Mücevher firması konkordato ilan etti

Ekonomide yaşanan kriz ortamı bir şirketi daha iflasın eşiğine sürükledi. mücevher firması Gilan, yaşadığı nakit sıkışıklığı nedeniyle konkordato ilan etti. Firmanın üst düzey yöneticisi Osman Geylan, amaçlarının kredilerde mevcut vadeleri uzatıp nefes almak olduğunu söyledi. Şirket 3 Eylül tarihinde konkordato başvurusunda bulunup önceki gün konkordato ilan etti. İflas erteleme yerine getirilen konkordato, “borçların yeniden yapılandırılması suretiyle iflasa tabi borçluların mali durumunun düzeltilerek iflastan kurtulmasını, diğer borçluların ise mali durumunun düzeltilmesini amaçlayan, alacaklıların da belirli bir tenzilatla veya vadede alacağına kavuşmasını sağlayan ve mahkemenin tasdikiyle taraflar açısından bağlayıcı hale gelen bir anlaşma” olarak tanımlanıyor.


Turizm, dolar, kriz…

Bloomberg HT’de yer alan habere göre, şirketin beşi katılım bankası olmak üzere toplamda 12 bankaya borcu bulunuyor ve şirket bankalardan en az 1 yılı ödemesiz uzun vadeli bir plan bekliyor. Şirket, yaşadığı krizin nedenlerini ise, turizmde yaşanan gerileme, müşterilerin krizle birlikte daha ucuz mücevherlere yönelmesi, yüksek faiz nedeniyle uzub vadeli yatırımların imkânsız hale gelmesi ve girdilerin tamamına yakınının ithal olması sonrası maliyetlerin hızla artması olarak sıralıyor.

Sıraya girdiler

Yakın zamanda konkordato ilan eden diğer önemli şirketler ise şöyle: Smach Gıda, Efecan Tekstil, Nalpas Gıda, OM-AR Tekstil, Aker İnşaat, Euronet Car Rental, Dizayn Boru, Mendo İç Giyim, Makro Market, Remoil, Keskinoğlu ve Hotiç.

BİZİ TAKİP EDİN

360,046BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,729TakipçiTakip Et
7,934AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL