Anasayfa BİRGÜN PAZAR Müzik sektöründe eşitlikçi bir dil arayışı

Müzik sektöründe eşitlikçi bir dil arayışı

Artemis Günebakanlı

Dördü erkek, ikisi kadın, altı müzisyenden oluşan bir grup konser hazırlığında. Sahne ekibi, elleri kolları ekipman dolu erkek müzisyenleri pas geçip kadınların enstrümanlarını taşımak istiyor. Gerek olmadığını söylediklerinde bozuluyorlar. Centilmenliklerini yeterince gösteremediklerini düşündüklerinden olsa gerek, konser öncesi elbiselerine, makyajlarına, gözlerinin güzelliğine iltifat ediyorlar.

Grubun kadın menajeri, sahnedeki teknik eksiklerin tamamlanması için ses firmasının yetkilisiyle görüşüyor. Yetkili, kadının sorularına yüzüne bakmadan, ses teknisyenine doğru konuşarak cevap veriyor. Etkinliğin prodüksiyon amiri, hamile olduğunu paylaştığında çalıştığı şirketten “Artık çalışmak istemiyor musun?” yanıtını alıyor. Aynı sektörde ışık tasarımcısı olan eşinin çalışma hayatının sürekliliğiyle ilgili kimsenin kafasında soru işareti yok.

İlginizi çekebilir:  Kalkınma neydi, kalkınma emekti...

Orkestrasında yer alacakları sanatçılar tarafından enstrümanlarındaki yetkinliklerine göre değil, sahnedeki duruşlarına göre seçilen kadın müzisyenler, konser başına kazandıkları küçük bütçeleri sahne için temin etmeleri istenen ışıltılı elbiselere harcıyor. Konser sonrasında orkestra arkadaşlarının müzisyenliği övülürken, onların sahneye ne kadar yakıştıkları söyleniyor.

Bu örneklerin bir kısmı benim ilk elden tanık olduklarım, bir kısmı da geçtiğimiz aylarda gerçekleşen ilk shesaid.so İstanbul buluşmasında konuşulanlar. shesaid.so, müzik sektörü içindeki cinsiyetçi davranış kalıplarıyla mücadele ederken, kadınlar arasındaki iletişimi kolaylaştırmayı, bu sektörün yaratıcı gücünün büyük bölümünü oluşturan kadınları görünür kılmayı ve güçlendirmeyi amaçlayan global bir oluşumun Türkiye ayağı.

İkisi de uzun süredir sektör içinde farklı pozisyonlarda çalışan Melis Yalçın ve Gülşah Görücü’nün ellerini taşın altına koymasıyla hayata geçen shesaid.so İstanbul’un ilk adımı, sektördeki kadınları bir araya getirip birbirlerini tanımalarını, görmelerini sağlamak oldu. Kadınların birbirini sadece rakip olarak görebileceğine yönelik cinsiyetçi yaklaşımı kırmak ve cinsiyet eşitliği temelinde bir çalışma hayatı kurabilmek için, önce yan yana olduğumuz kadınları dinlemek, yıllar boyu pek çok şeyle mücadele etmek için kalınlaştırdığımız derilerimizin altına sızmalarına izin vermek ve çalışma hayatında tutunabilmek için tek seçenekmiş gibi sunulan eril, sert, otoriter dilin yerine özgürleştirici ve eşitlikçi bir dil koymaya gayret etmek gerekiyor.

shesaid.so, düzenlediği panellerle bu ilk adımları atmak için uygun ortamı sağlıyor. Herkesin en doğru rotayı kendisinin çizdiğine inandığı bir dünyada, birbirini dinleyerek, birbirinden öğrenerek, birlikte çözüm üreterek ve birbirine güvenerek yaşamak çok değerli.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,519AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bağlaçların bitmeyen çilesi!

“Ağaç yaşken eğilir” diye boşuna söylememişler. Dille ilgili kimi bilgiler sonradan kolay...

Rüzgâr ancak soldan döner

Bugün AKP hızla kemik tabanına doğru daralıyor. O tabanın takriben %20’lik bir...

Ellerindeki kanları yıkatmayın

Önce 31 Mart ardından 23 Haziran seçimleriyle Türkiye’de yeni bir siyasal dönemin...

Bağımlılık bağımlılığı

Cuma günkü Yeni Akit gazetesinin manşeti neydi biliyor musunuz?

Sendrom doğuran sendrom

Dan Simmons’ın ‘Vietnam sendromu’ ile ilgili E-Ticket to ‘Namland (Vietnampark’a E-Bilet) adlı...

Yatağan’da maden ocağında iş cinayeti

BERKAY SAĞOLMuğla'nın Yatağan ilçesinde maden sahasında bulunan...

Domates sanılıp yeniliyor: Bakanlıktan uyarı geldi

Pazaryeri ilçe Tarım Müdürlüğü konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak...

Karar yazarı Albayrak: Geçmişte Erdoğan’a soru sormak yerine iltifat yağdırmam yanlıştı

Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak, sosyal medya üzerinden 17-25 Aralık sürecinde katıldığı...

‘Ülke ekonomik krizle karşı karşıyayken Saray’ın 5 aylık harcaması 1 milyar TL’yi aştı’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, hazırladığı...

Nijerya’da kaçırılan 4 Türk için operasyon başlatıldı

Nijerya’da 4 Türk vatandaşı Cumartesi gecesi kimliği belirsiz kişilerce fidye için kaçırıldı....

Sonraki haber