Anasayfa BİRGÜN PAZAR Muhalefet şimdi ne yapmalı?

Muhalefet şimdi ne yapmalı?

Gene bir “muhalefet şimdi ne yapmalı?” yazısı/dosyası ile karşınızdayız!

Bu kez şimdiyi belirleyen olay “24 Haziran.”

Klasik bir başlangıç şart: Özeleştiri ve hesap sorma!

Ama bu kez her zamankinden daha sert ve acımasız olmalı bu özeleştiri ve hesap sorma. Kime ve neye mal olursa olsun! Yalnızca seçim gecesi oy sayımı ve iletişim facialarının yarattığı umut ve güven yıkımı bile bunu zorunlu kılmaktadır. Geleceği doğru kurgulamak için ilk ve zorunlu adım bu olmalı.

Her bir parti, hareket ve örgüt bunun hesaplaşmasını kendi içinde ve ilişkilendiği ölçüde diğer yapılarla ilgili de yapmalı. 24 Haziran seçimleri sonrası hiçbir şey olmamış, rutin bir parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimi yaşanmış gibi davranmak olsa olsa statüko ile uyumun göstergesi olabilir.

24 Haziranın diğer seçimlerden, tarihsel kavşaklardan ayrı bir önemi olduğu tartışmasız. Bu önem bir karşı devrim niteliğindeki rejim değişikliğinin hayata geçirilmesi, geniş kesimlerin geleceğe dair umudunu yitirmesi gibi sonuçları kadar, iktidarın toplumsal muhalefete ve siyasete “müdahale” kabiliyetini olağanüstü arttırmasından da kaynaklanmaktadır. Bu müdahale kabiliyeti nedeniyledir ki iktidar yeni rejimi “olağanüstü hal devleti” olarak kuruyor.

İktidarın bu kabiliyetinin artması kadar muhalefetin müdahale kabiliyetinin gerilemesi ve müdahale maliyetinin olağanüstü artmış olması da önümüzdeki döneme damga vuracaktır. Bu müdahale edici eyleme örnek olarak tam da 24 Haziran seçimleri öncesi heba edilen boykot tartışmaları örnek verilebilir. AKP-MHP kaybettiklerini düşündükleri seçmen ve milletvekili sayısını telafi etmek için bir ittifak yasası çıkardı. Tek amacı AKP iktidarını sağlamlaştırarak sürdürmek ve rejim değişikliğini garanti etmek olan bu yasa önce tüm muhalefet tarafından “seçimin çalınması” olarak kabul edildi. Üstüne OHAL koşulları ve eşitsiz koşullar eklendiğinde çok güçlü bir meşruiyet tartışması ve Boykot tartışması açılıp iktidarın kurgusuna müdahale imkanı varken siyasi cinliklerle, “şaşırtıcı hamlelerle” iktidarın kurguladığı sahneye figüran olundu. Çıkarılan ittifak yasasının seçime ve olası yolsuzluklara etkileri bile enine boyuna hala tartışılmıyor. Madem bu seçim ve bu kadar hayati olarak kabul edilmişti o zaman gerektiğinde –tabii ki şiddeti dışlayan- bir “kopuş siyaseti” de göze alınmalıydı. Tam tersi bunu göze alamayanlar bu tartışmayı başlatmak isteyenleri tembellikle, açık ara alınacak seçimi sabote etmekle hatta delilikle suçladılar.

Bizlerin yapması gereken siyasete ve oluşan statükoya müdahale alanlarını genişletmek olmalı. Bunun ilk yolu muhalefetin siyaset alanını daraltan yerlerde tam tersi bir meydan okuma ile ortaya çıkmak gerek. Bu meydan okumanın ilk adımı da zihnimizdeki zincirlerden kurtulmak olmalı.

Seçimden önce Solfasol’da yazdığım gibi “… iddiamızı kaybetmememiz gerekir. Seçim matematiği, toplum/seçmen sosyolojisi, %30-70 dengesi gibi toplumu ve seçmen tercihlerini değişmez sabitler gibi alan ve bunun üzerine güncel politika inşaa eden sinsi sağ/liberal yaklaşım şu an karşı karşıya kaldığımız en büyük tehdit. Oysa kavramlar, tercihler, iletişim olanakları, gençlik büyük bir dönüşüm değişim içinde. Değişmiyorsa o zaman bekleyelim doğal nüfus artışlarına/azalışlarına bırakalım işi! İşte bu sinsilik gazeteleriyle, web siteleriyle, danışmanlarıyla, anketleriyle, ‘sızıntı’ politikacılarıyla bizi şuna ikna etmeye çalışıyor:

– Erdoğan’ın alternatifi ancak, Gül/Şener profilinde biri olabilir,

– AKP-MHP nin alternatifi ancak, sağın dominant olduğu koalisyon olabilir,

– ‘Pişman’ Fetullahçının alternatifi ancak, ‘light’ Fetullahçı olabilir,

– Saldırgan ve kaba siyasal İslamcının alternatifi ancak sinsi ve centilmen siyasal İslamcı olabilir vs… unutmayalım ki … Siyasetsiz seçimde önyargılar ve statüko galip çıkar.”

Önce düşünsel cesaret ve özgüvenimizi kazanıp, oluşan siyasi çıktıyı hayata geçirecek yolları araştırıp bulmalıyız. Bu ikisi arasındaki açının büyüklüğünün ve maliyetinin her zamankinden fazla olduğu bir gerçek. Ancak siyasi önderliğini ve iktidar perspektifini bekleyen Haziran İsyanı ve Adalet Yürüyüşü potansiyeli halen ülkemizin bağrında, kılcallarında var olmaya devam ediyor.

Her ne kadar buraya kadar seçim ve sandık eksenli şeyler ise de, seçmen tercihinin seçime kadar geçen sürede aktörlerin yaptıkları ya da yapmadıkları ve potansiyelleri üzerinden oluştuğunu unutmamak gerekir. En önemlisi de artık seçim, sandık ve parlamento eksenine sıkışmamış bir muhalefet anlayışına her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğu ve sonuç alıcı eylemlerin filizlenme olanağının daha fazla olduğunun farkına varmamız gereğidir.


SON HABERLER

Economist: Erdoğan saldırıları siyasi puan toplamak için kullandı

İngiltere'de yayımlanan haftalık The Economist dergisi son sayısında, AKP Genel Başkanı ve...

Rekabet Kurulu’ndan 24 yaş meyve sebze toptancısına soruşturma

Rekabet Kurulu'nca, İstanbul, Ankara ve Antalya'da yaş meyve ve sebzelerin toptan satışı...

BM: Golan Tepeleri’nin statüsünde değişiklik yok

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, Golan Tepeleri’nin statüsüyle ilgili durumun aynı...

Trump, açıklanmayan yaptırımları geri çekti

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Bugün açıklanan Kuzey Kore yaptırımlarını geri alıyorum" şeklindeki...

ABD’den İran’a yeni yaptırım

ABD yönetimi, İran'ın nükleer silahla ilgili çalışmalarında yer aldıkları ya da bunlara...

UEFA, Neymar’ı suçlu buldu

UEFA, Manchester United ile oynanan Şampiyonlar Ligi maçının ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle...

Sarı Yeleklilerin gösterilerinde güvenlik güçlerine ateş açma izni verildi

Fransa'da Sarı Yeleklilerin hafta sonu yapmayı planladığı gösteri sırasında güvenlik güçlerinin hayati...

İDO’dan Cumhur İttifakı’nın Yenikapı mitingi nedeniyle sefer iptalleri

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO) Cumhur İttifakı'nın 24 Mart Pazar günü Yenikapı'da...

Aşı reddi artışı salgın ve ölümlere neden olabilir

Türk Eczacıları Birliği (TEB), gerçek dışı bilgilerle aşıyı reddetme eğiliminin salgın ve...

Kati Piri’den Erdoğan’a yanıt: Toplumu bölerek tehlikeli bir atmosfer yaratıyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İslam düşmanlığı" ile suçladığı...