-Reklam-
Anasayfa KÜLTÜR SANAT Müzik de festivaller de susturulamaz

Müzik de festivaller de susturulamaz

2007’nin –bugünküne nazaran çok daha- serin bir Ağustos akşamında, İstanbul’dan Edremit’e, daha doğrusu Zeytinli’ye doğru yola çıkıyoruz. Rolling Stone’da editörlük yaptığım o yıllarda bir taraftan da dönemin büyük takdir toplayan grubu Sakin’in menajerliğini sürdürüyorum. Zeytinli Rock Festivali’ndeki konserimize gitmek için, Cameron Crowe’un Almost Famous’undakine benzer bir turne otobüsüne doluşuyoruz. Ya da abartmayayım, bizimkisi minibüsün biraz daha hallicesi. Ama içerideki hissiyat Almost Famous’takini aratmıyor. Bizimle birlikte, aynı plak şirketinde ‘kader yolcusu’ olduğumuz Gren de seyahat ediyor. mor ve ötesi’nin plak şirketi Rakun o yıllarda muhtelif türlerde müzikle iştigal olan, özellikle -yeni- isimleri bünyesine katmaya başlamıştı. Sakin ve Gren de bunlardan ikisiydi. Bu güzel ekiple, bazen bize göre derin mevzularda ciddileştiğimiz, bazen de kahkahalar attığımız uzun bir yolculuk yapmıştık. Sohbetimizin muhteviyatını tam olarak hatırlamasam da, yolculuğun bende bıraktığı o güzel tadı anımsıyorum.

Müzik, yeryüzünü güzelleştiren en özel şeylerden biriydi. Sadece müzisyenlerin kendisi için değil, o müziği dinleyen insanlar için de her şeyi daha özel yapıyordu müzik. Zeytinli’ye müzik icra etmek için gidenle, icra edileni dinlemek için giden arasında hissiyat açısından anormal bir fark yoktu aslında. Sahnenin üstündekiler de, önündekiler de müziği bir paylaşma aracı olarak görüyorlardı. Mutluluğu, acıyı, sevinci, hüznü, binlerce farklı hissi ve pek tabii düşünceyi de paylaşıyordu insanlar müzikle. O uzun minibüs yolculuğu boyunca, yıllar sonra birilerinin çıkıp da, “Müzik susmalı” diyebileceğini elbette hayal bile edemezdim. Üstelik bunun -müziğin temsil ettiği değerleri kavrayamamış olsalar dahi- bazı müzisyenlerin kendi ağzından çıkabileceğini hiç ummazdım. Ama gelin görün ki, derdimizin tasamızın bitmediği son yıllarda ne zaman bir felaket yaşansa ihale hep müziğe kalıyor. Birileri illa ki “Yastayız, müzik sussun” diyor.

Yıllar sonra Zeytinli Rock Festivali’ne -bu sefer dinleyici olarak- tekrardan gitmeye niyetlendiğim şu günlerde bunları düşünüyorum. Müziğin ayıplanabildiği nadir kültürlerden birinde yaşıyor olmak büyük talihsizlik olsa da, tüm bu tuhaf baskıya rağmen susmayan müzisyenleri gördükçe de ümitleniyorum. Benim Zeytinli Rock Festivali’ne, ilk albümünü henüz yayınlamış bir toplulukla, Sakin’le gittiğim yıllarda orada sahne alan yeni grup sayısı iki elin parmaklarını geçmezdi. Bu seneki, dört gün boyunca Dalyan Sahili’nde gerçekleşecek olan festivalde ise tamamen yeni topluluklara adanmış, Keşif Sahnesi isimli bir sahne dahi mevcut. Bu sahnedeki; Yüzyüzeyken Konuşuruz, Can Güngör, Yok Öyle Kararlı Şeyler, Son Feci Bisiklet gibi topluluklara bakınca, Türkiye’de icra edilen alternatif müziğin ulaştığı noktaya da pek bir mutlu oluyorsunuz. Adını saymadıklarımla beraber bu sahnedeki birbirinden yetenekli yeni (ya da görece yeni) isimlerin her birine kişisel bir teşekkür etmek isterim. Müziğin sıklıkla hor ve boş görüldüğü bir ülkede, cesaret edip –üstelik de deneysel- bir şeyler yapabildikleri için. Hiç susmayın. Size kulak kabartan birileri her zaman olur. Zeytinli’nin, festivalle güzelleşen sahillerine doğru, müzikle susmamak için yola çıkan dinleyicilere de iyi eğlenceler dilerim.

Not: 20-23 Ağustos tarihleri arasında, Dalyan Sahili’nde gerçekleşecek olan festivalin headliner’ları arasında Şebnem Ferah, Teoman, Duman ve Pentagram var.

- Reklam -

SON HABERLER

Musa, 1 puanı çağırdı

Başakşehir, ligin en iyi takımlarından birisini evinde konuk ettiği kritik maçta 1...

Öztrak: Bu saldırının azmettiricileri bellidir

CHP Sözcüsü Faik Öztrak Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıya ilişkin açıklamada bulundu.

Kılıçdaroğlu’na saldıran 6 kişinin kimliği belirlendi

Ankara'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alan saldırı sonrası 6 saldırganın...

Ayvalık’ta zeytin ve meyve ağaçları yandı

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, zeytin ve meyve ağaçlarının bulunduğu ormanlıkta çıkan yangında, 6...

Kılıçdaroğlu’na cenazede saldırı

Hakkari’de yaşamını yitiren asker Yener Kırıkçı’nın Ankara'daki cenaze töreninin ardından olaylar çıktı....

Adana’da ‘tüpçü’ diyene de ‘hırsız’ diyene de kapıyı açıyorlar

Adana'da hırsızlık olaylarına karşı bilinçlendirme çalışması yapan polis ekipleri kendilerini "tüpçü" olarak...

Palandöken Barajı’nın boru hattı patladı, Erzurum susuz kaldı

Erzurum'un içme suyu ihtiyacını karşılayan Palandöken Barajı'nın boru hattında meydana gelen patlama...

AKP’den İYİ Parti’ye geçen belediyede 41 bin 155 TL höşmerim borcu

AKP’den İYİ Parti’ye geçen Susurluk Belediyesi’nin 58 milyon TL borcu var. Bu...

AKP’li Yavuz: Aldığımız duyumlara göre YSK, Pazartesi görüşmeye başlayacak

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "Aldığımız duyumlara göre YSK Pazartesi...

Oyun bilgisayarı toplamayı düşünenlerin dikkat etmesi gerekenler

Şu aralar bir oyun bilgisayarı mı toplamak istiyorsunuz? O zaman yeni nesil...

Sonraki haber