Anasayfa GÜNCEL Mustafa Kemal Atatürk, 79. ölüm yıl dönümünde tüm yurtta anılıyor

Mustafa Kemal Atatürk, 79. ölüm yıl dönümünde tüm yurtta anılıyor

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. yılında tüm yurtta anılıyor.

İZMİR

İzmir’de Atatürk’ü anma törenleri, Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı. İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Törende AKP’li ve CHP’li milletvekillerinin yanı sıra siyasi partilerin temsilcileri, üniversitelerin rektörleri, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, askeri erkan ile öğrenciler de hazır bulundu. Atatürk’ün yaşamını yitirdiği saat 09.05’te bayraklar, yarıya indirilirken, 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Aynı anda sirenler ve araç kornaları çalındı. Araçlarından inen sürücüler ve iş yerlerinin balkonuna çıkan çalışanlar da saygı duruşunda bulundu. Bu sırada, tören alanındaki ve belediye otobüsündeki bazı kişilerin duygulanıp, gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü. Öte yandan törendeki güvenlik önlemleri de dikkat çekti. Yüksek binaların çatılarına keskin nişancılar yerleştirildi. Meydandaki tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sona erdi. Törenden sonra eski model, üstü açık, klasik bir otomobil, üzerindeki hoparlörden çalan marşlar eşliğinde İzmir sokaklarında dolaştı.

mustafa-kemal-ataturk-79-olum-yil-donumunde-tum-yurtta-aniliyor-381552-1.

TOKAT

Tokat’ta, 10 Kasım Atatürk’ü anma programı kapsamında, Atatürk Anıtı’na çelenk konularak saygı duruşunda bulunuldu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 79’uncu yıldönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda anma programı düzenlendi. Programa, Tokat Valisi Ömer Toraman, 48’inci Piyade Alay Komutanı Albay Aykut Biçeroğlu, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, siyasi parti il başkanları, kurum amirleri, askerler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Törende anıta sırasıyla Tokat Valiliği, Tokat Garnizon Komutanlığı ve Tokat Belediyesi çelenkleri sunuldu. Ardından saat 09.05’te, çalan siren ile birlikte kent sokaklarında hayat durdu, saygı duruşunda bulunuldu. Tören alanında temizlik yapan Tokat Belediyesi çalışanları da siren sesi ile işlerini bırakarak saygı duruşuna geçti.

mustafa-kemal-ataturk-79-olum-yil-donumunde-tum-yurtta-aniliyor-381556-1.

SAMSUN

Samsun’da ’10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’ nedeniyle ilk tören merkez İlkadım İlçesi’nde Atatürk Anıtı önünde düzenlendi. Vali Osman Kaymak, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, anıta çelenk sundu. Saat, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını kaybettiği an olan 09.05’i gösterdiğinde sirenler çaldı ve 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Anıt önündeki Türk bayrağı yarıya kadar çekildi. 4 izci, anıt önünde saygı nöbeti tuttu.

mustafa-kemal-ataturk-79-olum-yil-donumunde-tum-yurtta-aniliyor-381557-1.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’deki 10 Kasım töreni Vilayet Meydanı’nda yapıldı. Törene, Vali Özdemir Çakacak, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Yılmaz Büyükerşen, AKP Genel Başkan Yardımcısı Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel ile çok sayıda kişi katıldı.

Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtı’na bırakılmasının ardından, siren sesi ile birlikte 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, ardından askeri bando eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Atatürk’ün kendi sesinden 10’uncu Yıl Nutku’nun yayını yapıldı. Nutuk okunurken bazı kadınlar gözyaşlarına hakim olmadı.

mustafa-kemal-ataturk-79-olum-yil-donumunde-tum-yurtta-aniliyor-381558-1.

BOLU

Anıtpark’taki törene Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu 2’nci Komando Tugay Komutan Vekili Albay Abdülkadir Kavuncu, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, Bolu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hakim Seyfi Han ve İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan da katıldı. Törende Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Ardından saatler 09.05’i gösterdiğinde, sirenlerin çalınmasıyla saygı duruşunda bulunuldu. Siren sesiyle kent merkezinde hayat durdu. Tören alanının çevresinde yürüyenler ve araçlarından inen sürücüler, 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

mustafa-kemal-ataturk-79-olum-yil-donumunde-tum-yurtta-aniliyor-381559-1.

GAZİANTEP

15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndaki tören; Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, 5’inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ardından saat 09.05’te sirenler çalarken, hayat durdu. Trafikte hareket halinde olan sürücüler, araçlarından inerek saygı duruşunda bulundu. Tören alanı yakınındaki araçlar ise çaldıkları klaksonlarla Atatürk’e saygılarını iletti.

mustafa-kemal-ataturk-79-olum-yil-donumunde-tum-yurtta-aniliyor-381569-1.

KONYA

Atatürk’ün ölümünün 79’uncu yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma törenleri, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Törene, Konya Valisi Yakup Canbolat, 3’üncü Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fidan Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Tahir Akyürek, askerler, diğer protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Çelenk sunumunun ardından, İstiklal Marşı okundu ve saygı duruşunda bulunuldu. Atatürk Anıtı’ndaki törenden sonra Devlet Tiyatrosu’nda düzenlenen törene geçildi. Burada, Meram Mehmet Münevver Kurban Anadolu Lisesi öğrenci tarafından Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ve Kurtuluş Savaşı’nı anlatan oratoryo sunuldu.

mustafa-kemal-ataturk-79-olum-yil-donumunde-tum-yurtta-aniliyor-381560-1.

BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ

Saatler 09.05’i gösterdiğinde sirenlerin çalmasıyla başlayan 2 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okumasıyla süren tören, Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce’nin anıta çelenk bırakması ve saygı duruşu ile sona erdi. Koroner Bypass ameliyatı olan Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ın da istirahatli olmasına rağmen yer aldığı törende Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslı Hockenberger, fakülte dekanları, öğretim üyeleri, akademisyenler, idari personel ve yüzlerce öğrenci hazır bulundu.

mustafa-kemal-ataturk-79-olum-yil-donumunde-tum-yurtta-aniliyor-381561-1.

ADANA

Kent merkezindeki Fuzuli Caddesi’nde binlerce kişi sabah saatlerinde, Atatürk’ü Anma Günü etkinlikleri kapsamında toplandı. ‘Saygı zinciri’ oluşturan yaklaşık 10 bin kişi, el ele tutuştu. Fuzuli Caddesi’nde el ele tutuşanlar, Atatürk’ün yaşamını yitirdiği saat 09.05’te saygı duruşunda bulundu.

mustafa-kemal-ataturk-79-olum-yil-donumunde-tum-yurtta-aniliyor-381562-1.

KASTAMONU

Kastamonu’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene Vali Yaşar Karadeniz, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, daire müdürleri, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı. Törende Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Saat 09.05’te siren çalmasıyla birlikte 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Tören alanı çevresindeki vatandalar da saygı duruşuna katıldı.

mustafa-kemal-ataturk-79-olum-yil-donumunde-tum-yurtta-aniliyor-381563-1.

DÜZCE

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde, 10 Kasım Atatürk’ün ölüm yıldönümü anma töreni Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlendi. Törene Kaymakam Yasin Özer, Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, öğrenciler, vatandaşlar katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ardından 09.05’te siren çalınarak saygı duruşunda bulunuldu. Akçakoca barınağında bulunan balıkçılar da siren sesine teknelerindeki kornaları çalarak eşlik etti ve saygı duruşuna katıldı.

mustafa-kemal-ataturk-79-olum-yil-donumunde-tum-yurtta-aniliyor-381567-1.

BARTIN

Bartın’da Valilik binası önünde düzenlenen törene Vali Nusret Dirim, AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, daire müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Törende Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Ardından saat 09.05’i gösterdiğinden siren sesi ile birlikte saygı duruşunda bulunuldu. Sirenlerin çalmasıyla kent merkezinde de hayat durdu. Tören alanı çevresinde yürüyenler, esnaf, sürücüler saygı duruşuna geçti. (DHA)

mustafa-kemal-ataturk-79-olum-yil-donumunde-tum-yurtta-aniliyor-381568-1.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,962AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

“Ekonomik savaşla İran halkı hedef alınıyor”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Huzistan eyaletinin Irak sınırında yer alan Hürremşehr kentinin...

Fransa Açık’ta ana tablo kuraları çekildi

Teniste sezonun ikinci grand slam turnuvası Fransa Açık'ta (Roland Garros) ana tablo kuraları çekildi. Tek erkeklerde...

“CNN Türk’te katıldığım programı çeken 4 kameramanın işine son verildiğini duydum”

İstanbul'un seçilmiş Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Uğur Dündar'ın sunduğu, Sözcü TV ekranlarında...

Pentagon: Beyaz Saray, Ortadoğu’ya 10 bin asker göndermeyi planlıyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Beyaz Saray’ın olası İran tehditlerine karşı savunmayı artırmak...

Atletico Madrid’de yaprak dökümü

İspanya 1. Futbol Ligi (La Liga) kulüplerinden Atletico Madrid'de Lucas Hernandez ve Diego Godin'den sonra Juanfran Torres de ayrıldı.

Kılıçdaroğlu, Rabia Naz’ın babası ile görüştü

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 12 Nisan 2018'de Giresun'un Görele...

Facebook bu yıl 2,2 milyar sahte hesabı sildi

Sosyal medya platformu Facebook, 2019'un ilk üç ayında yaklaşık 2,2 milyar sahte...

Buket Aydın: Güvenliklerin işten çıkarılmasıyla ilgim yok

Kanal D ana haber spikeri Buket Aydın, '60 güvenlik görevlisini işten kovdu'...

Rizespor’un ‘Galatasaray karşılaşması tekrarlansın’ talebine ret

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu, Çaykur Rizespor'un Galatasaray ile yaptığı maçın kural...

İngiltere’de Brexit oylaması ertelendi

İngiltere hükümeti, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) anlaşmasına ilişkin yeni yasa tasarısının oylamanın...

Sonraki haber