Anasayfa GÜNCEL Muğla Tabip Odası’ndan doktora şiddete tepki

Muğla Tabip Odası’ndan doktora şiddete tepki

Yatağan Devlet Hastanesi’nde bir doktorun, acil servis nöbeti esnasında, kendisinden asılsız rapor talep eden kişi tarafından saldırıya uğradığı bildirildi

Yatağan Devlet Hastanesi’nde bir doktorun, acil servis nöbeti esnasında, kendisinden asılsız rapor talep eden kişi tarafından saldırıya uğradığı bildirildi.

4 Mart Pazartesi günü meydana gelen olayda, hastane güvenlik görevlisinin ise kişinin saldırısına uğrayarak yaralandığı belirtildi.

Muğla Tabip Odası olayı tepki göstermek için bugün Yatağan Devlet Hastanesi acil servisi önünde bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Muğla Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Gülçin Kınay Polat, olayı şu sözlerle anlattı:

“Ne yazık ve ne üzücüdür ki yine sağlıkta şiddeti kınamak ve protesto etmek ve yine yeniden sorumluları göreve çağırmak için buradayız.  4 Mart Pazartesi günü acil servis nöbeti esnasında, sağlık hizmetini yürüten doktor kendisinden asılsız rapor talep eden kişinin talebini iyi hekimlik uygulamaları doğrultusunda reddetmiş bunun sonucunda saldırgan tarafından sözlü saldırıya uğramış ve olaya müdahale etmek isteyen hastane güvenlik görevlisi ise kişinin fiili saldırısı sonucu yaralanarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi E.A.Hastanesi Beyin Cerrahi Servisinde 2 gün yatışı yapılmıştır. Bugün burada kendilerine geçmiş olsun dileklerimizi iletmek ve dayanışmamızı büyütmek için toplandık.

Beyaz kod çağrısıyla şikâyetçi olunan saldırgan ise gözaltı muayenesi için acil servise getirildiğinde çalışanları tekrar tehdit etme cesaretini kendinde bulmuştur. Şu an ise denetimli serbestlik ile bırakılmıştır.”

Muğla Tabip Odası adına açıklamalarda bulunan Dr. Polat sözlerin şöyle sürdürdü:

“Ülke politikalarında üst seviyede egemen olan güvenlikçi anlayış, konu sağlıkta şiddete gelince birden bağışlayıcı ve vurdumduymaz hal almaktadır. Bu da sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti artıran unsurlardan biridir. Çünkü şiddeti uygulayan cezalandırılmayacağını ya da önemli bir yaptırımla karşılaşmayacağını düşünmektedir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete hoşgörü gösterilmeyeceği, şiddet suçlarının mutlaka cezalandırılacağı düşüncesinin yerleşmesi önleyicilik açısından çok önemlidir.

Biliyorsunuz yıllardır TTB sağlıkta artan şiddetin önlenmesi, nedenleri ve çözüm önerileri için mücadele vermektedir. Sağlıkta Şiddet Yasası’nın çıkarılması için günlerce basın açıklamaları ve nöbet eylemleri yaptık, görüşmelerde bulunduk. Sonuçta şiddet yasası çıkardık dediler ama ortaya bir torba yasa içinde sunulan talep edilen caydırıcı önlemleri ve yasal düzenlemeleri barındırmayan bir yasa çıkarıldı.”

Dr. Polat sözlerini şöyle tamamladı:

“Öyle ki ilimizde Datça’da bu saldırıdan sadece 2 hafta önce yine bir doktor, Dr. Çiğdem Çağdaş’ın saldırıya uğraması da saldırıların sıklığını göstermektedir. Peki, bu saldırıların görünür kılınması ve önlem alınması, faillerin ceza alması için illa ölmemiz mi gerekiyor.

Bugün sağlıkta dönüşüm politikaları sonucu kışkırtılmış sağlık talebinin karşılanmasındaki aksaklıklar sağlık çalışanları, hizmet sunucularının üzerine atılan bir dil kullanılmakta hasta ve sağlık çalışanları karşı karşıya getirilmektedir. Özellikle acil servisler bu yoğunluktan etkilenmekte ve ilaç yazdırmaktan, asılsız istirahat raporları gibi hizmet amacının dışındaki pek çok başvuruyu da gerçek acil hastalardan ayırmak zorunda kalmaktadır.

Yarın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Ülkemizde kadınlar her gün öldürülüyor erkek failler tarafından şiddete uğruyor yine erkek adaleti ile serbest bırakılıyor. 1 ay içinde saldırıya uğrayan 2 kadın hekim arkadaşımıza ayrıca geçmiş olsun diyor ve faillerin cezasız kalmamasını talep ediyoruz.14 Mart’ın 100. yıldönümü yaklaşırken, sağlıkta şiddet ikliminin beslendiği koşulları açıklamaya, barışçıl ve huzurlu bir sağlık ortamı için gerekenleri talep etmeye, yetkiyi elinde bulunduranları sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye ve işbirliğine çağırmaya devam edeceğiz”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,942AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Geride kalanlar

Seçimler de geçti bakalım şimdi nefret tayfa ne yapacak. Son haftalarda artık yurttaşa...

G-20’ye doğru dünya ekonomisi

Küresel kapitalizm 2019’u bedbin bir ruh hali içerisinde geçiriyor. Fazla geriye gitmeye...

Şimdi başlıyor

Sandıklardan umut çıktı. İktidar, demokrasinin kırıntısı olarak elinde tuttuğu sandığı bir YSK tekmesiyle yıkmıştı....

Çarpıtılmış umut

Seçimlerin ardından sevinç içinde sokağa çıkan insanları izlerken içimde nedense tuhaf bir hüzün...

Besteci Aslıhan K

Genç bestecimiz Aslıhan Keçebaşoğlu (24) Sibelius Akademisi’ni kazandı, fakat 6 Temmuz’dan önce burs bulunabilmeli...

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

Sonraki haber