Anasayfa ARŞİV Monte Kristo Kontu

Monte Kristo Kontu

Bir mazlumun hikâyesi, Ezel dizisi. En yakın dostlarının ‘komplosuyla’ hapislere atılmış, haksızlığa uğramış, suçsuz bir adamın hikâyesi. En yakın arkadaşları ve sevgilisi Eyşan’ın onu hedef göstererek cinayetten içeri attırmasıyla başlıyor herşey. Ezel, uzun zaman hapiste yattıktan sonra, nedense adına Hayata Dönüş Operasyonu denen, hükümetin zindanları fethetmek için düzenlediği akınlar sırasında, yaşanan kargaşadan yararlanarak kavuşuyor özgürlüğüne. Kaçışın ardında hapishanede tanıştığı yaşlı ve ‘ağır abi’nin yardımı vardır aslında ve biz seyirciler bunu sonradan anlarız.
Ezel, dışarı çıktığında estetik ameliyatla yüzünü değiştiriyor ve ağır abinin söylediği adresteki serveti alıp doğruca Kıbrıs’a yol alıyor. Dışarıda olmak, özgür olmak ona yetmiyordur, yaşadığı kişisel dram onu hep takip ediyordur. Kıbrıs eski dostunun sevgilisiyle evlenip yaşadığı yerdir ve intikam için ağlarını örmeye başlar. Ezel, intikamını almak için ilk akla gelenleri yapmaz, derinden ve inceden inceye hesaplanmış bir hesap sorma planı oluşturur önce onların yakın dostu olur, devamına bakacağız artık!
BU HİKÂYE ÇOK TANIDIK
Buraya kadar her şey iyi hoş da, bu hikâye size de tanıdık gelmiyor mu?
Yakın arkadaşının onu haksız yere hapse attırması, yine o yakın arakadaşının sevgilisiyle evlenmesi, hikâyenin önemli yanının bir adaya bağlı olması, baş karakterin hapishanede yaşlı bir adamla tanışıp kaçış planları yapması… Hayır meseleye birde Napolyon döneminin siyasi atmosferini yansıtabilseler meseleyi tam anlayacağız ama senaristler bu gerçeği bizden gizliyor! Çünkü bu hikâye bizim çok iyi bildiğimiz Monte Kristo Kontu. O ada aslında Elbe Adası, o adamın adı aslında Dantès ve ona ihanet ederek evlenenler aslında Mercedes ile Fernand.
İYİ DİZİ
Tüm bu tadsızlığa rağmen Ezel sıkı ayıklanmış, sıkı elenmiş, sıkı tırtıklanmış hiç de fena olmayan uyarlama! Evet hikâye özgün değil, bir nevi roman uyarlaması, bu canım memleketimin son dönem trendi, idare edilim artık! Üstelik bu sayede mazlumun hakkını arama serüvenindeki karanlık dehlizlerin her dönem izlenebilir olduğunu görüyoruz ve şimdi bu gerçeğe bu bahaneyle, bir kere daha şahitlik ediyoruz. Keşke, sadece bildiğimiz klasik bir romanın formunundan feyz alıp yapabilselerdi daha etkili olacaktı fakat tercih etmemişler.
Yerli dizilerin her türlü klişeleşmiş reji uygulamasına rağmen, ışığın, müziğin sıradan kullanılmasına rağmen Ezel izlenebilir ve ‘iyi’ bir yapımdır diyebiliriz. ‘İyi olması’ daha çok oyunculuklardaki başarıyla öne çıkıyor, özellikle de Kenan İmirzalıoğlu’nun oyunculuğuyla.
GÖNÜLLERİN KONTU
İzlenme oranları, şimdiden bir hayli hayran kitlesinin oluşması, çoğu semtte yayın saatinde kahvehanelerin boş olması Kenan İmirzalıoğlu’nun bir medya değerinin yanında bir marka değerinin de olduğunu bir kere daha kanıtladı.
Anladık ki, memleketin bu müstesna oyuncusu, pek de özenilmemiş bir hikâyeyi bile alıp sürükleyebiliyor. Hiç kuşkusuz şu an memleketin tek büyük starı Kenan İmirzalıoğlu. Ezel, bunu bir kere daha kanıtladı. Anlaşıldı ki, o sadece Elbe Adası’nın Monte Kristo Kontu değil, gönüllerin de kontuymuş, tek başına bir orduymuş.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,416AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Eski AKP’li vekilden yeni iddia: FETÖ 2011’de AK Parti’ye 50 kişilik liste verdi, Erdoğan 3 kişiyi aldı

TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanvekili ve eski AKP Manisa Milletvekili Selçuk...

Ulamış Köy Tiyatrosu’nun belgeseli, Docademia’nın resmi seçkisinde

Seferihisar’ın Ulamış Köyü’nde Seferihisar Belediyesi bünyesinde oluşturulan Ulamış Köy Tiyatrosu kıtalar arası bir üne...

AKP’li vekil şehir hastanelerindeki vurguna isyan etti: ‘Canımı sıkan şeyler oluyor’

Kâr amacıyla işletilen şehir hastaneleri ile özel hastanelerdeki sağlık vurgunlarına AKP Giresun...

‘Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi’nin afişi yayınlandı

BluTV’nin özel yapımı olarak 6 yıl aradan sonra 25 Temmuz’da geri dönmeye...

Şimdi de savaş uçağı gündemde: Rusya’dan ‘Neden olmasın’ yanıtı

Rusya'nın sattığı S-400'ler Türkiye'ye gelmeye devam ederken şimdi de savaş uçağı satın...

MMO: Temmuz zammıyla elektrik, son bir buçuk yılında yüzde 50–98,2 oranında arttı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne bağlı Makina Mühendisleri Odası "2019 Temmuz...

Fitch’ten Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasına ilişkin değerlendirme

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden...

Afrika dışında yaşayan en eski Homo sapiens bulunmuş olabilir

Biliminsanlarına göre 1978’de Yunanistan’ın güney sahilindeki uçurum mağarasında bulunan bir kafatası, Afrika...

Bu da oldu: ‘Köprüde askerin kafasını ben kestim’ diyen şahıs ‘kinaye’ yapmış

15 Temmuz darbe girişiminde köprüde bir askerin kafasını kestiğini yazan Yusuf Tosun...

Ahmet Ümit Yapı Kredi Yayınları’na geçti

Polisiye romanın usta kalemi yazar Ahmet Ümit, Yapı Kredi Yayınları'na geçti.

Sonraki haber