Anasayfa ÖZEL Müzisyen Murat Kaya: Derdim iyi müzik yapmak

Müzisyen Murat Kaya: Derdim iyi müzik yapmak

Dönüş adlı iki şarkılık çalışmasını yayımlayan Kaya, bas vokalinin yanı sıra kontrabas, çello, obua, klasik gitar ve tuşeli çalgılar ile zengin bir düzenleme sunuyor. Selda Bağcan’ın Ahmet Kaya anısına söylediği Ahmedim şarkısının sözü ve bestesi de Murat Kaya’ya ait

1997 yılında Yeni Bir Gün Doğuyor, 2004 yılında Kardeşçe isimli albümlerini yayımlayan müzisyen Murat Kaya, Dönüş adlı iki şarkılık E.P. çalışması Dönüş’ü dijital mecralardan yayımladı. İki yıllık bir çalışmanın meyvesi olan albümün aranjörlüğünü Cihan Sezer üstlenirken, albümün kayıtları Ada Stüdyo’da, müzisyen Paul Dwyer’a ait olan SMP stüdyolarında gerçekleştirildi. “Ömür Bebek” ve “Kalp Susar mı?” adlı şarkılarından oluşan çalışma üzerine Kaya ile konuştuk.

► Sesinizdeki hüzün dikkat çekici. Ama ilginçtir ümidi de barındırıyor.

Bazı müzikler sözü içinde barındırıyorlar. Onu keşfettim. Sonra söz yazmaya başlayınca önce beğenmediğim saçma bulduğum ama sonra kendi dilimin müziğinin içinde bu sözlerin varlığının keşfettim. O iyi bir şeydi benim için, iyi bir keşifti. Benim 99’da çıkan albümümde bir gazeteci arkadaşımız, ‘’Hüznün pazarlandığı bir zamanda hüznü pazarlamayan bir ses, yorum ve şarkılar‘’ diye yazmıştı. Çok kıymetli benim için. Ben hüznü anlatırım. Ama insanlar şarkı sonrasında ah vah etmez. Bir ümitle çıkarlar şarkıdan. Sanırım bu iki şarkıda son dönüş albümündeki şarkıda da bunu daha iyi bir zemine oturttum. Tepkiler o temelde gelmeye başladı. Burada da belirtmek gerekir ki, Cihan Sezen ile beraber çalıştık. Şarkılara çok iyi adapte oldu Cihan. Kendini içinde bulduğu şarkılar oldu onun için.

► Ne kadar sürede hazırlandı şarkılar?

Çok zahmetli geçti iki yıl gibi bir süreçte hazırlandı bu iki şarkı. Öyle ki ilmek ilmek ördük. Şarkıyı Cihan’a ilk dinlettiğim zaman, “Abi benim de bebeğim var. Sen n’aptın?” dedi. Bütün kalbimi koymak zorundayım artık gibi içtenlikli tepkileri oldu. Ortaya da sıcak bir iş çıktığı düşüncesindeyim.

► Ömür bebeğin hikâyesi nedir?

Ömür bebek iki yaşında bir çocuk. Eşimin yeğeni. Şarkının bir gerçek hikâyesi var. Ben 7 Ağustos gecesi bu şarkıyı yazdım, sabah eşime çaldım. Eşimin gözleri doldu ağlamaya başladı. Şarkıdan etkilendiği anlamında düşündüm bunu. “Biliyordun, değil mi?” dedi. “Neyi biliyor muyum?” dedim. “Bugün Ömür’ün doğum günü” dedi. Bilmiyordum. Bu şarkıyı ilk kez doğum gününde çaldık. Şarkıyı kaydettiğimiz gün de anne ve babasının evlilik yıldönümüydü. Ondan sonra bu şarkıyı yayımlamalıyım diye düşünüdm.

► Halk müziğine sırtınızı dayıyor, piyano ve keman ile de çok güzel bir uyum yakalıyorsunuz. Nasıl anlatıyorsunuz müziğinizi?

Hem türkü yorumu hem de keman ve piyano kendini daha iyi anlatma süreci aslında. Ben çünkü derdi olan biriyim. Dertten kastım iyi müzik yapma. Ama halk müziği yapma planlı olarak yaptığım bir şey değildi. Ben türkü seslendiren biriyim ve dinleyicilerimin tabiri ile farklı seslendiriyorum. Performansımın içine farklı bir şekilde girebildiğimi düşünüyorum. Yani söylediğim her türkünün içine girebilmeyi hedefliyorum önce sonra demleme sürecinden sonra insanlarla paylaşıyorum. Bu hep böyleydi. İlk albümümde Mahsuni Şerif’in Mehmet Emmi türküsünü seslendirdim. Onu ilk kez Mahsuni Abi ile paylaştım. “Kaydı dinleyebilir miyim?” dedi. Dinlettim. Mahsuni Şerif’in söylediği şey “Gözlerim açık gitmeyeceğim. Arkamdan pırıl pırıl gençler geliyor” olmuştu.

► Var mı bu sıralar yeni bir çalışmanız?

Var, evet. Ben aynı zamanda MESAM’ın asli üyesiyim. Ülkede müzik sektörel olarak kendisini dibe vurmuş bir süreç yaşıyor. Ben isterdim ki, 12-13 şarkımla meydana çıkayım. Fakat yapımcılar o kadar berbat durumdalar ki hem ekonomik hem tanıtım hem ürünü sunma açısından çok kıt bir süreç yaşıyoruz. Dolayısıyla ben param kadar bu şarkıyı evirebildim. Cihan çok emektar bir müzisyen. Biz iki şey düşündük bütçemiz kısıtlı ve bu bütçe ağırlığında kaç şarkı yapabiliriz. Hatta ilk başta bir şarkı yapmaya karar verdik. Benim halihazırda en az otuz, kırk tane şarkım var. Hiçbirisi çok fazla dinleyici ile buluşmuş değil. Bunun suçlusu da ben değilim. Ben buluşturmak istiyorum.

SON HABERLER

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...

Feridun Düzağaç’tan Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Saray’dan Yeni Zelanda açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.

Ukrayna, Rusya’ya yönelik yaptırım listesini genişletti

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya'ya yönelik ilave yaptırımları yürürlüğe koyan kararnameyi imzaladı.

Soldado’dan Ersun Yanal’a övgü

Fenerbahçeli futbolcu Roberto Soldado, teknik direktör Ersun Yanal'ı överek, "Ersun hocamız bana...

AB’den Brexit için koşullu erteleme teklifi

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, "Avam Kamarası'nın ayrılık anlaşmasını onaylaması...

Mansur Yavaş: 2014 acısını yaşamayacağız

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, bu kadar kötülük karşısında...

Muharrem İnce: Bu bir belediye seçimi, neden beka seçimi olsun?

CHP'nin 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, yerel seçimler için...