Muhalifler kurultay için baskıyı artırıyor

Olağanüstü kurultay talepleri CHP Genel Merkezi tarafından geri çevrilen parti içi muhalefet, önceki gün Ankara’da yaptıkları toplantının ardından bir bildiri yayımladı.


Oybirliği ile karar aldıklarını duyuran muhalifler, “Sayın Genel Başkanı’mız Kemal Kılıçdaroğlu, olağanüstü kurultay çağrısıyla açığa çıkan bu sayısal ve siyasal iradenin demokratik ve meşru talebini çok geç olmadan yerine getirmelidir. Olağanüstü kurultay bir an evvel toplanmalıdır” çağrısı yaptı. Muhalifler, olağanüstü kurultay çağrısının yapılmaması halinde tüzük kurultayı için harekete geçeceklerini de açıkladı.

‘Krizde sorumluluk yeniden CHP’de’
Yaşanan ekonomik krize değinilen bildiride, “Halkımız fakirleşmekte, ülkemiz felakete sürüklenmektedir. Ortaya çıkan ağır kriz koşulları, siyasi partilerde değişimi zorunlu kılmaktadır. Sorumluluk yeniden Türkiye’nin kurucu partisi CHP’dedir. CHP Türkiye’de yeniden İktidar alternatifi olmak zorundadır. CHP değişmeli, yeniden halkımıza umut olmalı ve iktidar yürüyüşüne başlamalıdır” denildi.

‘Sayısal yeterlik sağlandı’
24 Haziran seçimleri sonrasında ortaya çıkan ekonomik ve siyasal tablo karşısında yurttaşların, seçmenlerin ve üyelerin talebinin ‘değişim ve umut’ olduğunu vurgulayan muhalifler, şu ifadeleri kullandı; “Olağanüstü kurultayın yapılması için sayısal yeterlilik sağlanmış, siyasal irade ortaya konulmuştur. Bununla birlikte asıl tartışmanın sayısal yeterlilik olmadığı, siyasal ve politik olarak alınan tutumun ve iradenin asıl tartışma konusu olarak ele alınması gerektiği vurgulanmıştır.”

‘Kurultay zorunlu ve ertelenemez’
CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na seslenen parti içi muhalefet, şu çağrıyı yaptı; “Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik, siyasal koşullar ve yakın zamanda gerçekleşecek yerel seçimler nedeniyle ve partimizde tartışılan yapısal sorunlar karşısında yükselen değişim ve umut talebiyle olağanüstü kurultayın toplanması zorunlu ve ertelenemez hale gelmiştir. Sayın Genel Başkanı’mız, olağanüstü kurultay çağrısıyla açığa çıkan bu sayısal ve siyasal iradenin demokratik ve meşru talebini çok geç olmadan yerine getirmelidir. Olağanüstü kurultay bir an evvel toplanmalıdır.”

Partiyi yargıda tartıştırmayacaklarına dair verdikleri sözün arkasında duracaklarını da duyuran muhalif kanat, “Sözümüzün sonuna kadar arkasında duracağız. Olağanüstü kurultay çağrısının yapılmaması halinde tüzüğümüzün verdiği tüm demokratik hakları, tüzük kurultayı da dahil olmak üzere kullanacağız” dedi.


BİZİ TAKİP EDİN

359,110BeğenilerBeğen
54,881TakipçiTakip Et
1,081,671TakipçiTakip Et
7,476AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL