyorum.
Yazıya ara veriyorum belki, ama her gün BirGün okumaya ve daha çok insana bu gazeteyi ulaştırmaya, anlatmaya devam. Türkiye’nin buna ihtiyacı var çünkü..
Tekrar görüşmek üzere. Gününüz, günümüz aydın olsun.

BİZİ TAKİP EDİN

360,144BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,354TakipçiTakip Et
7,985AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL