Anasayfa SİYASET Muhalefete AKP ambargosu

Muhalefete AKP ambargosu

SEBAHAT KARAKOYUN [email protected] @ssenyaprak

AKP’nin ‘tek adam’ rejimi için hazırlanan anayasa değişikliği sürecinde sık sık kullandığı “Güçlü Meclis, Yeni Türkiye” sloganının aksine iyice etkisizleştirilen TBMM’de yeni dönem teamülleri ters yüz eden uygulamalarla başladı. Muhalefete mensup milletvekillerinin yasa teklifleri prosedür gereği bile işleme konulmazken, Saray’ın görevlendirdiği AKP’li vekillerin önerileri hızla gündeme alınarak Meclis’ten geçiriliyor.


Etkisizleştirilen Meclis’te yeni dönemde muhalefete uygulanan ambargo tepkilere neden oluyor.24 Haziran seçimlerinin ardından 8 Temmuz’da yemin ederek göreve başlayan milletvekillerinin soru önergeleri ve yasa önerilerinin işleme konulması konusunda ‘ayrımcı’ bir tavır izlenmesi dikkati çekiyor.

279 tekliften biri bile işleme alınmadı
Anayasa değişikliğiyle artık bakanların doğrudan tasarı sunması mümkün olmadığından iktidarın istediği düzenlemeler AKP’li milletvekillerinin verdiği yasa teklifleriyle gündeme getirilerek hızla yasalaştırılıyor. Ancak muhalefete mensup milletvekillerinin verdiği teklifler gerekli prosedür uygulanarak ilgili komisyonlara dahi sevk edilmiyor.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, BirGün’e yaptığı açıklamada bugüne kadar CHP milletvekillerinin verdiği 279 kanun teklifinden bir tanesinin bile işleme konularak komisyonlara gönderilmediğine dikkati çekti.

‘Sadece Reis’in adamları teklif verir’
Yalnızca muhalefete değil, küçük bir grup dışında AKP milletvekillerine yönelik de bir ambargo uygulandığını belirten Özel, şunları söyledi:

“Meclis’ten şimdiye kadar geçirilen yasa önerilerinin imza sahiplerine bakıldığında görünen o ki AKP milletvekillerine de ‘teklifleri yalnızca Reis’in adamları verir’ mesajı veriliyor. Saray’dan torpilli isimlerin verdiği öneriler jet hızıyla Meclis’ten geçiriliyor. Örneğin Trafik Kanunu ile ilgili AKP milletvekillerinin verdiği yasa teklifi aynı gün komisyona havale edilirken, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili ilki 17 Ağustos’ta olmak üzere beş milletvekilimizin verdiği yasa tekliflerinden hiçbiri komisyona havale edilmedi. İYİ Parti, MHP ve HDP’lilerin aynı konudaki teklifleri de gönderilmedi. Meclis Başkanı, iktidarı elinde bulunduran partinin milletvekillerinden gelenlere geçiş önceliği verirken, muhalefet partilerine bir ön kesme, engel olma tavrı içinde.”

Özel, AKP’de işlerin çok dar bir kadroyla yürütüldüğünü, grup yöneticilerini de kapsayan 20-25 kişilik bir grubun adeta ‘askeri nizam’ içinde hareket ettiğini savundu.

Meşruiyet tartışması sona ermez
Özel, şöyle devam etti; “Genel olarak parlamento işlevsizleştirilir, milletvekili önemsizleştirilirken bir yandan da kendi milletvekillerine sürekli ayar verip, had bildiriyorlar. Sadece Saray’ın zabitleri devrede. Yasa teklifini verenler de, yoklama istendiğinde hızla el kaldıranlar da, ne zaman içeri girileceğini, ne zaman dışarı çıkılacağını tayin edenler de bunlar. Böyle bir yasama faaliyeti olduğu sürece meşruiyet tartışması sona ermez.”


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,927AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İtalyan mafya lideri Morabito, Uruguay’da hapisten kaçtı

İtalyan mafya lideri Rocco Morabito, ülkesine iade edilmek üzereyken, Uruguay'a tutulduğu hapishaneden...

Nurettin Canikli’den Şaban Vatan hakkında suç duyurusu

Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde ölen ve ölümü aydınlatılmayan Rabia Naz'ın...

Çipras’tan Erdoğan’a yanıt: Uluslararası hukuk ve AB adına konuşuyorum

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Erdoğan'ın 'Kendine göre bir şeyler söyleyip duruyor' sözlerine...

Arzu Çerkezoğlu: Halkın iradesine saygı göstermeyenler kaybetti

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 23 Haziran seçimlerine ilişkin yazılı açıklama yayımlayarak...

Diyarbakır’da silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı

Diyarbakır'da, borç- alacak nedeniyle husumetli iki grup arasında, iş merkezinde silahlı kavga çıktı....

Denizli’de ahır yangını: Çok sayıda hayvan yaşamını yitirdi

Denizli'nin Pamukkale ilçesindeki ahırda çıkan yangında, 1 inek, 1 buzağı, 1 keçi, 4...

AKP Sözcüsü Çelik: İmamoğlu’nu tebrik ederiz

AKP Sözcüsü Ömer Çelik MYK sonrası açıklamalarda bulundu. Çelik, "Son seçimlerde sonuç...

Boğaziçi Köprüsü’nde intihar

Kimliği belirlenemeyen bir kişi, Boğaziçi Köprüsü'nden denize atlayarak yaşamına son verdi. Yapılan...

İktidar yenilginin faturasını Kaftancıoğlu’na kesmek istiyor

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, 6 yıl önce yaptığı bazı...

Türkiye en fazla haber okuyan üçüncü ülke

En fazla haber takip eden ülkeler belirlendi. Buna göre en fazla haber...

Sonraki haber