Anasayfa GÜNCEL Muhalefetin ucuz dindarlık gösterileri ve aydınlanma!

Muhalefetin ucuz dindarlık gösterileri ve aydınlanma!

Ekranlarda ahkâm kesen yobazların fütursuzluğu gülünç değil, kabak tadı verdi artık. Bir meczup çıkıyor ve Shakespeare hakkında abuk sabuk tezler öne sürüyor, milyonlarca insan bu adama inanıyor, memleketin sultan sofrasına âlim diye davet ediliyor bu kişi! Utanmamız gerekirken iyice arsızlaştık, gülüyoruz ağlanacak halimize! Bataklığın içinde debelenip duruyoruz. Peki, tek suçlu AKP mi?

Din tacirliğini en iyi yapan partinin AKP olması doğal. Gayet ustaca bir gün önce söylediğini, ertesi gün yalanlama becerisine sahip Ak kadrolara sahipler. Tepeden tırnağa bir çıkar örgütlenmedir AKP. Baş ticari unsur da din, Allah, kitap! Her hukuksuzluğu, ahlaksızlığı, yalancılığı örtüyor bu üç kavram. İnsanlar karşılarında sorgulayamayacakları kutsal kavramları görünce siniyor, susuyor!

Ramazan boyunca CHP belediyelerinin gülünç iftar gösterilerine tanıklık ettik. Upuzun sofralar kurup, hiç inandırıcı olmayan biçimde dindar görüntüsü vermeye çalışmaları acıklıydı CHP’lilerin. Bu yapılanın adı da basbayağı din tacirliği, din siyasetidir. Laiklik ilkesi açıktan çiğnenmiştir. Kimse söylemiyor mu bu belediye başkalarına; “siz ne yaparsanız yapın, ne kadar popülist olursanız olun, din tüccarlığında AKP ile yarışamazsınız” diye!


CHP Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan doğruyu yaptı. Sosyal medyadan gelen bir soruya verdiği yanıtta; ramazan ayında özel olarak iftar çadırları kurmayacağını, söyledi. Belediyenin yılın her günü, her dinden, inançtan, yoksul insanlara bu hizmeti vermek zorunda olduğunu, ekledi. Aşevleri kurmanın, belediyenin temel görevi olduğuna işaret etti. Haklıydı başkan. AKP’nin izinden gitmenin sonu yok olmaktır, ölümdür.

Belediyelerin tüm ibadethaneleri temiz, bakımlı tutması zorunludur. Sorgulamaksızın tüm inanç gruplarına hizmet götürmesi doğrudur. Ama görev bu kadardır. Dindarlık gösterisi yapmak, tek inanç, tek din vurgusu içinde debelenmek yanlıştır. Kılıçdaroğlu baştan beri bu yanlışın içinde! Eğer bu gösteriler işe yarasaydı; kutlu doğum haftasında ağdalı konuşma yapan Deniz Baykal kasetle gönderilmezdi.

CHP; cumhuriyeti, laikliği savunmaktan vazgeçtiğinden beri uçurumdan aşağı yuvarlanıyor. Üstelik halk CHP yöneticilerinin bu gösterilerine hiç ama hiç inanmıyor. Vekillerin, il/ilçe başkanlarının, belediye başkanlarının ve Kılıçdaroğlu’nun yaşam biçimini, inanç durumlarını toplum biliyor. Onların bu gösterilerde bulunmasına anlam veremiyor insanlar. “Ya göründüğün gibi ol, ya olduğun gibi görün” demiş Mevlana. İnançlara saygılı olmak başka, inanç sahibi olmak başka, topluma din gösterisi yaparak seçmen elde etmeye çalışmak başka. Gerçekleri görelim artık.

HDP çok zamandır vazgeçti zaten laiklikten. Şeriatçı vekilleriyle gururlanıyor mu acaba seçmenleri? En son sosyalist Figen Yüksekdağ İHH’yi kahraman ilan etti. Bu nedir artık? Yazık değil mi milyonlarca insana? Yaşam biçimi tehdit altında olan çevrelere, kadınlara, farklı inançta olan insanlara? Neden AKP’nin kuyruğuna takılıyorsunuz? Bir düşünün, RTE’nin İsrail’le yaptığı anlaşmayı muhalefet partilerinden biri imzalamış olaydı neler gelirdi başına? Ya da Rusya’dan özür dileseydi muhalefet partileri neler söylerdi RTE?

AKP açıktan Kürt-İslam hareketine destek veriyor. Bayramda HDP yok, Hüda-Par var. Nasıl anlamaz HDP; kadroları eğer cumhuriyet, laiklik olmazsa kendilerinin de yok olacağını? Demirtaş alabildiğine din söylemiyle oy aradı seçimlerde. Sonuç? AKP Kürt halkını düşman ilan etti ve toplumu bölmeyi başardı, saflarını sıklaştırdı, şimdi Suriyelileri de vatandaş yaparak başkan olacak RTE. Alevilere, Zerdüştlere, Ateistlere, Ermenilere ağız dolusu hakaret eden kim? Soruyorum HDP ve CHP yönetimine: Kim savunacak bu insanların hakkını?

Bu ramazan ayında içkili yerler basıldı, insanlar dövüldü çıt çıkmadı kimseden. Bu düzene demokrasi denir mi, soruyorum size? Elbet rakı içmek özgürlük göstergesi değildir ama içememek tutsaklıktır. Ülkenin çok yerinde gündüz yemek yiyecek tek lokanta bulamadı insanlar. Bu kişiler sizin seçmeniniz değil mi? Haklarını kim koruyacak? Her konuda AKP gibi davranarak nasıl seçim kazanacaksınız? Kaldı ki, sayenizde bu ülkede bir seçim daha olup olmayacağı da meçhul!

Esasen işiniz gayet kolay; ya aydınlanmacı olacaksınız ya da…

SON HABERLER

Yozgat’ta preslenmiş varil içerisinde cansız beden bulundu

Yozgat'ta preslenmiş varil içerisinde erkek cesedi bulundu. Kent...

Avustralya’da kıyıya 1,8 metrelik güneş balığı vurdu

Avustralya'nın güneyinde, kıyıya vurmuş güneş balığı fotoğrafı internette viral oldu.

‘Brexit iptal edilsin’ dilekçesine 1 milyondan fazla imza

İngiliz hükümetine Brexit’i iptal çağrısı yapan dilekçedeki imza sayısı 1 milyonu geçerken,...

Facebook: Yapay zekâmız Yeni Zelanda saldırısının canlı yayınını yakalayamadı

Facebook'tan yapılan yazılı açıklamada, Christchurch kentinde 50 kişinin yaşamını kaybettiği saldırı anlarının...

ABD Genelkurmay Başkanı’ndan ‘S-400’ çıkışı: Zor bir mesele

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, ABD ve Türkiye arasında tartışma yaratan Rusya'dan...

‘Cansız beden buldum’ ihbarı yapan kişi cinayet zanlısı çıktı

Konya'da, arkadaşını evinin bahçesinde cansız beden bulduğu ihbarını yapan kişi, cinayet zanlısı...

Erdoğan: İstismar siyasetinin başını kim çekiyor? CHP

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Kütahya mitinginde konuştu. Erdoğan, ülkede...

20 bin sözleşmeli öğretmenin branş dağılımı açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2019'da yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin...

102 kişi AKP’li belediyeden şikâyetçi oldu: Mahallede asbest var

İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki Kirazlıtepe Mahallesi halkı, kentsel dönüşüm nedeniyle mağduriyet yaşamaya devam...

‘Yavuz Bingöl polislerden koro kurdu, türkü albümü hazırlıyor’

Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu, Yavuz Bingöl'ün, 'polislerden oluşan bir koro kurduğunu ve...