Anasayfa KÜLTÜR SANAT Müzikte her şey güzel oluyor

Müzikte her şey güzel oluyor

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali ve yeniden yapılması kararının ardından Ekrem İmamoğlu’nun “Her şey çok güzel olacak!” lafı damgasını vurdu. Çok sayıda sanatçı hep bir ağızdan YSK’nin demokrasiyi ayaklar altına alan kararına bu sözle tepki gösterdi, İmamoğlu’nun yanında durdu.

Bu uzunca bir süredir sanat dünyasında görmediğimiz bir şeydi. Evet, sanatçılar zaten hep kararlılıkla ayakta kalıyorlardı ama bu sözle beraber topyekûn bir korku duvarı da aşılmış oldu. Sanatçılar, hep bir ağızdan politik söylemlerde bulunmaya başladı. En umut verici çıkarım da bu oldu sürece dair.

Öte yandan müzikte zaten güzel giden üretimlere bu hafta yenileri de eklendi. Bunlardan birisi de yayımlanacağı günler öncesinde duyurulan Hüsnü Arkan – Erkan Oğur düetiydi.

Arkan, Kanat Sesleri albümü öncesinde albümde yer alacak ikinci şarkısını, Fikrim Yok’u da dijital mecralarda paylaştı. Arkan’ın kendi kurduğu Tahta Kedi etiketiyle yayımlanan şarkının sözleri de müziği de yine Arkan’a ait. Oğur ise hem sesiyle hem de kopuz, perdesiz gitar ve ebow ile şarkıya eşlik ediyor.

Daha önce İsmail Hakkı Demircioğlu ile bas-tiz uyumunu çok güzel yakalayan Oğur, bu kez de bir benzerini Arkan ile gerçekleştiriyor. Arkan ise pekala bu zamanın türküsünü yazmış. “Yağmur yağar taş üstüne/ Bir yar sevdim baş üstüne/ Sensiz gün doğsa gölgem yok” derken ya da “Yağmur yağar gül üstüne/ Evvel benim gel üstüme/ Ahirim varmış fikrim yok” derken de ciğerimizden parçalar alıp götürüyor ikili. Hüsnü Arkan, yayımladığı her albümle, her şarkıyla daha başka neler yapabileceğini çok güzel ispatlıyor.

Ekibinin bir parçası olan klarnetçi Saygın Akbudak’ın ‘Doğru Söyle’ isimli YouTube programında da bir Rumca eser seslendirerek de bunu göstermişti. Tahta Kedi ile beraber yürütülen başarılı pazarlama stratejisi de ayrıca konuşulmaya değer. Şimdi merakla Arkan’ın yeni albümü Kanat Sesleri’ni bekliyorum.

Güney Marlen kederin kapılarını aralıyor

Bir diğer dikkat çeken çalışma ise geçen hafta yayımlanan Güney Marlen albümü oldu. ‘Boş Lunapark’ ismini verdiği ikinci solo albümünde Marlen, albüm isminin yarattığı anlamı tüm albüme yansıtmış. Daha önce ilk albümü Şişelere Mektuplar ve kurucusu olduğu eski grubu Eski Bando’nun Renkli Şeyler ve İstanbul Beyrut Paris albümlerinde olduğu gibi Marlen şarkı sözlerinde yine politik ve yine alaycı.

‘Üçüncü Yeni’ denilen alternatif sahnenin karakteristik özelliği her gün başka şekil alıyorken, Marlen vokaliyle, besteleriyle ve düzenlemeleriyle bu ruhun önemli temsilcilerinden biri olduğunu ortaya koyuyor. Albümün çıkış şarkısı Eski Bando’nun bir diğer solisti Eda Baba düeti ile yayımlanan ‘Seni Unutmak’ oldu.

Klibin yönetmen koltuğunda Harutyun Arto Davulciyan’ın oturduğu şarkının nakaratında Eda Baba öyle bir giriş yapıyor ki, keder dinleyenin kapısını çalıyor. Son zamanlarda dinlediğim en güzel kadın-erkek düetlerinden birisi oldu bu şarkı. 10 şarkının yer aldığı albümde Marlen, elektronik unsurları da yerli çalgıları da çok güzel kullanıyor.

Albümde Eski Bando albümlerinde yer almış ‘Sarhoş Dünya’ şarkısı da Marlen tarafından tekrar yorumlanıyor. Güney Marlen’i daha fazla canlı dinlemek umuduyla.

- Reklam -

SON HABERLER

IŞİD operasyonunda gözaltına alınan 3 kişi daha savcılık talimatıyla serbest

Samsun'da IŞİD'e yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Irak uyruklu 3 şüpheli daha...

İzmar Barosu’ndan YSK’nin gerekçekli kararına tepki

İzmir Barosu, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline...

Giresun’da iş cinayeti: İnşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Giresun'da bir inşaat işçisi yeterli iş güvenliğinin sağlanmaması sonucu inşaatta çalıştığı esnada...

Bodrum Belediyesi tabelasına ‘T.C.’ ibaresi eklendi

Bodrum'da, belediye hizmet binasının girişine, Türkiye Cumhuriyeti'nin kısaltması olan 'T.C.' ibaresi konuldu.

Ege Üniversitesi’nde ‘millet bahçesi’ne tepki: “Talana karşı çıkacağız”

ŞEBNEM SUBAŞIİzmir’e Sahip Çık Platformu, Ege Üniversitesi’nde...

Kadıköy’ün 2 mahallesinde 4 saatlik su kesintisi

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), Kadıköy'ün Osmanağa ve Caferağa Mahallelerinde 4...

Eski Danıştay üyesine FETÖ’den hapis cezası

Eski Danıştay üyesi Ahmet Eğerci, FETÖ üyeliğinden 10 yıl 8 ay hapis...

Kadın eylemciyi cinsel saldırıya maruz bırakan polis hakkında kamu davası açıldı

Ankara’daki bir eylemde Merve Demirel’i cinsel saldırıya maruz bırakan polis hakkında, Ankara...

Meteoroloji’den İstanbul için uyarı

Meteoroloji, İstanbul Boğaz çevresi ve Anadolu Yakası ile Trakya'da yarın sabah saatlerinden...

Sincan Cezaevi’nde İdris Baluken’in odası ‘arama’ bahanesiyle talan edildi

HDP eski Grup Başkanvekili İdris Baluken'in Sincan Cezaevi'nde kaldığı odanın görevliler tarafından...

Sonraki haber