Anasayfa GÜNCEL Muğla Tabip Odası’ndan doktora şiddete tepki

Muğla Tabip Odası’ndan doktora şiddete tepki

Yatağan Devlet Hastanesi’nde bir doktorun, acil servis nöbeti esnasında, kendisinden asılsız rapor talep eden kişi tarafından saldırıya uğradığı bildirildi

Yatağan Devlet Hastanesi’nde bir doktorun, acil servis nöbeti esnasında, kendisinden asılsız rapor talep eden kişi tarafından saldırıya uğradığı bildirildi.

4 Mart Pazartesi günü meydana gelen olayda, hastane güvenlik görevlisinin ise kişinin saldırısına uğrayarak yaralandığı belirtildi.

Muğla Tabip Odası olayı tepki göstermek için bugün Yatağan Devlet Hastanesi acil servisi önünde bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Muğla Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Gülçin Kınay Polat, olayı şu sözlerle anlattı:

“Ne yazık ve ne üzücüdür ki yine sağlıkta şiddeti kınamak ve protesto etmek ve yine yeniden sorumluları göreve çağırmak için buradayız.  4 Mart Pazartesi günü acil servis nöbeti esnasında, sağlık hizmetini yürüten doktor kendisinden asılsız rapor talep eden kişinin talebini iyi hekimlik uygulamaları doğrultusunda reddetmiş bunun sonucunda saldırgan tarafından sözlü saldırıya uğramış ve olaya müdahale etmek isteyen hastane güvenlik görevlisi ise kişinin fiili saldırısı sonucu yaralanarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi E.A.Hastanesi Beyin Cerrahi Servisinde 2 gün yatışı yapılmıştır. Bugün burada kendilerine geçmiş olsun dileklerimizi iletmek ve dayanışmamızı büyütmek için toplandık.

Beyaz kod çağrısıyla şikâyetçi olunan saldırgan ise gözaltı muayenesi için acil servise getirildiğinde çalışanları tekrar tehdit etme cesaretini kendinde bulmuştur. Şu an ise denetimli serbestlik ile bırakılmıştır.”

Muğla Tabip Odası adına açıklamalarda bulunan Dr. Polat sözlerin şöyle sürdürdü:

“Ülke politikalarında üst seviyede egemen olan güvenlikçi anlayış, konu sağlıkta şiddete gelince birden bağışlayıcı ve vurdumduymaz hal almaktadır. Bu da sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti artıran unsurlardan biridir. Çünkü şiddeti uygulayan cezalandırılmayacağını ya da önemli bir yaptırımla karşılaşmayacağını düşünmektedir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete hoşgörü gösterilmeyeceği, şiddet suçlarının mutlaka cezalandırılacağı düşüncesinin yerleşmesi önleyicilik açısından çok önemlidir.

Biliyorsunuz yıllardır TTB sağlıkta artan şiddetin önlenmesi, nedenleri ve çözüm önerileri için mücadele vermektedir. Sağlıkta Şiddet Yasası’nın çıkarılması için günlerce basın açıklamaları ve nöbet eylemleri yaptık, görüşmelerde bulunduk. Sonuçta şiddet yasası çıkardık dediler ama ortaya bir torba yasa içinde sunulan talep edilen caydırıcı önlemleri ve yasal düzenlemeleri barındırmayan bir yasa çıkarıldı.”

Dr. Polat sözlerini şöyle tamamladı:

“Öyle ki ilimizde Datça’da bu saldırıdan sadece 2 hafta önce yine bir doktor, Dr. Çiğdem Çağdaş’ın saldırıya uğraması da saldırıların sıklığını göstermektedir. Peki, bu saldırıların görünür kılınması ve önlem alınması, faillerin ceza alması için illa ölmemiz mi gerekiyor.

Bugün sağlıkta dönüşüm politikaları sonucu kışkırtılmış sağlık talebinin karşılanmasındaki aksaklıklar sağlık çalışanları, hizmet sunucularının üzerine atılan bir dil kullanılmakta hasta ve sağlık çalışanları karşı karşıya getirilmektedir. Özellikle acil servisler bu yoğunluktan etkilenmekte ve ilaç yazdırmaktan, asılsız istirahat raporları gibi hizmet amacının dışındaki pek çok başvuruyu da gerçek acil hastalardan ayırmak zorunda kalmaktadır.

Yarın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Ülkemizde kadınlar her gün öldürülüyor erkek failler tarafından şiddete uğruyor yine erkek adaleti ile serbest bırakılıyor. 1 ay içinde saldırıya uğrayan 2 kadın hekim arkadaşımıza ayrıca geçmiş olsun diyor ve faillerin cezasız kalmamasını talep ediyoruz. 14 Mart’ın 100. yıldönümü yaklaşırken, sağlıkta şiddet ikliminin beslendiği koşulları açıklamaya, barışçıl ve huzurlu bir sağlık ortamı için gerekenleri talep etmeye, yetkiyi elinde bulunduranları sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye ve işbirliğine çağırmaya devam edeceğiz”

SON HABERLER

Fransız Ordusu 70 yıl sonra ilk kez halkla karşı karşıya

Fransa’da Sarı Yelekliler 19’uncu hafta eylemleri için yeniden sokaklara inerken, ordu hassas...

Netanyahu’da seçim telaşı

İsrail televizyonu, ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini’ tanıyan...

Halk ikinci Brexit referandumu istiyor

Milletvekilleri Brexit çıkmazından bir çıkış yolu ararken, on binlerce kişi Londra’nın merkezinde...

Çocuklardan Türkiye çöl olmasın yürüyüşü

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Marmaris Şubesi’ne...

Kül gibi her şey, dokunsan dağılacak

Kül gibi her şey. Dokunsan dağılacak, seyretsen gri. Öyle dehşet bir çelişki...

Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü yargıya taşındı: Eğitim, başka kurumlara devredilemez

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) AKP iktidarların döneminde artan ve özel sektörün eğitim...

HES’e karşı direnenler kazandı: Şehir içi HES’in ilk örneğine yargı freni

Şehir içi hidroelektrik santralların (HES) ilk örneği olan Sinop’un Ayancık ilçesindeki HES...

Konut sakinleri eşyalarının çalınmaması için nöbet tutuyor: Minibüste kalan da var borçlanarak taşınan da

MERAL DANYILDIZ İstanbul’un Kartal ilçesindeki Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesi...

Feridun Düzağaç: Dinleyicimle bağ kurmak beni çok mutlu ediyor

Feridun Düzağaç, 10. stüdyo albümü ‘10’a Doğru’yu yayımladı. 2015 yılında çıkan Başka...

Düğün salonunun asma tavanı çöktü: 2 yaralı

Erzurum'da, düğün salonunun asma tavanının çökmesiyle 2 kişi yaralandı.