Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI Mücadele eden işçiler kazandı

Mücadele eden işçiler kazandı

Kadro hakları için 3 yıl önce 53 gün direniş yapan ve bu nedenle işten atılan ÇATES işçileri nihayet kazandı. Yargıtay, kadrolu olarak işe iadelerine hükmetti

Zonguldak’ın Kilimli ilçesindeki Çatalağzı Termik Santralı’nda (ÇATES) yaklaşık 3 yıl önce kadro hakları ve zam talebiyle 53 gün süren bir direniş gerçekleştiren, bu nedenle işten atılan 138 işçiden 118’i için yerel mahkemenin verdiği ‘işe iade’ kararını Yargıtay onadı. Üstelik Yargıtay, işçilerin kadrolu olarak işe alınmalarına karar verdi. Özеllеştirmе İdаrеsi Bаşkаnlığı’ncа Arаlık 2014’tе özelleştirilerek Bеrеkеt Grubu’nа аit Elsаn Elеktrik Gеrеçlеri Sаnаyi vе Ticаrеt A.Ş.’yе dеvrеdilеn ÇATES’te çalışan 138 tаşеrоn işçisi, kadrolu işçilerle aynı işi yaptıkları için ücrеtlеrindе iyilеştirmе yаpılmаsı vе dаimi kаdrоyа gеçmе talebiyle 20 Şubat 2016’da eylem başlatmıştı. Santral önünde kurdukları çadırda 53 gün direnişlerini sürdüren işçiler, 6 gün üst üste işe gelmedikleri gerekçesiyle işten atılmıştı. İşçilerden 118’i Zonguldak İş Mahkemesi’nde işe iade davası açtı. 19 işçi emekli olduğu için dava açmazken, 1 işçi de ayrı dava açtı.

Yerel mahkeme 118 işçi hakkında ‘verilen fesih kararlarının geçersizliği ile ÇATES nezdinde işe iadelerine’ karar verdi. Ancak kararda işçilerin yine taşeron işçisi olarak işe iade edilmeleri öngörülüyordu. Kararın temyiz edilmesi üzerine devreye giren Yargıtay 22. Hukuk Dairesi de işçilerin işe iadesine hükmetti. Üstelik Yargıtay, davalı kurumun işçileri muvazaalı olarak çalıştırdığının ve taşeron işçilerinin kadrolu işçilerle aynı işi yaptığının bilirkişi raporuyla sabit olduğuna dikkat çekerek, işçilerin ‘kadrolu işçi’ statüsünde işe iade edilmeleri gerektiğini bildirdi.

‘İHTARNAME ÇEKECEĞİZ’

İşçilerin avukatı Merve Kır, Yargıtay kararının ardından ÇATES’e ihtarname çekerek işçilerin kadrolu olarak işe geri alınmasını, aksi halde kararla birlikte doğan yasal haklarını talep edeceklerini ifade etti. Kır, şöyle dedi: “Mart 2016 sonunda dava açtık. Haziranda yerel mahkeme işe iadeyi kabul etti. Kararı karşı taraf Yargıtay’a gönderdi. Yargıtay da yerel mahkemeden keşif yapılmasını istedi. Keşif raporları geldi ama yerel mahkeme bu kez işçileri taşeron olarak işe iade etti. Biz bununla ilgili Yargıtay’a itiraz ettik. Yargıtay, ÇATES’in işçileri muvazaalı olarak, yani hileli çalıştırdığına karar verdi ve işçilerin kadrolu olarak işlerine iadesine karar verdi. Şimdi ihtarname çekeceğiz. ÇATES işçileri ya kadroya alınacak ya da tazminatları ödenecek.”

İşçilerden Okan İnce ise yasal süreçte haklı olduklarının ortaya çıktığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Yasal olarak haklı olduğumuz ortaya çıktı. İnşallah işimize geri döneriz. Beklentimiz bu yönde.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,494AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Adana’da sulama kanalında bir kadına ait cansız beden bulundu

Adana'da Devlet Su İşleri'ne (DSİ) ait sulama kanalında 70 yaşlarında kimliği belirsiz...

Adana’da sahte içki operasyonları: 4 gözaltı

Adana’da düzenlenen operasyonlarda toplam 2 ton 200 litre etil alkol ve çok...

Marmara’da sıcaklıklar artıyor

Marmara Bölgesi'nde sıcaklığın 1 ila 3 derece artacağı tahmin ediliyor.Meteoroloji...

Merakla beklenen The Witcher dizisinden ilk fragman

Uzun süredir merakla beklenen The Witcher dizisinin ilk fragmanı San Diego Comic-Con’da yayınlandı.

Mis gibi hüzün rüzgârı

'Sensizlik Varmış’ isimli ilk albümüyle tanıdığımız, sonrasında ‘Tutunmadan Akıyorum’ isimli ikinci albümünü...

Anti-sinemanın bir örneği olarak Zavallı

Bir avukatın karısı komadadır. Avukat herkesin kendisine acımasından ve ilgi göstermesinden mutludur....

Adana’da 11 yaşındaki çocuk, düğün magandalarının kurşunlarıyla yaşamını yitirdi

Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde sokak düğününde çıkan kavgada, bir kişi, iddiaya göre kalabalığın...

Altın madeni için Fatsa’yı talan edecekler

Fatsa’da çevre katliamına neden olan altın madenini genişletme amacıyla bazı köy ve...

Yoksul için vergiden kaçmak imkânsız

Ekonomi ServisiAKP hükümetleri gelir ve servet üzerinden...

Kamu emekçilerinin yüzde 70’i yoksul

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, hazırladığı...

Sonraki haber