Anasayfa KÜLTÜR SANAT MÜYORBİR: 2 bin üyemizin telif geliri yüzde 10 arttı

MÜYORBİR: 2 bin üyemizin telif geliri yüzde 10 arttı

Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) yaptıkları basın toplantısıyla 2 bin üyesinin bu yıl telif haklarından elde ettikleri gelirin yüzde 10 arttığını duyurdu.

İki dönemdir MÜYORBİR’in yönetiminde yer alan Burhan Şeşen, Belkıs Akkale, Edip Akbayram, Suavi, Onur Akın, Suzan Kardeş, Metin Özülkü, Tolga Sağ ve Hüseyin Turan ortak bir basın toplantısı düzenledi. Bir yandan tasarruf tedbirleri alan diğer yandan da lisanslamayı yaygınlaştıran ve diğer meslek birlikleri ile OLB çatısı altında iş birliği yaptığını ifade eden MÜYORBİR yönetimi, 2 bin üyesine ödenen telif haklarını yüzde 10 artırdığını duyurdu.

Burhan Şeşen: Tasarruf yapıyoruz

Konuya ilişkin yapılan basın toplantısında konuşan MÜYORBİR Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Şeşen, dünyada yaşanan ekonomik dalgalanmalara ve dijitalleşmenin bir sonucu olarak albüm satışlarının düşmesine rağmen üyelerinin haklarını sonuna kadar takip ettiklerini belirterek, “Bizim alanımızda dünyada yılda 2 önemli fuar var. Ancak Kültür Bakanlığı bunlar için bütçe ayırmıyor. Biz de üyelerimizin parasını harcamak istemediğimiz için onlara bile gitmeyerek, herhangi bir yurtdışı seyahati gerçekleştirmeyerek tasarruf etmeye çalışıyoruz. Bu tabii tasarruf yöntemlerimizden sadece biri” dedi.

Metin Özülkü: OLB’nin de etkisi var

Telif haklarının bu koşullarda artmış olmasının oldukça sevindirici olduğunu söyleyen Metin Özülkü de “Bunu hem yaptığımız idari tasarruf tedbirlerine hem de lisanslamayı biraz daha yaygınlaştırmaya bağlıyoruz. 4 meslek birliğinin buluştuğu Ortak Lisanslama Birliği’nin (OLB) de bu artışta küçük de olsa payı var” ifadelerini kullandı.

26 Mart’ta gerçekleşecek Genel Kurul öncesi yapacakları çalışmalar hakkında da bilgi veren Burhan Şeşen, “Üyelerimiz yine bize güven tazelerlerse her zaman olduğu gibi şeffaflaşmaya, telif hakları konusunda üyelerimizi bilgilendirmeye, lisansları yaygınlaştırmaya ve hak edişleri artırmaya devam etmek istiyoruz. OLB’nin de sürdürülmesinden yanayız” diye konuştu. Üyelerden gelecek her türlü öneriye de açık olduklarını belirten Şeşen, “Biz hangi tarzda olursa olsun tüm müzik yorumcularını kucaklayan, birleştiren ve haklarını adil olarak dağıtan bir meslek birliğiyiz. Önümüzdeki genel kurula da bu doğrultuda gireceğiz” açıklamasını yaptı.

Belkıs Akkale: Geleneksel müziklerimizi koruyacağız

Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve türkülerimiz gibi geleneksel müziklerimizin yayın politikalarının yarattığı haksız rekabet ortamından etkilenerek geri planda kaldığını belirten Belkıs Akkale, “Önümüzdeki süreçte, takip ettiğimiz radyo ve televizyon sayılarını artırarak özellikle geleneksel müzikler çalan ve onlara ağırlık veren radyo ile televizyonları da takip etmek hedeflerimiz arasında. Radyo ve televizyonda çalan şarkılar için de telif ödeme zorunluluğu olduğu için iki taraflı bir hak kaybı ortaya çıkıyor bizim açımızdan. Geleneksel müziklerimizin bu kadar geri plana atılmasını çok doğru bulmuyoruz açıkçası” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,665AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bütçe mayısta 12,1 milyar TL açık verdi

Bütçe mayıs ayında 12,1 milyar TL açık verdi. Geçen yılın aynı ayında...

TTB 70. Büyük Kongre’ye hazırlanıyor

Türk Tabipleri Birliği (TTB), 22 Haziran'da 70. Büyük Kongresi’ni gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

CHP teklif etti, İBB’nin otobüsçülere ödediği katkı payı yükseltildi

Özel halk otobüslerine, taşıdıkları indirimli ve ücretsiz yolcu başına İstanbul Büyükşehir Belediyesi...

Galatasaray’da gündem transfer

Sezonu şampiyon tamamlayan Galatasaray’da transfer döneminin açılmasıyla harekat da başladı. Bonservisi elinde...

Rusya’dan ABD’ye ‘siber savaş’ uyarısı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus ekonomisindeki stratejik noktaların yurt dışı kaynaklı siber...

NYT’den Trump’ın ‘ihanet’ suçlamasına yanıt: Hükümete gönderdik

The New York Times (NYT), ABD Başkanı Donald Trump'ın gazeteye yönelik kullandığı...

TRT’de skandal: Kuruma ait silahlar kayboldu

TRT İzmir Bölge Müdürlüğü’nde kısa bir süre önce büyük bir skandal yaşandı....

HDP’den ‘ortak yayın’ yorumu: Dağ fare doğurdu

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi öncesi, AKP...

Caretta caretta sahilini tarla gibi sürenler ortada yok

Antalya'nın Serik'e bağlı Belek sahillerinde bulunan caretta caretta kaplumbağalarının yuvalama alanlarından Özel...

Samsun’da kadın cinayeti: Kendisinden ayrılan nişanlısını öldürüp intihar etti

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde Sefa G. (22), kendisinden ayrılan nişanlısı Dilek Öksüzoğlu'nu (20)...

Sonraki haber