Anasayfa KÜLTÜR SANAT Müziği koru

Müziği koru

Kimi müzisyen ya da grupların söyledikleri sözler, anlattıkları hikâyeler, bulundukları şehirler değişiyor ama hissettirdikleri duygular dinleyiciyi hep aynı yerden yakalıyor. Yaşamın sabit kaldığını söylemek için deli olmak lazım. Yine de bazı müzikler yaşamın hiç değişmediğini düşündürecek kadar güçlü.

Real Estate örneğine bu nokta üzerinden ulaşabiliriz. Dünyasını sabit tutmak Real Estate’in en iyi yaptığı işlerden biri. New Jersey çıkışlı grubun müziğinde tek bir merkez var ve onlar yola çıktıkları 2009 yılından bu yana o merkeze sıkı sıkıya bağlılar. Geride kalan dönemde yayımladıkları üç albüme kulak verdiğinizde bunu anlıyorsunuz. Bu albümlerin hiçbirinde, 2014 tarihli Atlas dahil, onlar için The Smiths ya da Radiohead’e söylenenler söylenmedi. “Evet! Müziği bu adamlar kurtaracak” denmedi. Zaten Real Estate’in amacının bu tür havada kalan iltifatlar olduğunu sanmıyorum. Kendilerine ait evrenleri var onların. Bu evrendeki her şeyi kontrol edemiyorlar, ama çok klas adımlarla her şeyi anlatıyorlar.


Ekibin yeni stüdyo uzunçaları In Mind’ın konumlandığı yer de burası. Ustaca yazılmış gitar rifleri, melankolik sound kanalları ve umut verici vokalleriyle kışın ortasında kulaklıktan tüm vücudu ısıtacak kadar sıcak albümlerden In Mind. İçerikte ses veren toplam on bir şarkı var. Darling doğru bir açılış şarkısı. İki numaralı şarkı Serve the Song indie pop tavrının güncel adımlarından biri. White Light, Time, Diamond Eyes ve Some Sun şarkıları ise buğulu gitar geçişleriyle ön plana çıkıyorlar. Bu şarkıların hiçbiri bir hit kimliğinde değil. Hiçbiri stadyumlarda büyük ekranların önünde söylenecek şarkılar değil. Albümün Birleşik Devletler’deki lansman konserlerinden biri elli kişilik mekanda gerçekleşti. Kendi halinde, akustik tonlara kapıyı açan ve rol yapmayan bir albüm In Mind. Tıpkı Real Estate’in diğer albümlerinde olduğu gibi…

Real Estate’in müziğini kendinize yakın görüyorsanız In Mind sizi asla yarı yolda bırakmayacak. Aynı kalmak, değişmemek müzik sahnesindeki çoğu isim için yok olmakla eş değerdir. Ama Real Estate için bu geçerli değil. Grubun temelleri o kadar güçlü ki kurucu üyelerden Matt Mondanile artık kadroda olmamasına rağmen Real Estate tavrını kaybetmiyor. In Mind onların iyi albümlerinden biri olarak hatırlanacaktır.

muzigi-koru-277441-1.

- Reklam -

SON HABERLER

CHP’den 100. Yıl Bildirgesi

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) 100. Yıl Bildirgesi'nde, "CHP olarak Mustafa Kemal...

Roma Açık’ta şampiyon Nadal

Roma Açık Tenis Turnuvası'nın tek erkekler finalinde Sırp Novak Djokovic'i 2-1 yenen...

Galatasaray ile Başakşehir arasında kıran kırana mücadele

Spor Toto Süper Lig'in 33. haftasında Galatasaray ile Medipol Başakşehir arasında yapılan...

Kılıçdaroğlu: Ayın 23’ünde tatil yok, bir yerlere gitmek yok

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Toplantısı, Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlatmasının 100. yılı...

Sarıkamış’ta arazi kavgası: 6 ölü, 7 yaralı

Kars'ın Sarıkamış ilçesine bağlı Çamyazı köyünde arazi anlaşmazlığı nedeniyle husumetli iki ailenin...

Üsküdar’da yol çöktü

Üsküdar, Libadiye Caddesi'nde yol çöktü. Çökme nedeniyle trafikte aksamalar meydana gelirken, çöken...

İmamoğlu’ndan Binali Yıldırım’ın iddialarına güldüren yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) seçilmiş Başkanı Ekrem İmamoğlu, Atakum sahilinde halkla buluştuktan...

Kazı ekibinde ‘ağaç kesme’ tartışması: 1 ölü

Antalya'daki Olympos Antik Kenti kazılarında doktora yapan ve kazı ekibi başkan yardımcısı...

İzmir’de, CHP’den alternatif 19 Mayıs kutlaması

CHP İzmir İl Başkanlığı'nca düzenlenen kutlamada partililer, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19...

Yılmazköy’de jeotermale geçit yok

AYCAN KARADAĞAydın’ın Efeler İlçesi Yılmazköy Mahallesi Kanalyolu...

Sonraki haber