Anasayfa ARŞİV “Muhteşem” Malta yenilgisi

“Muhteşem” Malta yenilgisi


            Malta’nın en önemli günlerinden biri 8 Eylül’de kutlanan Özgürlük Bayramı’dır. Malta kuşatmasının sona erdiği gündür 8 Eylül.  Bir başka deyişle, üç kıtaya hükmeden şanlı ecdadın Malta’da yenildiği tarihtir. Sayıları on bini bulmayan askeriyle Malta, Osmanlı’ya kafa tutmuştur.  Kanlı bir kuşatma ve kanlı savaşlardan sonra şanlı ecdadı tası tarağı toplayıp adayı terk etmiştir.
            Malta Osmanlı’yı yenmekle, tüm Avrupa’ya Muhteşem Süleyman’ın “yenilir” olduğunu göstermiştir. Bu, basit bir deniz yenilgisi değildir.
            Osmanlı’nın “korsan” kaptanlar dönemi hariç denizde yenilgisi, zaferlerinden fazladır. İnanmayan Katip Çelebi’nin “Tuhfetül’l-Kibar Fi Esfari’l- Bihar” (Deniz Savaşları Hakkında Büyüklere Armağan, Kabalcı Y.) 
            Konumuz şimdilik Katip Çelebi değil. Malta’nın bayramı ile de çok ilgili değiliz. “Muhteşem Yüzyıl” tartışmasına bir ucundan katılmak derdindeyiz. Mesleki merakla başlangıçta dizinin birkaç bölümünü izlemiştim. Hatta, eleştirel bir yazıyı da bu sütunlarda paylaşmıştım. 
            Başbakanın başlattığı tartışma, sıfır tarih bilinci kıvamında. Sıfır akılcı bakışı içeriyor aynı zamanda. Akılcı ve eleştirel bir yaklaşım hak getire. Kılıçla övünmekten öte şeyler gerek tarih konu olunca.
            Malta, şanlı ecdad meselesinde “yüz akı” bir örnek değil. Ama, Muhteşem Yüzyıl dizisi içinde yer olacak bir öyküden ya da bölümden öte, başlı başına dizi olabilecek bir kuşatma ve savaş öyküsüdür.
            Dramatik gerilim, ilginç rastlantılar, kişisel öykü ve hesaplar üst düzeydedir. Örneğin, kuşatmanın efsanevi komutanı, şövalyelerin “Büyük Ustası” Sir  La Valette ile Kanuni arasında tarihi bir hesaplaşma vardır (Malta Kuşatması, Osman Önder, Timaş Y.) Jean Parisat De La Valette, daha yirmili yaşlarında, Kanuni’nin Rodos Kuşatması sırasında Osmanlı’ya karşı savaşmıştır. O tarihte, yani 1522’de “Saint John” Şövalyeleri Rodos’u Kanuni’ye “kaptırınca” uzun süre kalacakları Malta’yı üst edinmişlerdi. Genç La Valette aradan geçen süre içinde tutsak düştü. Osmanlı gemilerinde forsalık yaptı. Fidye ile kurtuldu. Malta’nın kuşatılmasından epey önce “Büyük Usta” derecesine ulaştı. Yani şövalyelerin en üstü oldu.
            1565 yılında Osmanlı Donanması Malta’ya son seferine çıkmıştır. O sırada La Valette yetmişine yaklaşmıştı. Kanuni ise yetmişini devirmişti! Kırk üç yıl sonra yeniden karşı karşıyaydılar. Öykü böylesi bir çatışkı içeriyor.
            19 Mayıs’ta 40.000 kişilik Osmanlı ordusu Malta’daydı. Malta’da
şövalye ve asker sayısı 6.500 idi. Halktan kişilerin katılımı ile sayı ancak dokuz bine çıkabilmişti. Osmanlı ordusu, 8 Eylül’de Malta’dan çekilmek zorunda kalır. Yirmi bin Osmanlı askeri bu macerada öldükleriyle kaldılar! Osmanlı’nın denizlerdeki “tetikcisi” olan Turgut Reis de savaşta aldığı yara nedeniyle ölmüştür. Yenilmez Osmanlı miti de Akdeniz’in sularına gömülmüştür. Ki arkasından da İnebahtı yenilgisi gelir.
            Malta yenilgisi, yönetimde olanların yanlış kararlarının, cahilliklerin, kıskanç çekişmelerin örneklerinden biridir. Tarih, zaferlerden ibaret de değildir. Bunu böyle sanan cahiller son tahlilde hep yenilmiştir!

Haftanın dizesi; “tenhaya çekilen ruhları sessizlik besler” (Asuman Susam, Dil Mağarası, Everest Y.)

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,476AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Memleketimden manzaralar

Nazım Hikmet’in sergilediği gibi manzarası, hikayesi zengin bir memlekette yaşıyoruz… Manzaraların bir...

Ucuz emek kullanan pahalı okullar

Ücret karşılığı ders veren ilk kişi olan Antik Yunan filozofu Protagoras, bir...

Felaket ve uygunsuz birleşmeler

Geçen hafta, felaketimsi bir ortamda dolaysız olana dokunmaktan, bedenlerin kıvrımlarını birlikte açıp...

GSF ve eğitim hakkı

Üniversiteler farklı fikirlerin tartışıldığı, bilimsel düşünce ve bilginin üretildiği; bunun için de...

Yeni işveren işsizlik fonu

TÜİK tarafında açıklana Nisan ayı verilerine göre işsizlik oranı %13, işsiz sayısı...

Bütçe hakkı ve S-400

Eğer kurulu düzen, ezilenlerden, eşitlik, özgürlük ve demokrasiden yana değiştirilmek isteniyorsa muhalefet...

‘Düzce’de mahsur kalanların hepsi getirildi’

İçişleri Bakanı Soylu, Düzce'deki su baskını ve toprak kaymasıyla ilgili 4'ü çocuk...

MHP’den Davutoğlu’nun sözlerine yanıt

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun MHP hakkında...

Akar’dan F-35 açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Türkiye’nin F-35 programına katılımını askıya alma...

11. Kalkınma Planı TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Sonraki haber