Anasayfa GÜNCEL Nafakada çağ atladık

Nafakada çağ atladık

Konuk yazar: Mehtap BİÇER DÖNMEZ

Müjdeler olsun, artık boşanan her kadın özgürleşiyor. “Süresiz nafaka” kalkıyor. Gözünüz aydın, özellikle küçük çocuğu olan, yoksul, mesleksiz, işsiz kadınlar. Kocalarınız size birkaç yıl nafaka ödeyecek.

Sevgili kadınlar süresiz nafaka ile özgürleşiyorsunuz, eski kocanız ile ilişkiniz, iletişiminiz bitiyor, aç kalabilirsiniz, ancak üzülmeyin. Ev kirası ödeyemeyip evsiz kalabilirsiniz bu duruma takılmayan, kış aylarında doğalgaz almadan da yaşayabilirsiniz hiç önemli değil. Artık özgürleşiyorsunuz.

Son günlerde yüksek yargı üyeleri, akademisyenler, toplumun kanaat önderleri, siyasi parti temsilcileri kanal kanal dolaşarak “süresiz nafakayı” tartışıyor. Kanun değişmeli acilen deniyor. Toplumsal algı oluşturuluyor, toplum hazırlanıyor.

Öncelikle tüm erkeklerin gözü aydın. Kanun değişikliği olmadan mahkemeler nafakayı bir iki yıllık nafaka bedeline denk gelen toplu ödemeler ile sınırlayan kararlar vermeye başladı. Yargıtay’ın niyetini de zaten İstanbul Aydın Üniversitesi “süresiz nafaka sempozyumunda” açıklamış durumda. Kısacası Yargıtay da bu kararları onaylayacak gibi duruyor.

Nafakanın süre ile sınırlandırılması, “erkeklerin mağduriyetleri” üzerine söylemler devam ediyor. Mağdur beyler, ekranlara geliyor. Kadının geliri olduğu halde nafaka aldığı söyleniyor. Özellikle Almanya, Hollanda örnek gösteriliyor. Daha ileri gidiliyor, kadın sigortasız çalışıyor, nikahsız yaşıyor, inadından evlenmiyor, kadın cinayetlerine sebep oluyor, ikinci eşler mağdur oluyor… gibi bir yığın gerekçe üretiliyor.

Bu tartışmalar içinde hiç tartışılmayan, konuşulmayan, özellikle emsal ülke uygulamalarına, sosyal devlet sorumluluklarına bir değinmek istiyorum.

Nafaka nedeni mağduriyet yaşadığını söyleyen beyler, evlenirken eş seçerken ya özellikle çalışmayan kadın tercih ediyor ya da eşini işten çıkarıyor. 10-20 yıl evli kaldıktan sonra boşandığında zaten hiç çalışmamış kadının iş bulma imkanı tamamen ortadan kalkıyor. Kadınlarımızı nafakaya mecburiyetinde bu anlayışın payını küçümseyemeyiz.

Siz hiç kocasından nafaka aldığı için, koca cinayetine tanık oldunuz mu? Ben cevap vereyim, nafaka nedeni ile öldürülen kadın yoktur, zira zaten ciddi tehdit alan kadın, bırakın parayı, canını kurtarmak için adeta evi ceketini almadan terk ediyor. Dikkat ederseniz ya ailesini evine sığındığı sırada ya da işe giderken katlediliyor.

Siz doğru dürüst gelir elde edebilen bir kadının sigortasız bir işte çalıştığını göndünüz mü? Varsayalım ki birkaç örnek var, sigortasız çalışmaya göz yuman, tespitini yapamayan devlet değil mi? Ayrıca bir zahmet istatistiklere bakın, evli kadınların da birçoğu sigortasız çalışmakta olup, işverene sigortalarını yaptırmakta zorlanıyorlar. Kaldı ki, nafaka ödeyen bir koca, eski eşinin sigortasız çalıştığını tespit ederek, hem işvereni zora sokar, hem de dava açarak nafakanın iptalini veya indirimi sağlayabilir. Dolayısı ile bu gerekçe de havada kalıyor.

Sormak istiyorum, kaç tane kadın nikahsız bir birlikteliği kabul eder, hem de çalışmıyor ise. Velev ki kabul etti, bir kadının sırf nafaka almak için bir erkekle birlikte yaşaması saklanacak bir durum değil. Bu durum tespit edildiğinde bir dava ile nafakanın iptalini sağlamak mümkün.

İlginizi çekebilir:  Toplumsal cinsiyet eşitsizliği kadın sağlığına zararlı

Her tartışma programında, Almanya’da nafaka 2 yıl Hollanda da evlilik süresi gözetiliyor gibi anlamsız örnekler veriliyor. Bu ülkelerde nafaka verilsin verilmesin, kadın evini ayırdığında bir geliri yoksa devlet kadının ev kirasını ödüyor, geçinebileceği kadar sosyal yardım yapıyor, iş gösteriyor, mesleği yok ise meslek eğitimine gönderiyor. Hatta küçük çocuğu var ise çocuk içinde maddi yardımda bulunuyor. Örnek gösterilen ülkelerde “sosyal devlet” kadını kocaya muhtaç bırakmıyor. Daha ötesi Almanya’da boşanan eşlerin biri birinin sigortasından “sigorta denkleştirmesi” yani evlilik süresinde eşlerin çalıştığı dönemlere ilişkin sosyal sigorta ödemelerinin diğer eş ile paylaşması, emeklilik pirim çok olan eşinin sigortasından, diğer eşin sigortasına SGK primi aktarılması yapılıyor. Bunun içinde hiçbir mahkemeye, hakim takdirine gerek duyulmuyor. Boşanma kararı ile başvurulduğunda, direkt olarak sigorta kurumu bu “sigorta denkleştirmesini” yapıyor. Sormak istiyorum, neden hiçbir televizyon programında bu konulara hiç kimse değinmiyor. Onca öğretim üyesi, politikacı, hukukçu bunlardan bihaber mi? Merak ediyorum, bu konulara değinenler veya bunları konuşacak olanlar programlara özellikle çağırılmıyor, yasaklı mı?

İkinci eşlerin mağduriyetinden bahsediliyor. Hiçbir kadının mağdur olmasını kabul edemeyiz. Ancak, ikinci eşlerde, eşlerinin ilk evliliğinden olan çocuklarına ve eşlerine nafaka ödediğini bilerek evleniyorlar. Dolayısı ile bu nafaka onlar için sır değil. Genellikle de erkekler özellikle ikinci eşlere, ev para gibi var olan imkanlarını direkt veriyor, onları mağdur etmiyorlar.

Almanya örneğinde olduğu gibi kadını kocanın vereceği nafakaya muhtaç etmeyecek sosyal koşullar sağlanmadan süresiz nafaka düzenlemeleri içinden çıkılmayacak mağduriyetler doğuracaktır. Sosyal devlet şartlarını tam olarak yerine getirmeden nafakayı süreli hale getirmek milyonlarca, az eğitimli, meslek sahibi olmayan, hayatı boyunca hiç açılmamış kadına karşı maddi ve manevi cinayet anlamı taşıyacaktır, boşanan kadını tekrar baba evine göndermek sonucunu getirecektir.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,527AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Nijerya’da kaçırılan 4 Türk için 44 bin dolar fidye istendi

Nijerya’da bir taş ocağında çalışan 4 Türk vatandaşı, Cumartesi gecesi Kwara eyaletinin...

Trump’tan tehdit: 10 gün içinde dünyadan silebiliriz ama 10 milyon insanı öldürmek istemiyorum

ABD Başkanı Donald Trump, Pakistan Başbakanı İmran Han ile Beyaz Saray'da yaptığı...

HDP’li Temelli: Çözüm istiyorsan çık Afrin’den, Afrinliler geri dönsün

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda “Onurlu barış için demokratik çözüm”...

Ceylanpınar’da patlama

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bir patlama meydana geldi.

İYİ Parti ilçe başkanına saldırı: 6 kişi gözaltında

İYİ Parti Güngören İlçe Başkanı Ayhan Kurt, bir grubun saldırısına uğradı. Kurt,...

CHP’li Gürsel Tekin: İntiharların en büyük nedeni işsizlik, kamu harcamalarını sıfırlayın

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2009-2018 yılları arasında intihar sayısının 30 bin...

Yurt dışı telefon kaydı 1500 lira oldu, ‘100 liraya kayıt’ başladı

Cep telefonlarının yurt dışı fiyatı Türkiye'ye göre oldukça uygun olması nedeniyle vatandaşın...

Akar-Jeffrey görüşmesinin ardından bakanlıktan açıklama

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bakan Hulusi Akar'ın, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi...

Babacan’ın partisini kuracak isimlere ilişkin iddia

Karar yazarı Ali Bayramoğlu, AKP'den istifa ederek yeni parti kuracağını açıklayan Ali...

Yazar Azra Kohen: Fi dizisi benim için utanç verici hale geldi

Yazar Azra Kohen, Fi dizisinin, kitabıyla hiçbir benzerliğinin bulunmayacak hale getirildiğini belirtti...

Sonraki haber