Anasayfa KÜLTÜR SANAT MÜYORBİR: 2 bin üyemizin telif geliri yüzde 10 arttı

MÜYORBİR: 2 bin üyemizin telif geliri yüzde 10 arttı

Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) yaptıkları basın toplantısıyla 2 bin üyesinin bu yıl telif haklarından elde ettikleri gelirin yüzde 10 arttığını duyurdu.

İki dönemdir MÜYORBİR’in yönetiminde yer alan Burhan Şeşen, Belkıs Akkale, Edip Akbayram, Suavi, Onur Akın, Suzan Kardeş, Metin Özülkü, Tolga Sağ ve Hüseyin Turan ortak bir basın toplantısı düzenledi. Bir yandan tasarruf tedbirleri alan diğer yandan da lisanslamayı yaygınlaştıran ve diğer meslek birlikleri ile OLB çatısı altında iş birliği yaptığını ifade eden MÜYORBİR yönetimi, 2 bin üyesine ödenen telif haklarını yüzde 10 artırdığını duyurdu.

Burhan Şeşen: Tasarruf yapıyoruz

Konuya ilişkin yapılan basın toplantısında konuşan MÜYORBİR Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Şeşen, dünyada yaşanan ekonomik dalgalanmalara ve dijitalleşmenin bir sonucu olarak albüm satışlarının düşmesine rağmen üyelerinin haklarını sonuna kadar takip ettiklerini belirterek, “Bizim alanımızda dünyada yılda 2 önemli fuar var. Ancak Kültür Bakanlığı bunlar için bütçe ayırmıyor. Biz de üyelerimizin parasını harcamak istemediğimiz için onlara bile gitmeyerek, herhangi bir yurtdışı seyahati gerçekleştirmeyerek tasarruf etmeye çalışıyoruz. Bu tabii tasarruf yöntemlerimizden sadece biri” dedi.

Metin Özülkü: OLB’nin de etkisi var

Telif haklarının bu koşullarda artmış olmasının oldukça sevindirici olduğunu söyleyen Metin Özülkü de “Bunu hem yaptığımız idari tasarruf tedbirlerine hem de lisanslamayı biraz daha yaygınlaştırmaya bağlıyoruz. 4 meslek birliğinin buluştuğu Ortak Lisanslama Birliği’nin (OLB) de bu artışta küçük de olsa payı var” ifadelerini kullandı.

26 Mart’ta gerçekleşecek Genel Kurul öncesi yapacakları çalışmalar hakkında da bilgi veren Burhan Şeşen, “Üyelerimiz yine bize güven tazelerlerse her zaman olduğu gibi şeffaflaşmaya, telif hakları konusunda üyelerimizi bilgilendirmeye, lisansları yaygınlaştırmaya ve hak edişleri artırmaya devam etmek istiyoruz. OLB’nin de sürdürülmesinden yanayız” diye konuştu. Üyelerden gelecek her türlü öneriye de açık olduklarını belirten Şeşen, “Biz hangi tarzda olursa olsun tüm müzik yorumcularını kucaklayan, birleştiren ve haklarını adil olarak dağıtan bir meslek birliğiyiz. Önümüzdeki genel kurula da bu doğrultuda gireceğiz” açıklamasını yaptı.

Belkıs Akkale: Geleneksel müziklerimizi koruyacağız

Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve türkülerimiz gibi geleneksel müziklerimizin yayın politikalarının yarattığı haksız rekabet ortamından etkilenerek geri planda kaldığını belirten Belkıs Akkale, “Önümüzdeki süreçte, takip ettiğimiz radyo ve televizyon sayılarını artırarak özellikle geleneksel müzikler çalan ve onlara ağırlık veren radyo ile televizyonları da takip etmek hedeflerimiz arasında. Radyo ve televizyonda çalan şarkılar için de telif ödeme zorunluluğu olduğu için iki taraflı bir hak kaybı ortaya çıkıyor bizim açımızdan. Geleneksel müziklerimizin bu kadar geri plana atılmasını çok doğru bulmuyoruz açıkçası” dedi.

SON HABERLER

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...

Feridun Düzağaç’tan Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Saray’dan Yeni Zelanda açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.

Ukrayna, Rusya’ya yönelik yaptırım listesini genişletti

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya'ya yönelik ilave yaptırımları yürürlüğe koyan kararnameyi imzaladı.