Mustafa Destici'den bir referandum açıklaması daha
20.03.2017 17:11 SİYASET
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici referandumda "evet" diyeceğini açıkladıktan sonra bir açıklama daha yaptı.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici referandumda "evet" diyeceğini açıkladıktan sonra bir açıklama daha yaptı. Destici, "Öncelikle 'hayır' diyenin de 'evet' diyenin de hepimizin saygı göstermesi gerekir" dedi. BBP'de "hayır" oyu vereceklerin çoğunluk olduğu ortaya çıkmıştı.

"Sandık sonucuna hepimizin razı almasının ötesinde alıp başımızın üstüne koyması lazım" diyen Destici, şunları söyledi:

"Öncelikle 'hayır' diyenin de 'evet' diyenin de hepimizin saygı göstermesi gerekir. Neticede demokratik bir ortamda herkesin sandığa gitmesi ve oyunu kullanması lazım. Bunu milletimize ve seçmenimize ısrarla tavsiye ediyorum. Çünkü onların kullanacakları oy, Türkiye'nin yönetim şeklini belirleyecek. Ya bu mevcut darbe anayasası ve yasalarıyla bir enkaza dönüşmüş bir sistemle devam edeceğiz. Ya da Türkiye yepyeni, kendisini ileriye taşıyacak bir sisteme kavuşacak. Bunun kararını da millet verecek."

CHP'ye vesayet suçlaması

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan ise, partisinin İzmir İl Başkanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında referandum sürecinde alınan 'evet' kararının arkasında durduklarını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'mizin darbe anayasası ile oluşturulmuş mevcut sistemden kurtarılarak tam demokratik yeni bir sistem değişikliğine ihtiyaç duyduğu da muhakkaktır. Bizim için devletimizin üniter yapısının muhafazasında şu beş kriter azami derece önem taşıyor: Türk kimliği ve Türkçemiz, kuvvetler ayrılığı prensibi, temel haklar ve inanç hürriyeti, darbe hukukunun ve vesayetinin ortadan kaldırılması. Partimiz bu şartlar altında milli iradenin bir parçası olarak hükümet sistemi değişikliğinin dışında kalmamanın daha doğru olacağı kanaatine varmıştır. Yıllardır bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Yıllardır demokratik bir anayasa hazırlanması talebimiz oldu. Bu anayasa değişikliği kararını seçilmiş milletvekilleri verdi. Bugüne dek hep darbelerin ve dayatmaların sonucu anayasa değişikliği yapıldı. Biz diğer siyasi partilerin blok oluşturduğu mevcut sistemin kurucusu ve koruyucusu olanlarla beraber olmadık. CHP bu sistemin koruyucu olarak görüyor. Bugüne kadar o vesayetten nemalanmışlar, bunu bırakmak istemiyor. Onlarla aynı kefede olmak istemiyoruz. Çünkü biz inandığımız yolda yürürüz."